Japonya Merkez Bankası, Tahvil Getirilerindeki Değişiklikle Piyasaları Şok Etti

Japonya Merkez Bankası, Tahvil Getirilerindeki Değişiklikle Piyasaları Şok Etti

Japonya Merkez Bankası, Tahvil Getirilerindeki Değişiklikle Piyasaları Şok Etti

Japonya Merkez Bankası 20 Aralık Salı günü piyasaları şok etti. Uzun vadeli faiz oranlarının daha fazla yükselmesini sağlayan tahvil getiri kontrolünde sürpriz bir değişiklik yaptı. 10 yıllık tahvil getirisinin, önceki 25 baz puan bandından daha geniş olan %0 hedefinin her iki tarafında 50 baz puan hareket etmesine izin verdi.

Yatırımcılar, BOJ’un en azından Nisan ayında Haruhiko Kuroda Başkanlık görevinden ayrılana kadar getiri eğrisi kontrolünde herhangi bir değişiklik yapmamasını bekliyorlardı.

Kuroda, hareketin bir faiz artırımı olduğunu yalanladı.

“Öncelikle piyasanın işleyişini iyileştirerek, getiri eğrisi kontrolü ile başlayan parasal genişlemenin etkilerinin şirketler ve finans sektörüne daha yumuşak bir şekilde yayılmasını sağlamak için alınan bu önlemdir. Bu bir faiz artırımı değildir. “

Merkez bankası getiri hedefini değiştirmedi ve tahvil alımını keskin bir şekilde artıracağını söyledi. Hareketin bir işareti, teşvikin geri çekilmesinden ziyade mevcut aşırı gevşek para politikasında ince ayar yapılmasıydı.

Kuroda, hareketin verim eğrisi şeklindeki çarpıklıkları ortadan kaldırmayı amaçladığını söyledi. Ayrıca, bankanın teşvik programının faydalarının piyasalara ve şirketlere yönelik olduğundan emin olmak istiyor.

Yatırımcılar o kadar hazırlıksız yakalandılar ki hisseler dibe vururken, yen ve tahvil getirileri fırladı. Kararın ardından Japonya’nın referans bankası Nikkei’nin hisse ortalaması %2,5 düştü. Dolar da yen karşısında dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Kaynak: reuters

Yorum yapın