İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Japonya’nın Süper Sıkı İş Piyasası Çalışanlarına Eşitlikçi Vaatlerde Bulunamıyor

Japonya’nın Süper Sıkı İş Piyasası Çalışanlarına Eşitlikçi Vaatlerde Bulunamıyor

Japonya'nın Süper Sıkı İş Piyasası

Japonya‘nın Süper Sıkı İş Piyasası Çalışanlarına Eşitlikçi Vaatlerde Bulunamıyor

Japonya'nın Süper Sıkı İş Piyasası

Japonya’nın Süper Sıkı İş Piyasası Çalışanlarına Eşitlikçi Değil

Riku Omori‘nin normal işindeki maaşı üçte bir oranında kesintiye uğradığında, azalan kazancını tamamlamanın bir yolu olarak, Tokyo‘nun güneyindeki Kawasaki sokaklarında bisikletiyle kızarmış tavuk ve Tayland yemeği dağıtan geçici bir iş buldu.

26 yaşındaki Omori’nin ayda ekstra 100.000 yen (722 $) aldığı para, karısına ve yeni doğan oğluna destek oluyor; bu, bir hareketli hizmetler şirketindeki ana işinden eve aylık 160.000 yen ile zor olurdu.

Ancak, aksi takdirde eşitlikçiliğiyle iyi tanınan varlıklı bir ulus olan Japonya’da haftadan haftaya yaşamayı sağlayan bir finansal belirsizlik seviyesi ekler.

Omori, “Serbest çalışmayla ilgili asıl mesele ailevi kaygılar. İş olmazsa maaşınız hiçbir yere gitmeyecek” diyen Omori, asgari geliri garanti eden tek bir işveren için çalışmayı tercih edeceğini de sözlerine ekledi.

Omori, geçimlerini sağlamak için serbest çalışan, genellikle asgari ücret ve sosyal güvenliği garanti eden iş kanunlarının kapsamı dışında kalan işleri yapan, takip edilmesi zor bir grup insandan biridir.

Bu iş, bir zamanlar ömür boyu istihdamın bir norm olduğu bir ülkede indirimli otellerde yemek teslimi ve resepsiyon işlerinden müzik öğretimine, futon satışına ve tuvalet bakımına kadar uzanmaktadır.

Serbest meslek sınıfının ortaya çıkışı, kronik bir işgücü sıkıntısına rağmen şimdiye kadar Japonya’dan kaçan ücret artışları yoluyla serveti yeniden dağıtma sözü veren Başbakan Fumio Kishida için bir meydan okuma teşkil ediyor.

Japonya’nın Temmuz ayındaki en son %2,6’lık işsizlik oranı, Ekonomik İşbirliği Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 38 üye ülkesindeki en düşük oranlardan biriydi ve yakın zamanda İsviçre ve Danimarka tarafından bildirilen oranların biraz üzerindeydi.

Hükümet verilerine göre, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde istihdam edilen 57,1 milyon işçinin yaklaşık %38’i, sürekli sözleşmelilerle aynı haklardan yararlanmayan geçici işçilerdi.

Toyota, Haziran ve Temmuz'da Japonya

ENGELLEME MALİYETLERİ

Analistler ve serbest çalışanlar, ekonomi yavaşlarken, firmaların açıkları daha yüksek ücretli daimi çalışanlar yerine düşük ücretli veya geçici işçilerle doldurarak maliyetleri düşürdüğünü söylüyor.

Serbest çalışan bir sendikanın kurucu üyesi olan 46 yaşındaki Toshiaki Tsuchiya, “Çalıştıkları halde maaşlarıyla geçinemeyen daha fazla insan olacak” dedi.

Gelirinin yaklaşık beşte birini fazla mesai saatlerinde yemek vererek kazanan Tsuchiya, daha fazla insanın düzenli istihdamın getirdiği güvenlik ve istikrarın çok azını sağlayan yan konserler yapacağını ekledi.

“İşçi gibi çalışmaktan başka seçenekleri olmayacak.”

Kyoto’daki Ryukoku Üniversitesi’nde iş hukuku fahri profesörü Shigeru Wakita, düşük ücretli işlerin artması genel iç talebi azaltacağını söyledi.

Wakita, konser çalışmalarının yaygınlaşması nedeniyle işle ilgili ciddi sorunlarla mücadele eden insan sayısının artmasını bekliyor.

“Gerçekte, işçiler korunmalı, ancak onlara öyle davranılmıyor” diyen yetkili, Japonya’daki sendikaların düzenli olmayan işçilerin kötü durumunu ele almakta başarısız olduğunu da sözlerine ekledi.

Hükümet, konser ekonomisini düzenleme girişiminin bir parçası olarak, serbest çalışan kişilerin sayısını tahmin etmeye çalıştı.

Mayıs 2020’deki bir hükümet anketine göre, Haziran ayında yayınlanan temel yıllık politika çerçevesinde de atıfta bulunulan bir hükümet anketine göre, ana işi olarak veya yan tarafta serbest çalışan 4,6 milyon kişi vardı.

Ankete göre, bunların yaklaşık %63’ü gelirlerinden memnun değil, “memnun” veya “son derece memnun” olanların neredeyse iki katı.

DEĞİŞEN İHTİYAÇLAR

Konser çalışmasının yükselişi tamamen kasvetli değil.

Analistler, özellikle Japonya’nın yaşlıları ve yarı zamanlı çalışmak isteyen ev kadınları arasında iş esnekliği talebi arttıkça bu tür çalışmaların daha yaygın hale geldiğini söyledi.

Hükümet, önümüzdeki beş yıl içinde yeni kurulan firmaların sayısını 10 kat artırmak için bir plan hazırlama taahhüdünün, serbest çalışanlarla çalışmayı seçen girişimciler için de faydalara – bu tür bir sübvansiyona – yol açabileceğini söylediler.

Daiwa Securities kıdemli ekonomisti Toru Suehiro, “Daha fazla insan eskisinden farklı çalışıyor” dedi.

Hükümet, sosyal güvenliğin uygunluğunu serbest ve konser işçilerine genişletmeyi düşüneceğini söyledi.

Ayrıca Haziran ayında, serbest çalışanlarla çalışan firmalar arasındaki sözleşme şartlarını netleştiren yasalar çıkarma sözü verdi.

Omori, serbest çalışmanın bir yararının, onunla kazanılan gelirin beceriyle orantılı olarak artmasının muhtemel olduğunu söyledi.

“Serbest çalışan biri olarak ne kadar çok çalışırsam, elimden gelenin en iyisini yaptığımda o kadar çok maaş alıyorum” dedi.

(1$ = 138.4300 yen)

Japonya’nın Süper Sıkı İş Piyasası Çalışanlarına Eşitlikçi Vaatlerde Bulunamıyor-Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir