İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Japonya’nın En Tuhaf Arabalarından Olan Toyota Will Vi, Japonya’nın En Eski Ek Binasına Çarptı

Japonya’nın En Tuhaf Arabalarından Olan Toyota Will Vi, Japonya’nın En Eski Ek Binasına Çarptı

Japonya'nın En Tuhaf Arabalarından Olan Toyota Will Vi

Japonya‘nın En Tuhaf Arabalarından Olan Toyota Will Vi, Japonya’nın En Eski Ek Binasına Çarptı

Japonya'nın En Tuhaf Arabalarından Olan Toyota Will Vi

Japonya’nın En Tuhaf Arabalarından Olan Toyota Will Vi, Japonya’nın En Eski Ek Binasına Çarptı

Arabanızı çarpmak için bir yer seçmek zorunda kaldıysanız, umumi bir tuvalet muhtemelen listede oldukça düşüktür. Herhangi bir yere çarpmak arzu edilen bir şey değil. Daha da kötüsü, o tuvalet özellikle tarihi bir tuvalet olsaydı. Japonya’da tuhaf, küçük bir Toyota‘lı bir sürücünün başına gelen de tam olarak buydu.

Japon haber kuruluşu Sankei Shimbun’a verilen bir polis raporuna göre, Kyoto Antik Kültürleri Koruma Derneği için çalışan biri, arabasını vitese taktıklarını düşündü, ancak aslında tam tersiydi. Sonuç, Kyoto’daki Tofuku-ji Zen Budist Tapınağı‘ndaki Tosu’ya geri dönmekti. Tosu, manastırın büyük tuvaleti ve Japonya’daki türünün en eski tuvaletidir. Ve bu gerçekten eski: 25 küçük yapıdan oluşan bir kompleks olan tapınak, 1236’da kuruldu ve esas olarak 1255’te tamamlandı. Raporlar, bu 20 delikli muhteşem evin 500 yaşında olduğunu gösteriyor.

Kaza, kapılara ve sütunlara zarar verdi, ancak tapınaktaki bir çalışan Sankei Shimbun’a binayı onaracaklarını söyledi. Bu kesinlikle tapınağın onarılması gereken ilk sefer olmayacak. Yapılmasından bu yana geçen yüzyıllarda birçok kez tapınak alev aldı ve binaların çoğu zamanın bir noktasında tamamen yeniden inşa edildi, ancak birçoğu hala bir asırdan daha eski. Bu zavallı sürücünün itibarını onarıp işini sürdürüp sürdüremeyeceği daha az kesindir.

Ama tapınağın yanı sıra, olaya karışan arabayı görünce şaşırdık. Enkaz halindeki arabanın bir Toyota WiLL Vi olduğunu göreceksiniz.

Gerçekten korkak bir tarza sahip kompakt bir otomobildi. Yuvarlatılmış şekli ve bagajın üzerinden sarkan arka cam, 50’lerin bazı arabalarını andırıyor. Ancak kalın kaplamalar ve basit yüzey kaplaması, 2000’lerin başındaki stil ile çok daha uyumludur; bu, otomobilin 2000 yılında piyasaya sürülmesi ve yalnızca 2001’in sonuna kadar üretilmesi açısından mantıklıdır.

Basit ev eşyaları da dahil olmak üzere çeşitli üreticilerin her türlü ürününü kapsayan WiLL markası altına girmek üzere yapılmış üç Toyota otomobilinden biriydi. Bu arabaların tasarımı gerçekten onların tuhaf yanıydı. Vi ve daha fütüristik görünümlü Cypha, çok daha normal Vitz/ Echo ve Toyota bB/ Scion xB ile paylaşılan platformları kullanan ilginç kompaktlardı. Vs daha büyüktü ve Corolla’ya dayanıyordu.

Kaynak: autoblog.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir