Kahvelerin Toplumlarda Kültür Oluşturması

Kahvelerin Toplumlarda Kültür Oluşturması yazımızda günümüzde kahvenin vazgeçilmez bir içecek haline geldiğini, farklı ülkelerin kahveleri ile anılmasını ve İstanbul kahve festivalini yazdık.

Kahvelerin Toplumlarda Kültür Oluşturması

Kahve insanlığın var oluşundan beri vardır. Kahve içme alışkanlığı ülkemiz topraklarında 500 yıldan beri sürmektedir. Türkiye’de son 10 yıldan beri insanlar kahve içmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Çayın yanında artık kahvede fazlaca tüketilmektedir. Sabah erken kalkıp işe gidenlerin ayılmak için içtiği kahve, güzel sohbetlerin başlamasına vesile olmaktadır. Günümüzde insanlar işlerine giderken dışarıdan kahve alıp içerek kendilerine adet edinmişlerdir. Eskiden gelen Türk kahvesi kültürü de gelişimini sürdürmektedir. Değişik türlü kahveler ve çeşitli kahve demlemeleri ile kahvenin çeşitlerinin bolca bulunduğu bir yaşamdayız.

Nescafe Melaminli

Kahvenin Toplumlarla Birleşmesi

Kahvenin bir diğer özelliği bir şeylere aracı olmasıdır. Bir arkadaşınız ile görüşmek istediğinizde onu kahve içmeye davet edebilirsiniz. Sosyalleşme bakımından kahve kültürünün olumlu etkisi vardır. Sohbet ile birlikte içilen kahvelerin tadı insanların çok hoşuna gitmektedir. “Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır”atasözü gibi insanlarda bıraktığı etkisi büyüktür. Toplumların kültürünü de kahveler yansıtmaktadır.

İtalyanların espressosu, Fransızların kahve ve kruvasan keyfi, İspanyolların Cafe Bombon keyfi, Amerikalıların tüm filmlerine konu olmuş makineden sürekli doldurulan kahveler akılda kalmıştır. Ülkemizin kahvesi cezvede hazırlanır ve filtresiz olarak küçük kahve fincanlarında servis edilir dünya üzerinde de Türk kahvesi böyle bilinir. İyi kahveyi oluşturan 3 etmen vardır. Gece gibi karanlık olmalı, cehennem gibi sıcak ve kadın gibi tatlı olmalıdır. Kahve herkesin damak tadına göre değişmektedir.

Kahvelerin Toplumlarda Kültür Oluşturması ve Festival

İstanbul Kahve Festivali

İstanbul kahve festivali, İstanbul coffee festival adı altında 21-24 Eylül arası Küçükçiftlik parkta dördüncüsü düzenlendi. Kahve festivaline 116 tane firma katılmıştır. Kahve sektörü her geçen gün büyümesine devam etmektedir. İstanbul’un kahve festivaline ev sahipliği yapması da kahve sektörünün büyümesine katkı sağlamaktadır. İstanbul’un önde gelen özel kahve dükkanları, çekirdek kahveciler, kahve makinesi üreticileri, kahve yanı lezzetleri ve tasarım ürünleri ziyaretçilerle buluştu. Bu seneki kahve festivalinin ana düşüncesi kahvenin yaşam döngüsünü içermektedir. Kahvenin çekirdeğinden işlenerek ve demlenerek kişinin içeceği haline gelmesi konusu işlenmiştir. Kahve festivalinde kahveye dair bir çok yarışma düzenlenmiştir. Her yıl büyüyerek kahve festivali düzenlenmeye devam edecektir.

Kahvelerin Toplumlarda Kültür Oluşturması.

Yorum yapın