İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » JPMorgan: Fed Bu İki Şeyi Yaparsa, S&P 500 Sadece Bir Günde Yüzde 10 Yükselebilir

JPMorgan: Fed Bu İki Şeyi Yaparsa, S&P 500 Sadece Bir Günde Yüzde 10 Yükselebilir

Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

JPMorgan: Fed Bu İki Şeyi Yaparsa, S&P 500 Sadece Bir Günde Yüzde 10 Yükselebilir

JPMorgan: Fed Bu İki Şeyi Yaparsa, S&P 500 Sadece Bir Günde Yüzde 10 Yükselebilir

Bugünlerde hisse senetlerinde yükselişe geçmek çok basit bir nedenden dolayı kolay değil: şahin bir Fed.

ABD merkez bankası üst üste 75 baz puanlık üç faiz artırımı açıkladı. Piyasa katılımcıları, bu haftaki FOMC toplantısında aynı büyüklükte bir başkasını bekliyor.

Ancak JPMorgan‘ın ticaret masasına göre, hisse senetlerinin yükselmesine neden olabilecek belirli bir senaryo var.

Bankanın ekibi, merkez bankasının faiz oranlarını yalnızca 50 baz puan artırması ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyona ve sıkı işgücü piyasası koşullarına tolerans gösterme konusundaki istekliliğini ifade etmesi halinde S&P 500’ün bir günde %10’dan fazla tırmanabileceğini tahmin ediyor.

Ekip, “Enflasyon seviyeleri ve sıkı bir işgücü piyasası göz önüne alındığında, bu sonucun meydana geldiği bir senaryoyu düşünmek zor” diye yazıyor. “Bu sonuç ortaya çıkarsa, ani tepki, hisse senetleri için çift haneli bir günlük getiri sağlayabilir.”

Şu anda bankanın ekonomistleri diğer piyasa katılımcıları gibi hala 75 baz puanlık bir artış öngörüyor. Ancak bu, hisse senedi piyasası yatırımcıları için fırsat olmadığı anlamına gelmez. JPMorgan’ın bu piyasa koşullarında bile özellikle çekici bulduğu üç hisseye bir göz atın.

Apple

Tam donanımlı bir iPhone 14 Pro Max için 1.600 dolar harcayan hiç kimse buna hırsızlık demez. Ancak tüketiciler yine de Apple ürünlerine para harcamayı seviyor.

Bu yılın başlarında yönetim, şirketin aktif kurulu donanım tabanının 1,8 milyar cihazı aştığını açıkladı.

Rakipler daha ucuz cihazlar sunarken, milyonlarca kullanıcı Apple ekosisteminin dışında yaşamak istemiyor. Ekosistem, ekonomik bir hendek görevi görerek, şirketin aşırı büyük karlar elde etmesini sağlıyor.

Bu aynı zamanda, enflasyon yükseldikçe, Apple’ın satış hacmindeki düşüş konusunda çok fazla endişe duymadan küresel tüketici tabanına daha yüksek maliyetleri aktarabileceği anlamına geliyor.

Apple’ın geçen haftaki kazanç raporunu gördükten sonra, JPMorgan analisti Samik Chatterjee, şirketin “Ürünler ve Hizmetler karışımı yoluyla zorlu bir makroya karşı direncinin yeniden bir derecelendirmeye yol açacağını” söyledi.

Analist, Apple’da ‘fazla kilolu’ bir derece ve mevcut seviyelerin yaklaşık %32 üzerinde olan 200$’lık bir fiyat hedefini koruyor.

Nvidia

Önde gelen bir grafik kartı tasarımcısı olarak Nvidia hisseleri son on yılda sağlam bir yükseliş yaşadı. Ancak bu ralli Kasım 2021’de aniden sona erdi. Kasım ayının sonunda 346 dolarla zirveye ulaşmasından bu yana, hisse senedi %60 gibi şaşırtıcı bir oranda düştü.

Nvidia’nın düşüşü, yarı iletken sektöründeki diğer hırpalanmış hisse senetleriyle karşılaştırıldığında bile önemli.

Nvidia’nın işi hala doğru yolda, bu da onu özellikle ilgi çekici bir karşı fikir haline getiriyor. Yonga üreticisi, mali yılının ikinci çeyreğinde 6.70 milyar dolar gelir elde etti. Tutar, yıldan yıla %3’lük bir artışı temsil ediyordu.

Veri merkezinden elde edilen gelir yıldan yıla %61 artarak 3,81 milyar dolara ulaştı.

JPMorgan analisti Harlan Sur, yakın zamanda Nvidia’da ‘fazla kilolu’ bir dereceye ve 220$’lık bir fiyat hedefine sahip. Bu, %61’lik bir potansiyel artış anlamına geliyor.

Snowflake

Birçoğu büyük veriyi bir sonraki büyük şey olarak görüyor. Ve işte burada Snowflake parlıyor.

2012 yılında kurulan bulut tabanlı veri ambarı şirketi, 2021 Forbes Global 2000’in 510’u dahil olmak üzere çok çeşitli sektörlerde binlerce müşteriye hizmet veriyor.

Snowflake’in işinde momentum güçlüdür. 31 Temmuz’da sona eren üç ayda gelir, yıllık %83 artışla 497,2 milyon $’a yükseldi. Özellikle, net gelir elde tutma oranı, %171 gibi sağlam bir saate ulaştı.

Şirket, büyük müşteri kazanımları elde etmeye devam etti. Bir yıl önce bu tür 116 müşteriye kıyasla, 12 aylık ürün geliri 1 milyon doları aşan 246 müşterisi var.

JPMorgan analisti Mark Murphy, Snowflake için ‘fazla kilolu’ bir dereceye ve 210$’lık bir fiyat hedefine sahip – hisse senedinin bugün bulunduğu yerin kabaca %30 üzerinde.

JPMorgan: Fed Bu İki Şeyi Yaparsa, S&P 500 Sadece Bir Günde Yüzde 10 Yükselebilir-Kaynak: moneywise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir