Kabızlık Nedenleri ve Çözüm Yolları

Kabızlık Nedenleri ve Çözüm Yolları yazımızda bağırsakların insanın yaşamında olan bitenlerden etkilenmesini, kabızlığın nedenlerini ve pratik çözüm yollarını yazdık.

Bağırsaklar Her Şeyden Etkileniyor

Bağırsaklarınız rahat çalışmadığı zaman kilo ve yağ alımınız artacaktır. Şişkinlik, rahatsızlık, stres ve mutsuzluk olarak size dönecektir. Bağırsaklarınızın çalışmaması direkt kilo almanıza neden olur. Sürekli kabızlık problemi olanlar mutlaka kalıcı çözümler aramalıdır. Geçici çözümler kısa vadede işe yarayabilir, fakat uzun dönemde bağırsakların bitmesine neden olacaktır. Bağırsaklar, vücudumuzun en akıllı bölgesidir ve vücutta olan her şeyden etkilenirler. Kişi stres yaşadığı zaman ya tuvalete gider, ya hiç tuvalete gidemez ya da tuvalete gittiği zaman oradan çıkamaz. Stres bağırsak sistemini direkt olarak etkiler. Veya tatile gittiğinizde bağırsağınız çalışır, fakat tuvalete gitme istediğiniz gelmeyebilir. Bağırsaklarımız değişen durumlardan çok çabuk etkilenebilmektedir. Bağırsakları rahatlatmak için kullanılan sinameki geçici çözümdür ve sık sık kullanılmaması gerekir. Bu bağırsakları tembelleştirecektir. Burada yapılması gereken bağırsak sağlığı için sürekli çözüm bulmaktır.

Bağırsak Kurtları-Kabızlık İçin Tarifler

Kabızlık Nedenleri ve Çözümleri

Hareketsizlik

Kabızlık nedenleri arasında hareketsiz olduğunuzda bağırsaklarınız direkt etkilenmektedir. Spor ve hoca eşliğinde spor yapmanıza gerek yok, zamanı olmayanlar kısa periyotlarla yürüyüş yapabilirler. Önemli olan sürekli hareketsiz bir yaşamdan uzak durmaktır. Bilgisayar başında iş yapanlar yarım saatte bir, 1-3 dakika kadar etrafta tur atabilirler. Günlük yaşamın içine olabildiğince hareket katılması gerekir. Sabah yapacağınız 5 dakikalık spor ve egzersiz yaşamınıza büyük etkiler sağlayacaktır. Sabah yataktan kalktığınızda ılık limonlu su içmekte çok fayda sağlayacaktır.

Az Sıvı Alımı

Bağırsak sistemi için yeterli miktarda su alımı çok önemlidir. Yeteri kadar su almazsanız istediğiniz kadar nemlendirici kullanın bir işe yaramayacaktır. Günlük 2,5-3 litre kadar suyunuzu içmeyi ihmal etmeyin. Bağırsaklarınızı kuru bırakmayın. Fazla çay ve kahve tüketimi kabız olmanıza neden olacaktır. Bu içecekleri fazla tüketenlerin daha fazla su içmesi gerekiyor.

Az Posa

Kahvaltıda poğaça, simit tüketen, öğle ve akşam yemeklerinde sebze harici yemekler tüketenlerde posa sıkıntısına bağlı olarak kabızlık görülür. Günlük olarak çiğ ve pişmiş sebze tüketmek gerekir. Kuru baklagiller, meyveler, kahvaltı da tam tahıllı ekmek tüketmek faydalıdır. Yoğurt ve kefir gibi probiyotik gıdalar tüketilmelidir. Prebiyotikler içinde meyve, sebze, soğan, sarımsak ve baklagiller tüketilmelidir.

Fazla Protein Alımı

Son zamanlarda yaygınlaşan protein ya da ketojenik diyetlerde kabızlık sorunu oluşturmaktadır. Çok katı protein diyetlerinde mutlaka kabızlık sorunu oluşacaktır. Yeterli lif alınamadığı için bağırsaklar durur. Aşırı et alımı da bağırsak kanserinin nedenlerinden bir tanesidir. Günlük beslenme içinde mutlaka et olmalıdır, fakat her şeyin kararında tüketilmesi gerekir.

İntoleranslar

Kişi intoleransını kendisi keşfetmelidir. Belirli bir yiyeceği yediği zaman karnı davul gibi şişenlerin o yiyeceğe karşı intoleransı bulunmaktadır. Bu nedenle rahatsızlık duymamak için o yiyeceği beslenme menüsünden çıkarmalı ve ona eş değerde besin tüketmelidir. Örnek olarak laktoz intoleransı. Bu kişi laktoz içeren süt ürünlerini tüketemez. Eğer tüketirse kabız ve ishal olur.

Az Doğal Probiyotik Beslenme

Yaşamınızda az veya hiç olmayan doğal probiyotikler sizi kabız yapacaktır. Doğal yoğurt, turşu, kefir gibi probiyotikleri beslenmenizde mutlaka bulundurmalısınız.

Kabızlık Nedenleri ve Çözüm Yolları-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın