Kaçış Sendromu

Kaçış Sendromu yazımızda dünyada nadir görülen rahatsızlıklardan olan ve sunucu Mehmet Ali Erbil’in yakalanmasıyla gündeme oturan hastalığın özelliklerini ve tedavisini yazdık.

Kaçış Sendromu Nedir?

İlk defa 1960 yılında B.Clarkson tarafından tarif edilmiştir. Dünyada bugüne kadar sadece 79 kişide görülmüştür. Ülkemizin gündemine Mehmet Ali Erbil‘le gelmiştir. Mehmet Ali Erbil’e kaçış sendromu teşhisi koyulmuştur. Mehmet Ali Erbil Türkiye’deki ilk ve tek kaçış sendromunu gören kişi olmuştur. Kaçış sendromuna neyin sebep olduğu henüz bilinmemektedir.

Oluşumu

Kılcal damarların içinden dışarıya sıvı çıkış hız ve miktarında artış meydana gelir. Damarlardan protein, mineral ve suyun sızması sonucu kan yoğunlaşır ve tansiyon düşer.

Kaçış Sendromunun Belirtileri

Hasta şikayetleri günlük hayatta sık karşılaşılan şikayetlerdir. Sıklıkla bulantı, karın ağrısı, kusma, halsizlik, kas ağrıları, yorgunluk gibi belirgin tanımlayıcı özellik göstermeyen yakınmalar ile kendini gösterir. Klinikte en sık “septik şok” tablosuyla yani kana karışan mikrobik etkenlerin ortaya çıkardığı şok tablosu ile benzerlik gösterir ve karışır. Ataklar sırasında; damar içi sıvısının ani ve çok miktarda azalması, kanda albumin düzeylerinin düşük olması, kanın koyulaşması-akıcılığının azalması, bazen de monoklonalgamopati denilen özel bir laboratuvar bulgusu tespit edilebilir. Gözlenen hastalarda yaygın bir şekilde bağırsaklarda ödem, asit, akciğer ve kalp zarında ve hatta kaslarda sıvı birikip, yaşamı tehdit edici bir tablo oluşturabilir.

Tedavisi

Ani ve hızlı olarak gelişebilen kan basıncı (tansiyon) düşüklüğü yoğun tedavi ve takiple önlenemezse, birden fazla organın çalışması yetersiz hale gelebilir. Bu da hasta için uzun tedavi dönemi hatta ölüm ile sonuçlanabilir.

Kaynak: A haber

Yorum yapın