Sağlık

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma yazımızda idrar kaçırmanın insanları ne kadar etkilediği, kadınlarda idrar kaçırma nedenleri ve yaş ortalaması, idrar kaçırma tedavisi ve bir yolu var istersen kampanyasının içeriğini yazdık.

İdrar Kaçırma

İnsanlarda idrar kaçırma oranı yapılan araştırmalara göre %25-45 arasında değişmektedir. Özellikle 40 yaşından itibaren bu oran yükselmektedir. Oranların bu denli yüksek olması, bu durumun oldukça sık görüldüğünün göstergesidir. İdrar kaçırma, hayatı büyük oranda olumsuz etkilemektedir. Kadınlarda idrar kaçırma durumu, erkeklere göre 4 kat daha fazla görülmektedir. İdrar kaçırma tipine göre, bazı kişilerde erken yaşta görülürken bazı kişilerde de geç yaşta görülebilmektedir. Öksürme ve aksırma ile idrar kaçırma, efor ile idrar kaçırma daha genç yaşlarda görülmektedir. Sıkışıp tuvalete yetişememe durumu daha ileri ki yaşlarda görülen idrar kaçırma tipidir.

İdrar kaçırma rahatsızlığı, kadınlarda utanç duygusunu, öz güven problemini ve hayatlarında ki olayları kaçırmalarına neden olmaktadır. Öyle kadınlar var ki evlerinden dışarı çıkmaya korkar olmuşlardır. İdrar kaçırma sosyal açıdan büyük problem oluşturuyor ve ekonomik açıdan büyük problem oluşturmaktadır. Doktora başvurarak idrar kaçırma sorununu rahatlıkla çözebilirsiniz.

Kadınlar Neden Yalan Söyler

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Tedaviye başlanırken öncelik olarak idrar kaçırmanın tipi belirlenir. Kişinin hayat tarzı değişikliği, beslenme tarzı, spor ve ayak tabanını kuvvetlendirici önlemler idrar kaçırmanın önüne geçebilmektedir. Kişinin yapacağı bu basit değişimler işe yaramıyorsa, doktor gözetiminde ilaç takviyesi alınabilir. Bir takım girişimsel tedavilerden alınabilir. Cerrahi işlem en son yapılmaktadır. Botoks tedavisi idrar kaçırmada kullanılmaktadır. Diğer bir yöntem ayak bileğinden sokulan iğneler ile küçük enerjiler verilerek tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Vajinaya yapılan lazer yöntemlerde idrar kaçırma tedavisinde uygulanmaktadır.

Sırası ile idrar kaçırma rahatsızlığı tedavisinde, hastanın kendi başına yapacağı değişiklikler doktor tavsiyesi alınması önerilir. Daha sonra ilaç tedavisi, ardından girişimsel tedaviler en son olarak cerrahi tedavi işlemleri gelmektedir. İdrar kaçırma tipine göre bu sıra değişebilmektedir. Her tip idrar kaçırmanın tedavisi mümkündür, kişinin doktora başvurması yeterlidir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Bir Yolu Var İstersen Kampanyası

Kadınların diğer kadınlara destek verdiği Hayatı kaçırma sen, bir yolu var istersen idrar kaçırmanın kadınların hayatını nasıl etkilediğini yazdıkları ve bilgi aldıkları oluşuma biryoluvaristersen.com’dan katılabilirsiniz.

Prof.Dr. Oktay Demirkesen’in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir