Ana sayfa » Sağlık » Jinekomasti Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Jinekomasti Nedir

Jinekomasti Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti Nedir? Belirtileri Nelerdir? yazımızda erkeklerde kadın tipi meme büyümesi olarak bilinen hastalığın nedenlerini, belirtilerini, teşhisi koymayı, jinekomasti ameliyatı ve ameliyat sonrasını yazdık.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkek memesinin anormal bir şekilde iyi huylu büyümesidir. Meme dokusu veya yağ dokusunun büyümesine bağlı gelişebilmektedir.

Çıbanlar

Jinekomastinin Nedenleri

En çok rastlanılan jinekomasti türünün nedeni bilinmemektedir. Bunun haricinde hormonal hastalıklar, ilaç kullanımı ve alkol alımı meme büyümesine neden olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerin şikayetleri genel olarak memelerinin kadınları gibi büyük gözükmesidir. Memede şişlik, meme ucunda akıntı ve meme üzerinde döküntü oluşması da belirtileri arasında yer almaktadır. Jinekomasti belirtilerinde erken dönemde meme başında ağrı ile kendisini belli edebiliyorken, bazı jinekomasti belirtilerinde tüm memenin büyümesi görülmektedir. Bu durumda olan erkekler psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir. Özellikle yazları giyilen tişörtler ve ince kıyafetler memelerin belli olmasına neden olmaktadır. Bu durum erkekleri ciddi anlamda zorlamaktadır.

Teşhis

Jinekomasti teşhisini genellikle erkekler kendileri yapmaktadır. İlk önce elle muayene yapıldıktan sonra ultrasonla memede büyüme kontrol edilir. Daha sonra jinekomasti olup olmadığı teşhisi koyulur.

Ameliyat

Jinekomastide tek tedavi yöntemi cerrahi işlemdir. Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon 1-2,5 saat arası sürmektedir. Ameliyat ile memedeki yağ dokusu alınarak rahatsızlık tedavi edilir. Hastalara korse giydirilir ve 1 gün hastanede kalırlar. Daha sonra kişiler taburcu olur.

Ameliyat Sonrası

Jinekomasti ameliyatı olan kişi ertesi gün taburcu edilir. 3 hafta kadar korse giyilir. 1 hafta ilaç kullanılır. 3 hafta kadar spor yapılamaz. Herhangi bir ağırlık bu süreçte kaldırılmamalıdır. Jinekomastiden kurtulan kişilerin psikolojileri düzelir ve özgüvenleri artar.

Jinekomasti nedir? Belirtileri Nelerdir?-Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hancı’nın videosundan yardım alınmıştır.

(Görüntüleme: Toplam 25, Bugün 1)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir