K Vitamini Bilgi

K Vitamini Bilgi yazımızda K vitamininin bizler için önemini, hangi yiyeceklerde bulunduğunu, K vitamini eksikliğinin nelere yol açtığını yazdık.

K Vitamini Hakkında Bilgi

K vitamini diğer vitaminler kadar önemsenmeyebiliyor. K vitamini de diğer vitaminler gibi çok değerlidir. Genel olarak çok fazla eksikliğini görmesek de eksikliğinde bize zararları oluyor. K vitamini sebzelerden alınır ve bağırsağımız kendi üretir.

Sebze ve Meyve Fiyatları Neden Artıyor

K Vitamini Eksikliği

K vitamini vücudumuzda kalp-damar sağlığı açısından önemlidir. Kemik sağlığı açısından da değerlidir. Kemik sağlığını etkilen kalsiyum, D vitamini ve K vitaminidir. K vitamini bu yüzdende önemlidir. Alzheimer riskini azaltmaktadır. Kalsiyumun damarlarda birikmesini önleyerek damar sertliği oluşmasını engelliyor. Diş sağlığı içinde gereklidir. K vitamininin vücudumuzda kullanılabilir formu K2 şeklindedir. K vitaminini sebzelerden K1 olarak aldığımızda, bağırsaklarda K2 formuna dönüştürülmektedir. Bağırsaklar pek çok konuda bize yardımcı olmaktadır. Bu yüzden bağırsak sağlığı çok önemlidir. K vitamini pıhtılaşmayı sağlar. Kanamalardan sonra kanın pıhtılaşamaması K vitamini eksikliğinde görüşür. Vücutta oluşan morluklar geçmiyorsa yine K vitamini eksikliğinden şüphelenilebilir.

K Vitamini Bol Olan Besinler

Yeşil sebzelerde bolca K vitamini bulunmaktadır. Ispanak, roka, tere, maydanoz, dereotu v.b birçok sebzede bol bol K vitamini bulunur. Yeter ki siz sebze yemeye özen gösterin. K vitamini eksikliği çekenler büyük ihtimalle çok kötü besleniyordur. Sürekli hamurlu ve etli yiyecekler tüketenlerin K vitamini eksikliği çekme ihtimalleri vardır. Mutlaka sebze tüketmek gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenildiğinde böyle bir sorun olmayacaktır.

K Vitamini Bilgi-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın