İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Kadınların Yıllık Kozmetik Harcama Tutarı

Kadınların Yıllık Kozmetik Harcama Tutarı

Kadınların Yıllık Kozmetik Harcaması

Kadınların Yıllık Kozmetik Harcama Tutarı yazımızda kadınların kozmetiğe olan düşkünlüklerinin kozmetik sektörünün büyümesine olan katkısını ve yıllık toplam harcama rakamını yazdık.

Kozmetiğe Yılda 16 Milyar Lira Harcanıyor

Türk kadınları kozmetik ürünlerinden daha fazla tüketerek yıllık toplamda 16 milyar liralık harcama rakamına ulaştı. Kozmetik sektörü de her yıl büyümesini %10 oranında arttırmaktadır. Kadınlar arasında 39-44 yaş aralığında ortalama aylık harcama 210 lira olmuştur. Bu harcama tutarı aylık olarak diğer yaş gruplarından daha fazladır. Kadınlar arasında ise ortalama kozmetik harcaması 230 lirayı bulmaktadır.

Kadınlar güzel görünmek adına ilk olarak kozmetik ürünlere başvurmaktadır. Kadınlar kozmetik ürünlerini çok sevdiği için her yıl bu harcamalar fiyatlarından artmasıyla birlikte artmaktadır. En çok satılan kozmetik ürünlerinde yaşlılık karşıtı ürünler ilk sırada yer almaktadır. Bu ürünlerin fiyatları diğer ürünlerden daha pahalıdır. 18-29 yaş aralığındaki kadınların aylık harcaması 167 liradır. Kadınların ekonomik bütçeleri ve yaşları arttıkça kozmetiğe olan harcamaları da artmaktadır. Harcama yapan kadınların bazıları ödedikleri ücretlerden pişmanlık duysa da ürünleri almaktan kendilerini alamıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir