Anasayfa » Haber » Kalp Damar Hekimi Azalıyor

Kalp Damar Hekimi Azalıyor

Kalp Damar Hekimi

Kalp Damar Hekimi Azalıyor yazımızda TUS sınavına giren başarılı doktorların artık kalp damar cerrahı olmadıklarını ve hasta başı doktor oranının gittikçe arttığını ayrıca kalp damar doktorlarının sayısını artırmanın yollarını yazdık.

Kabız Yapıcılar-Kalp Kuvvetlendirici

Doktorlar Kalp Damar Uzmanlığını İstemiyor

TÜİK verilerine göre ölüm vakalarının %40’ı dolaşım sistemi bozukluklarından kaynaklıdır. Tıpta uzmanlık sınavında (TUS) ilk 100’e giren doktorların hiçbiri kalp damar bölümünü seçmemiştir. 8-10 saatlik kalp damar ameliyatları yapmak çok meşakkatli bir iştir. Türkiye’de 53000 kişiye bir kalp damar cerrahi uzmanı düşmektedir. Kalp damar cerrahi uzmanı sayısı istenen seviyenin çok altında kalmaktadır. Yoğun emek gerektiren, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahisi, göğüs cerrahisi ve genel cerrahisinde sürekli ölüm riski vardır. Bu cerrahilerde yoğun bakımda bulunan hastalara sürekli ilgi gerekir. Bu kadar zorlukları olan bu branşlar doktorlar tarafından fazla tercih edilmemektedir.

Kalp damar cerrahisinde ölüm oranı %1 ile %30 oranında olmaktadır. Her gün hastaların yaşamları doktorların çabalarına bağlı olarak artmaktadır. Risk faktörü oldukça yüksek bir branştır. Stressiz bir günleri bile yoktur. Ameliyatların uzun ve stresli geçmesi doktorları aşırı zorlamaktadır. Ameliyatın ardından yoğun bakım dönemininde aynı zorlukla geçtiği bir döngü yaşanmaktadır. İyileşme sürecinde de hasta ile yakın temas kurulması ve sürekli denetim altında tutmak doktorun görevleri arasındadır. Doktorları bu denli zorlayan bir bölüm olan kalp damar bu yüzden doktorlar tarafından az tercih edilmektedir. Yükse oranda emek harcandığı için kalp damar cerrahisi olan doktorların bazıları da zamanla branş değiştirip sağlıkla alakalı başka bölümlere bakmaktadırlar.

Kalp Yetmezliği

Kalp Damar Hekimi Artırmanın Yolları

Kalp damar cerrahlarının arttırılması artan kalp ve damar hastalıklarına çözüm için gereklidir. 53 000 kişiye 1 tane kalp damar cerrahı düştüğünü düşünürsek bu sayının git gide yükseleceği tahmin edilmektedir. Devletin sağlık ve diğer bakanlıklarla görüşüp kalp damar cerrahlarının durumlarının iyileştirilmesi için çalışmalar yapması gerekiyor. Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği ile yapılacak görüşmeler ile doktorların ortamlarının daha iyileştirilmesi yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor. Devletin yapacağı teşviklerle doktorların kalp damar bölümünü tercih etmeleri sağlanmalıdır. Eğitim seviyesine oranla kalp damar doktorlarının emeklerinin karşılığının verilmesi gerekir.

Kalp Damar Hekimi Azalıyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir