Kanserde Erken Tanı

Kanserde Erken Tanı Biyopsi

Sağlık

Kanserde Erken Tanı Biyopsi yazımızda kanser hastalığının tedavisine başlamadan önce kesin tanı konulması için yapılan biyopsi yöntemini ve kanser hastalığının iyileşmesi için biyopsinin önemini yazdık.

Kanserde Erken Tanı İçin Biyopsinin Önemi

Kanser hastalığının önüne geçebilmek için erken farkında olabilmek hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Kesin bir tanı ile kanserle mücadelede başarı oranı çokça yükselmektedir. Bu yöntem biyopsi olarak adlandırılır. Biyopsisi yapılan hastada kanserin hangi aşamada olduğu ve neler yapılabileceği öğrenilir. Biyopsi olmadan şuan ki uygulamalar ile kanser tanısı kesin olarak koyulamamaktadır. Görüntüleme ve laboratuvar incelemeleriyle tam olarak kanser teşhisi koyulamaz. Elde edilen verilere bakarak hastanın kanser olup olmadığından şüphelenir. Daha sonra sizi biyopsi yapmaya yönlendirir. Biyopsi ile kesin sonuç elde edilir. Sizde olan kitlenin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu burada netleşir.

Kanserde Erken Tanı

Biyopsi Nedir?

Vücutta fazladan bir kitle saptandığında, normalde orada olmaması gereken bir kitleden bahsediyoruz. Oradan alınan ufak bir parçanın mikroskopla incelenmesi ve kitlenin türünün anlaşılması işlemidir. Alınan parça hücreler şeklindeyse ince bir iğne ile girilerek hücreler alınır ve cam üzerine bırakılarak mikroskop yardımıyla incelenir. Veya yine bir iğne yardımıyla bir parça alınarak mikroskop ile incelenmesi şeklinde yapılır. Bu parçalar çok çok küçük olduğu için size hiç bir zararı yoktur.

Kanser hastalıklarında tanıda ne olduğu tam olarak anlaşılabilen kanserlerde biyopsi kullanılmaz, fakat genellikle tüm kanser çeşitlerinde kesin tanı koyulabilmesi için biyopsi kullanılır. Biyopsi yapılırken hasta hiçbir acı hissetmez. Biyopsi lokal anestezi altında yapıldığı zaman hastada acı diye bir duygu gelişmez. Rahatlıkla biyopsinizi olabilirsiniz. Alınan hücreler veya parçalar genellikle aynı yapıda olur. Doktorun nereden aldığı fark etmez. Bir yerde az bir yerde çok veya bir yerde olmaması gibi bir durum yoktur. Şüphelenilen yerin her tarafı aynı durumla karşı karşıyadır. Yanlış yeri aldı ve biyopsisinizi hatalı yaptı diye bir şüpheniz olmasın.

Kanserde Erken Tanı

Biyopsi Yaptırmada Kanama Riski

Kanser tedavisine başlamak için biyopsi yaptırmak şartdır. Tedaviye başlandı ama hastalık da iyileşme görülmedi ve daha kötüye gittiğinizde yeni bir kitlenin oluşup oluşmadığını incelemek için ikinci bir biyopsi yapılma ihtimali de vardır. Tekrardan kesin bir tanıya ihtiyacı olan doktorlar biyopsi yapılması gerektiğinde korkuya kapılmayın. Bu sizin tedaviye kaldığınız yerden daha iyi bir şekilde devam edebilmenizi sağlar. Parça alınan yerlerde kanama olmaz fakat karaciğerden alınan parçada kanama olabilir. Karaciğerin görevi olan kanın pıhtılaşması görevi nedeniyle kanama oluşabilir. Bunun önlemini doktorunuz alacaktır. Ameliyata gitmeden önce aç gidin.

Kanserde Erken Tanı Biyopsi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir