İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Kabağın ve Aloe Vera’nın Faydaları

Kabağın ve Aloe Vera’nın Faydaları

Kabağın Faydaları

Kabağın ve Aloe Vera’nın Faydaları yazımızda kabağın hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini, aloe vera yani sarısabırın ne gibi özellikleri olduğunu ve cilde faydasını yazdık.

Kabağın Faydaları

Kızartmalık kabağın birçok faydası bulunmaktadır. Kabak, çekirdekleri ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Erkeklerde prostat rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kabağı mücver şeklinde yaparak veya dilimler halinde kesip haşlayarak yoğurt ile beraber tükettiğinizde sindirim sistemine iyi gelmektedir. Bolca lifi bulunduğundan dünyanın en kolay hazmedilen yiyeceği konumundadır. Kabızlığın önüne geçerek insanları büyük bir dertten kurtarmaktadır. Basur oluşmasını da engellemektedir. Kabağın kendisi ve çekirdekleri tüketilerek şifasından faydalanılabilir.

Çinli Vlogger Bayan Zhang
Aloe Vera

Aloe Vera’nın Faydaları (Sarısabır)

Aloe vera dünya üzerinde oldukça popüler bir bitkidir. Cilt bozukluklarına, sivilcelere, cilt yaralarına iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan jeli problemli noktaya sürmeniz yeterli olacaktır. Saç dökülmesine de iyi gelmektedir. Aynı şekilde jelini kafa derinize sürerek faydasını görebilirsiniz. Aloe vera’yı rahatlıkla evinizde bir saksı içerisinde yetiştirebilirsiniz. Eskiden sarısabır olarak bilinen aloe vera, hastalığın geçmesi için bir parça koparılır ve blendırdan geçirilirdi. Biber ve balın içine sarısabır karıştırılarak hastaya yedirilirdi. Hastada bir terleme olurdu ve daha sonra iyileşirdi. Öksürük ve ateş o anda geçerdi. Aloe vera bitkisinin faydaları arasında yapıcı ve tamir edici özelliği yüksek olduğu için hastalığın iyileşmesinde büyük etkisi bulunmaktadır. Aloe vera’nın cilde sürülmesi de aynı şekilde hızlı emilerek onarım yapmaktadır. Egzama ve mantar gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Ahmet Maranki Rusya’da görevde iken aloe vera ile ilgili anısını anlatıyor. Rusya’da kiralık bir evde kalırken hastalanıyor. Rus ev sahipleri Ahmet beyin hastalandığını fark ediyor. Ona yetiştirdikleri aloe vera’nın dalından bir parça kesip veriyorlar. Daha sonra biber ve bal ile karıştırıp bir karışım yapıyorlar. Bu karışımı akşam içiyor ve sabaha kadar terleme yaşıyor. Terleme ile toksinler atılıyor ve sabaha iyileşmiş bir şekilde kalkıyor. Aloe vera’nın faydasını bu örnekle anlamış oluyoruz. Aloe vera’da B complex vitaminleri çok yüksektir.

Aloe vera’yı tek başına yemeniz zor olacaktır. Hoşunuza gitmeyen bir tadı olduğu için mikserden geçirerek bal ile karıştırıp yemek daha iyi bir yöntem olacaktır.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir