İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Kadınların Erkeklerden Daha Uzun Yaşaması

Kadınların Erkeklerden Daha Uzun Yaşaması

Kadınların Erkeklerden Daha Uzun Yaşaması Gerçeği

Kadınların Erkeklerden Daha Uzun Yaşaması yazımızda kadınlar ve erkeklerin arasındaki ortalama yaşam farkı, kadınların neden erkeklerden daha fazla yaşadığı ve anneliğin kadınları uzun yaşattığını yazdık.

Kadınların Erkeklerden Daha Uzun Yaşaması

Türkiye‘de kadınlar erkeklerden ortalama 5,5 yıl kadar daha fazla yaşamaktadır. TÜİK‘in verilerine göre 75,3 yaş erkeklerde ortalama yaşam iken kadınlar 80,7 yaşına kadar yaşamaktadır. Ortalama yaşam süreleri günümüzde ilerlemektedir. Gelişmiş ülkelerde yaşama süreleri 85-90’lara kadar çıkmaktadır. Tüm dünya üzerinde kadınlar erkeklerden daha fazla yaşamaktadır. Eski yıllarda ülkemizde kadınlar 70 erkekler 65 yaşına kadar yaşamaktaydı bu yaşama oranları arttı fakat aralarında ki 5 yıllık fark aynı kaldı. İsveç’te kadınlar 90 yaşına kadar yaşarken erkekler 86 yaşına kadar yaşamaktadır. Eskiden günümüze kadınlar erkeklerden ortalama olarak hep uzun yaşamıştır. Bu gelenek bozulmamıştır. Gelişmişlik ile birlikte hijyen şartlarının iyileşmesi, aşılanmalar, sağlığın iyileşmesi, eğitimin yaygınlaşması, ilaca ulaşımın daha kolay olması, hastanelerin daha üst seviyede olması gibi unsurlarda kadınlar ve erkekler aynı oranda etkilenmiştir.

Güvenme Duygusu

Kadınlar Neden Erkelerden Daha Uzun Yaşar?

Öncelikle kadınların erkeklerden daha az kötü alışkanlıkları vardır. Sigara, alkol gibi kesin öldürücü madde kullanımı erkeklerde daha fazladır. Zamanla kadınlarda da bu kötü madde kullanımları artmaktadır fakat hala kadınlar erkeklere yetişememiştir. Kadınların erkeklere yetişememesi iyi bir durumdur. Kadınlar toksik madde alımı açısından hala erkeklerin gerisindedir. Buda ömürlerini arttırmaktadır.

Diğer bir unsur kadınlar korunma korusunda erkeklerden daha dikkatlidirler. Hayatta dikkatli olma ve zararlı şeylerden korunma konusunda kadınlar erkeklerden 2 kat daha duyarlıdır. Hijyenik durumlarda ise 4-5 katı kadar dikkatlidirler. Kadınlar erkeklere göre azla yetinmeyi biliyorlar. Erkekler duygusal paylaşımı az olduğu için içten içe sağlıklarını kaybederler. Kadınlar daha duygusal olduğu için her şeylerini paylaşırlar ve içlerine atmazlar. Erkekler sağlık kontrollerini ihmal ederler. Kadınlar sağlık kontrollerini ciddiye alarak takip ederler. Erkekler bazı hastalık kontrollerine bile eşinin zoruyla gider. Kendilerinin böyle bir derdi olmaz.

Lohusalık Depresyonuyla Başa Çıkma

Annelikte Kadınları Uzun Yaşatır

Kadınların doğurgan olması onları daha uzun yaşatır. Her ay yaşanılan dönemler de bunu etkiler. XX kromozomu da uzun yaşamalarını sağlar. Erkeklerde XY kromozomu vardır. 2 tane aynı kromozomdan olması birinin eksikliğini diğerinin tamamlaması gibi bir işlemin olduğunu göstermektedir. Erkeklerde ikisinin farklı olması böyle bir iyileşmenin olmaması anlamına gelmektedir. Kadınların kendilerine ve sağlıklarına bakmaları erkeklere göre daha fazladır. Kadınlar kişisel bakımlarına erkeklerden daha düşkünlerdir. Kozmetik ürünlerinin piyasasını kadınlar oluşturmaktadır.

Bir kadının çocuğunu karnında 9 ay taşıması sabırlı olmasını göstermektedir. Sabır etmek ve şükretmekte kadınların uzun yaşamasının sırrıdır. Kadınların anne olması da onları uzun yaşatır. Kadınlar hayatla olan ilişkilerini açık ve samimi yürütme konusunda erkeğe göre başarılıdır. Tüm yaşadığı olayları çevresiyle paylaşması dertleri içine atmaması onun uzun yaşamasını sağlamaktadır. Erkekler bunun tersini yapıp sakladıkları için çok fazla stres yaşıyorlar ve buda ömürlerini kısaltıyor. Uzun yaşama kadınların genlerinde vardır. Stres yönetimini de kadınlar erkeklerden daha iyi yapmaktadır.

Kadınların Erkeklerden Daha Uzun Yaşaması-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir