You are currently viewing Japonya, Ailelere Tokyo’dan Taşınmaları İçin Çocuk Başına 7.600 Dolar Teklif Ediyor
Tokyo

Japonya, Ailelere Tokyo’dan Taşınmaları İçin Çocuk Başına 7.600 Dolar Teklif Ediyor

Japonya, Ailelere Tokyo’dan Taşınmaları İçin Çocuk Başına 7.600 Dolar Teklif Ediyor

Japonya, Ailelere Tokyo’dan Taşınmaları İçin Çocuk Başına 7.600 Dolar Teklif Ediyor

Japonya, aşırı kalabalığı azaltma umuduyla ailelere Tokyo’dan taşınmaları için çocuk başına 1 milyon yen (yaklaşık 7.627 $) teklif ediyor.

Ülkenin başkentinde artan insan yoğunluğu nedeniyle başlangıçta 300.000 yen’e (yaklaşık 2.288 $) 700.000 yen (yaklaşık 5.339 $) daha eklendi. 125,7 milyon nüfusa sahip Japonya’nın nüfusunun yüzde 28’i (yaklaşık 35 milyon) Tokyo ve komşu bölgeleri Kanagawa, Saitama ve Chiba’da yoğunlaşmıştır.

Japon hükümetinin aşırı kalabalık korkusu, potansiyel deprem risklerinin artmasından kaynaklanıyor. 2019’da Japonya’nın Deprem Araştırma Teşvik Merkezi, önümüzdeki 30 yıl içinde Tokyo’da yüzde 47’lik güçlü bir deprem olasılığını vurguladı.

Yetkililerin korkuları, bu Ekim ayında Japonya’nın başkentini 6.1 büyüklüğünde bir deprem vurduğunda doğrulandı. Mart ayında, Japonya’nın kuzeydoğu kıyısı 7,4 büyüklüğünde bir depremle karşı karşıya kaldı ve dört kişi öldü ve binlerce kişi elektriksiz kaldı.

Sonuç olarak hükümet, ana metropol bölgesindeki ve komşu bölgelerdeki aileleri Japonya’nın bölgesel bölgelerine taşınmaya teşvik etmeyi umuyor Daily Mail raporları bildirdi.

Bu yer değiştirme programına katılan aileler ev sahibi belediyelere (yerel yönetimlerin bulunduğu kasabalar) veya Tokyo ve komşu bölgelerdeki dağlık bölgelere taşınabilirler

Bununla birlikte, hükümetin çocuk başına 1 milyon yen teklifini alabilmesi için alıcıların, çalıştıkları süre boyunca en az beş yıl taşındıkları bölgede yaşamaları gerekecek. Bu gerekliliklere uymayanlardan parayı iade etmeleri istenecektir.

Hükümetin hedeflerine bağlı olarak, 2022’de yeniden yerleştirme programına yaklaşık 1.300 belediye katıldı. Ancak, 2019’dan bu yana yeniden yerleştirme çalışmalarına yalnızca 2.381 alıcı katıldı.

Yer değiştirme programına ek olarak, Japon hükümeti 2011’de Osaka’yı ikinci bir başkent olarak geliştirmek için gecikmiş bir teklif sundu. 2019’da hükümet ayrıca Tüketici İşleri Ajansını Şikoku adasına taşıdı.

Bununla birlikte, Japonya’nın büyük şehirlerindeki aşırı nüfus endişelerine rağmen, ülke hızla düşen bir doğum oranıyla karşı karşıya. 2022 için doğum sayısının, Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno’nun “kritik bir durum” olarak tanımladığı bir önceki yılın rekor düşük seviyesi olan 811.000 doğumun altına düşmesi bekleniyor.

Hükümet, sübvansiyon ödemeleri yoluyla genç nüfusunu üremeye teşvik etmeye çalışsa da, birçoğu evlilik ve doğuma karşı nedenler olarak yüksek yaşam maliyetlerine, şirket kültürüne, zor ekonomik koşullara, kapsayıcılık eksikliğine ve bireysel özgürlüğe işaret etti.

Kaynak: nextshark

Bir yanıt yazın