Anasayfa » Araçlar » Jeep Büyük Çin Pazarından Sessizce Ayrıldı

Jeep Büyük Çin Pazarından Sessizce Ayrıldı

Jeep Büyük Çin Pazarı

Jeep Büyük Çin Pazarından Sessizce Ayrıldı

Jeep Büyük Çin Pazarından Sessizce Ayrıldı

Sembolik 4×4 markası Jeep, en önemli otomobil pazarlarından birinde iflas başvurusunda bulundu.

Tamamen anonimlikle biten bir macera. Otomotiv endüstrisindeki ikonik arazi markası Jeep, en önemli otomotiv pazarlarından biri olan Çin‘den sessizce ayrıldı.

Asya devi Çin, Amerika Birleşik Devletleri ile rekabet halinde dünyanın en büyük otomobil pazarı. Küresel emelleri olan otomotiv markaları ve üreticileri bu nedenle bu pazar olmadan yapamazlar.

Ancak Washington ve Pekin arasındaki artan gerilim, Çin’deki Batılı şirketler için iş ortamını daha da zorlaştırdı. Geçmişte, yabancı otomobil üreticileri Çin pazarına girmek için yerel bir grupla ortak girişim oluşturarak güçlerini birleştirmeye zorlandı.

Tesla hariç, hemen hemen tüm Batılı otomobil üreticileri, sulu pazardan yararlanmak için olmazsa olmaz bir koşul olan Çinli yetkililerden bu gerekliliğe uydu.

2022 Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee

Jeep İflas Ediyor

Bu, Çin otomotiv endüstrisinin, zorlu Çinli araç üreticilerinin ortaya çıkışına tanık olduğumuz noktaya kadar önemli bir teknik bilgiden faydalanmasını sağladı. Bugün Çinli BYD, örneğin elektrikli araçlar segmentinde Tesla’nın ana rakibi. Gerçekten de grup, bu yıl Tesla dışında bir milyondan fazla temiz araç üretebilen tek otomobil üreticisi.

Pekin ve Washington arasındaki ilişkilerin bozulması, Batılı grupları Çin’deki operasyonlarını yeniden düşünmeye itiyor. 

Çin’de uygulanan sıfır covid politikası, çok uluslu tedarik zincirleri için de büyük bir baş ağrısıdır.

Jeep ve Chrysler’in ana şirketi olan Stellantis, bunun çok fazla olduğunu düşünüyor. Bu nedenle firma, büyük sorunlara dönüşen tüm bu zorluklara son vermek için Jeep’i Çin’den çekecek. Bir basın açıklamasında Stellantis, Çinli Guandgzhou şirketi ile kurulan ortak girişimin iflas başvurusunda bulunduğunu açıklıyor.

GAC-FCA, ülkede Jeep araçları üreten ve teslim eden bu şirketin adıydı.

Stellantis, “GAC-FCA Ortak Girişimi, Guangzhou Automobile Group Co., Ltd. ve Stellantis NV’nin hissedarları, ortak girişimin zarar verici bir bağlamda iflas başvurusunda bulunmasına izin veren bir kararı onayladı.” Dedi.

“Stellantis, 2022 mali sonuçlarının ilk yarısında GAC-FCA JV ve diğer ilgili varlıklara yaptığı yatırımın değerini tamamen düşürdü.”

Firma, ileriye dönük olarak, ülkedeki mevcut ve gelecekteki Jeep müşterilerine hizmet vermeye devam edecek.

Sorunlu Bir İlişki

Hareket, markanın dünyanın en büyük otomobil pazarındaki yavaş düşüşünü ve Stellantis’in Çin’deki yeni stratejisini yansıtıyor. İcra Kurulu Başkanı Carlos Tavares’in, Batılı firmalar için çalışma koşullarının giderek zorlaştığını düşündüğü bu pazarda şirketi yeniden boyutlandırma isteği doğrultusunda.

İflas başvurusunu onaylayan GAC, ortak girişimin 7,3 milyar yuan (1 milyar $) varlığının yaklaşık %111’ini temsil eden finansal yükümlülükleri olduğunu söyledi.

Stellantis, ortaklıktaki payını %50’den %75’e çıkarma niyetini açıkladıktan sadece aylar sonra ortak girişimi Temmuz ayında sonlandırmıştı.

İki ortağın her biri, bu başarısızlığın kusurunu diğerine atfediyordu. Tavares, GAC’yi iki grup arasındaki güven ilişkisini bozmakla suçlarken, GAC bu sözlerle “derinden şok olduğunu” söyledi.

Stellantis, Çin’de bir “varlık hafif” modelinin genelleştirilmesini, JV’de veya kendi adına düzenlenen fabrikalardaki otomobil üretiminin taşeronluk veya ithalat sözleşmeleriyle değiştirilmesini dışlamıyor.

Otomobil üreticisi, Maserati ve Alfa Romeo için yaptığı gibi Çinli bayileri için de Jeep modelleri ithal edecek.

Stellantis, Fransız Peugeot PSA ile İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler veya FCA Automobiles arasındaki birleşmeden doğdu.

Jeep Büyük Çin Pazarından Sessizce Ayrıldı-Kaynak: thestreet

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir