Kanser Tedavisi ve Kanser haftası

Kanser Tedavisi

Sağlık

Kanser Tedavisi yazımızda kanser haftasına özel, kanserin ne olduğu, kansere nelerin sebep olduğu, en sık görülen kanser çeşitleri ve kanser tedavisinin nasıl olduğunu yazdık.

Kanser

Kanser insanoğlunun başındaki en büyük sağlık sorunudur. İstemsizce vücudumuzdaki hücrelerin hızlıca çoğalması ve vücudumuzun enerjisini tüketmesi anlamına gelir. İleri derece kanserler ölümlere neden olmaktadır. Bir çok kanser çeşidi günümüzde bizi tehdit etmektedir. Şuan ki teknoloji ile kanser vakalarını teşhis ederek tedaviye hızlıca başlanmaktadır. Eskiden kanser olan hasta ölümü beklerken şimdiki teknoloji ile tedavisi yapılabilmektedir. Erken tanının çok önemi vardır. Eskiye oranla kanser hastalıklarının sayısı da görülme sıklığı da çokça artmıştır.

Kanser Tedavisi-Kanserin çoğalması

Kanser Nedenleri

En önemli neden doğallıktan uzaklaşan insanoğlunun yapay gıdalarla beslenmesidir. Yapay olan hazır olan şeyler vücudumuzca tanınmamaktadır ve yabancı bir şey gibi muamele görüp vücut dengesini bozmasıdır. Hazır gıdaların ve stresli yaşamın çok önemli bir payı vardır. Ayrıca sigara, alkol tüketimi, sağlıksız yaşamak, aşırı kilo alımı, etraftaki elektromanyetik dalgalar kanser oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle kimyasal gıdalar içeriği tamamen değiştirilmiş ve paketlere girmiş olan gıdalar vücudumuzun dengesini bozmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı da bunun kadar kanser yapma etkisine sahiptir. Bunları kendimiz kontrol edebiliriz ve kansere yakalanmamak elimizdedir. Kanser hastalığını kendimizden uzaklaştırmak için sadece neler kullanmamamız gerektiğini bilmemiz yeterlidir. Değiştirilemeyen kanserlere pek bir şey yapamayız genetik olarak gelen kanser türlerinden kendimizi koruyamayız. Erken tanı ile tedavisine hızlıca başlamak en iyi yapacağımız önlemdir.

Kanser Tedavisi-Kanserin gelişimi

En Sık Görülen Kanser Türleri

Dünyada ve Türkiye’de erkeklerde en çok görülen kanserler üst solunumu yolları kanserleri,(akciğer kanseri gibi), prostat kanseri ve kalın bağırsak kanseri görülmektedir. Kadınlarda en çok görülen kanserler meme kanseri, deri kanseri ve tiroid kanserleridir.

Kanser Tedavisi-Kanser haftası

Kanser Tedavisi

Kanser Tedavisinde öncelik kanserin ameliyat ile alınmasıdır. Kanserli hücrenin alınmasıyla tedavi başarılı bir şekilde sonuçlandırılır. Eğer kanser yayılmış ise ameliyat ile alınamaz. Ameliyat yerine kemoterapiye başlanır ve hastalık kontrol altına alınır. Daha sonra cerrahi aşamaya geçilir. İlerlemiş kanserde tedavi süreci her zaman bu şekilde yürür. İstisna kanserlerde önce cerrahi uygulama yapılır sonra kemoterapiye başlatılır daha sonra tekrar cerrahi tedavi yapılır. Mide kanaması kanserinde bu uygulama gerçekleştirilir. Kritik seviyelerde olan kanserde bu tür uygulama yapılması zorunludur. Eğer tedavi yapılmazsa hasta kemoterapiden önce yaşamını yitirebilir.

Kanser tedavilerinde tek bölüm tedaviyi yönetmez, birçok alandan doktorlar koordineli çalışarak hastanın iyileşmesini amaçlar. Kanser tedavisinde görev alan bölümlerin toplantılar yaparak hastalığın çözümüne birlikte karar vermesi en iyi yapılan yöntemdir. Kanser tedavisinin en önemli çözümü kanserli hücrenin ameliyat edilmesidir. Kemoterapi ile durdurulup cerrahi uygulamanın yapılmasıdır. Başka diğer yöntemler sadece hastalığı hızlandırır. 1-7 nisan arası Kanser Haftasıdır.

Kanser Tedavisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir