İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Kahve İçmenin Az Bilinen 4 Faydası

Kahve İçmenin Az Bilinen 4 Faydası

Kahve İçmenin Az Bilinen 4 Faydası Nedir

Kahve İçmenin Az Bilinen 4 Faydası

Kahve İçmenin Az Bilinen 4 Faydası Nedir

Bir Gastroenteroloğa Göre Kahve İçmenin Az Bilinen 4 Faydası Nedir?

Kahveyi bırakamıyor musun? Ben de, “Ben kahvemi içmeden benimle konuşma” kulübünün üyesi olan biri. Ama aynı zamanda buharlı bir fincan kafeinli joe’nun, enerji artırıcı güçlerinin çok ötesine geçen şekillerde sizin için iyi olabileceğine de inanıyorum.

Kahve, limon suyu gibi, genellikle kalp sağlığınızdan egzersiz dayanıklılığınıza ve metabolizmanıza kadar her şeye fayda sağlayabilecek bir içecek olarak lanse edilir. Ancak bu büyük iddiaların arkasında herhangi bir gerçek olup olmadığını anlamak zor.

Bu yüzden, The Microbiome Connection’ın yazarı ve The Good LFE’nin kurucu ortağı olan Cedars-Sinai Gastroenterolog Dr. Ali Rezaie‘ye kahvenin neden bu kadar faydalı olduğunu sordum. İşte her fincan kahvede elde ettiğinizi fark etmeyebileceğiniz, bilime dayalı dört şaşırtıcı fayda:

Kahvelerin Toplumlarda Kültür Oluşturması Durumu

1. Kahve Organik Bileşikler Açısından Zengindir – Kahve İçmenin Az Bilinen Faydaları

Dr. Rezaie, “Kahve, antioksidanlar ve fitokimyasallar da dahil olmak üzere, bir veya birkaçının yararlı etkileri olan çok sayıda organik bileşiğin bir karışımıdır” diye açıklıyor. Bu bileşiklerin, trombosit agregasyonunu değiştirmek ve kan pıhtılaşma olasılığını azaltmak gibi potansiyel olarak önemli sağlık yararları olabileceğini belirtiyor.

Bireysel olarak, antioksidanlar ve fitokimyasallar, güçlü bir sağlık etkisi sağlayabilir. Antioksidanları meyve ve sebzelerde bulunan serbest radikallerle savaşan besinler olarak zaten biliyorsunuz, ancak araştırmalar zihinsel sağlığınız için de faydaları olabileceğini gösteriyor. Ve fitokimyasallar zarif fiziksel yaşlanmaya yardımcı olabilir ve iltihabı yatıştırabilir.

Bu yararlı organik bileşikleri hem kafeinli hem de kafeinsiz kahveden alacaksınız. Dr. Rezaie’nin işaret ettiği gibi, ” Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kafeinsiz kahvenin ölüm oranını düşürmede kafeinli kahve kadar iyi çalıştığını gösteriyor.”

2. Karaciğer Sağlığınız Kahveden Yararlanabilir

Karaciğerinizi iyi durumda tutmayı umuyorsanız, kahve anahtar olabilir. Chicago Üniversitesi, kahvenin karaciğer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini, potansiyel olarak yüksek yağlı bir diyeti dengeleyebileceğini ve karaciğer skarını azaltabileceğini belirtiyor. Günlük bir kahve alışkanlığı, yıllar içinde biriken genel karaciğer hasarını sınırlamaya yardımcı olabilir.

Kahve ayrıca alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olan kişiler için özellikle harika olabilir, araştırmalar günde iki veya daha fazla fincan içmenin daha az karaciğer hasarına yol açabileceğini düşündürmektedir. Dr. Rezaie’nin açıkladığı gibi, “Kahvenin yağlı karaciğer hastalığına nasıl yardımcı olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Bununla birlikte, klinik uygulamada kilo vermenin yanı sıra, NAYKH hastalarına tolere etmeleri halinde genellikle kahveyi öneriyoruz.”

3. Kahve Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Dr. Rezaie, “Birkaç gözlemsel çalışma, kahvenin uzun ömür ile ilişkili olduğunu göstermiştir” diyor. Harvard Health’e göre özellikle bir tanesi, günde sekiz bardak kadar içen bireylerin, içmeyenlere kıyasla erken ölüm riskinin biraz daha düşük olabileceğini buldu.

Ancak Dr. Rezaie, bu faydanın nasıl kullanılacağının henüz belirlenemediğine dikkat çekiyor.

Bu faydayı elde etmeyi umuyorsanız, kahvenize ne karıştırdığınızı düşünmek isteyebilirsiniz. Bazı sütlerin eklenmesi bir fark yaratmayabilirken, diğer popüler ekstralar tam tersi etki yapabilir. Dr. Rezaie, “Kahveyi sütle veya bitki bazlı sütle karıştırmanın yararlı etkilerini etkilediğine dair bir kanıt yok” diyor. “[Fakat] çok tatlı ve yağlı kremalar eklemek zararlı olabilir. Yakın tarihli bir araştırma, yapay şeker eklemenin kahvenin uzun ömür açısından faydalı etkilerini ortadan kaldırabileceğini göstermiştir.”

4. Kahve İçmek Mikrobiyomunuzu Dengeleyebilir

İşlerin nasıl hareket etmesini sağladığına bağlı olarak kahvenin bağırsaklar için zor olduğu görünebilir. Ama gerçek şu ki, bağırsaklarınız ve genel olarak mikrobiyomunuz için gerçekten iyi.

Dr. Rezaie, “Kahve, bağırsak hareketleri için bir uyarıcıdır. Bağırsak hareketlerinin koordineli ve organize olduğu her yerde, mikrobiyom daha dengeli kalır” diyor. “Bu, bağırsak mikrobiyomunun sağlık ve hastalıktaki bütünleyici rolü göz önüne alındığında, kahvenin uzun vadeli sağlık yararları sağlamasının nedenlerinden biri olabilir.”

İçmeyi zorlaştıran bir durumla yaşıyorsanız kahvenin sizi nasıl etkileyeceği konusunda endişeli misiniz? Bu içecek hepsi değil, dengeli bir mikrobiyomun sonu. Rezaie, “Reflü, mide ekşimesi veya karın rahatsızlığı nedeniyle kahveye tahammül edemeyen kişiler kahveden uzak durmalıdır. Sağlıklı kalmanın başka birçok yolu vardır” diyor Dr. Rezaie.

Kahve İçmenin Az Bilinen 4 Faydası-Kaynak: outsideonline.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir