Japonların Deprem Çantasında Neler Var?

Japonların Deprem Çantasında Neler Var? yazımızda dünya tarafından depremlere karşı aldığı önlemlerle bilinen Japonların, standart deprem çantalarının içindekileri yazdık.

Japonların Deprem Çantasında Bulunan Eşyalar

Japonya‘da çok fazla deprem yaşandığı için insanlar depreme karşı çok hazırlıklıdır. Japonya çok fazla adadan oluştuğu için depremlerden sonra birde tsunami tehlikesi bulunmaktadır. Tsunami oluştuğunda ülkede yüksek sesli alarmlar duyulabilmektedir. Japonlar, binalarını her türlü depreme dayanabilecek kalitede inşa etmektedir. Bu nedenle de deprem onlar için sıradan bir olay haline gelmiştir.

Standart Deprem Çantası İçeriği

Japonya’da turuncu renkli deprem çantalarını sık sık görürsünüz. Deprem çantalarının içinde sağlam bir beyaz renkli kask çıkar. Başınızı korumaya yöneliktir. Daha sonra temiz nefes almanızı sağlayacak ağza takmak için maske bulunur. Beyaz renkli eldivenler vardır. Eldivenler kışlık tarzda ve rahattır. Deprem çantasına küçük ışık ve düdük vardır. Karanlık için ışığı kullanabilirsiniz. Düdük ise çok yardımcı olacaktır. Göçük altında kaldığınızda yerinizi belli etmek veya deprem esnasında sesinizi bir şey olması durumunda düdük sayesinde nerede olduğunuzu gösterebilirsiniz. Düdüğün içerisinde ayrıca küçük bir kağıt bulunmaktadır. Bu kağıda kişisel bilgilerinizi yazıyorsunuz. Çantanın içinden satın aldığınız gün itibariyle 7 yıllık son kullanma tarihi olan yiyecek ve içecekler çıkmaktadır. Bunlar su, çikolatalı bisküvi, ve sade bisküvidir. Bu yiyeceklerin miktarı da çok azdır. İçeriklerinde yüksek besin değeri olduğu için az tüketime uygundur.

Japonların deprem çantası, bizim deprem çantamıza göre daha az malzeme içermektedir. İsteyenler daha fazla malzemeli deprem çantası alabilmektedir.

Japonların Deprem Çantasında Neler Var?-Melike Uysal YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Yorum yapın