Ekonomi ve ParaSeyahatYaşam

İşverenleri Bilmeden Yurt Dışından Gizlice Çalışan 4 Uzaktan Çalışan, Bunu Nasıl Sürdürdüklerini Anlatıyor

İşverenleri Bilmeden Yurt Dışından Gizlice Çalışan 4 Uzaktan Çalışan, Bunu Nasıl Sürdürdüklerini Anlatıyor

İşverenleri Bilmeden Yurt Dışından Gizlice Çalışan

İşverenleri Bilmeden Yurt Dışından Gizlice Çalışan 4 Uzaktan Çalışan, Bunu Nasıl Sürdürdüklerini Anlatıyor

Insider, işverenlerinin bilgisi olmadan yurtdışına seyahat eden dört uzaktan çalışanla konuştu. Yerel hava durumunu takip etmeyi ve hatta Ekvador’daki bir depremi örtbas etmeyi anlattılar. Bir işçi, kararının kendisine borcunu ödemesine ve yaşam kalitesini iyileştirmesine izin verdiğini söyledi.

Evden çalışma politikaları, çalışanların pijamalarıyla oturma odalarından oturum açmalarına izin verdi, ancak bazı işçiler, patronlarını karanlıkta tutarken dünyanın dört bir yanından gizlice oturum açma fikrini aşırıya götürdü.

Ayak uydurmak zor bir maskaralık olabilir. 2020’den beri 9’dan 5’e kadar işte çalışırken gizlice beşten fazla ülkede yaşayan Chicago merkezli bir pazarlama uzmanı, iş arkadaşları Ortabatı şehrini karla kaplayan son bir fırtınadan yakınırken Kolombiya’dan bir Zoom toplantısına katıldığını hatırladı.

Bir iş arkadaşının “Şu anda sahile gitmem gerekiyor” dediğini hatırladı. “Bu korkunç havadan çok sıkıldım.”

Pazarlama uzmanı, “Evet, gerçekten sahile gitmek istiyorum. Bu çok korkunç” diye yanıtladı.

Kardan mahsur kalan yurttaşları, aslında Karayip Denizi’nden 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olduğunu ve bir açık hava yoga seansından yeni döndüğünü çok az biliyorlardı.

Insider’ın röportaj yaptığı ve işverenlerinin izni olmadan yurtdışında gizlice çalışan dört uzaktan çalışandan biri. Anonimlik koşuluyla konuştular, ancak Insider kimliklerini ve istihdam durumlarını belgelerle doğruladı.

Yakalanmaktan kaçınmanın bir yolunun yerel haberleri okumak ve hava durumunu takip etmek olduğunu söylüyorlar. Pazarlama uzmanı, bu iki en iyi uygulamanın hileyi sürdürmesine yardımcı olduğunu söyledi – bu sırada maaş artışı ve terfi kazandığını söylüyor. Sosyal medya hesapları iş için herkese açık, bu yüzden seyahatlerinin fotoğraflarını yalnızca yakın arkadaşlarıyla sınırlı olan özel Instagram Hikayelerinde yayınlıyor.

Uzmanın şirketi bu yılın başlarında personelin ofise dönmesini istediğinde, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta yeni bir uzak iş buldu. Bu işveren muhtemelen daha hoşgörülü olsa da, uluslararası maceralarını susmaya devam ettiğini söyledi.

Insider’a “And Dağları’nda yamaç paraşütü yapmaya gittim. Peru’da bir çöle gittim ve kum sörfü yapmaya gittim” dedi. “Bütün bunları yaptıktan sonra, ofise geri dönmeyecektim.”

Son iki yılda Panama, Peru, Kolombiya, Ekvador, Dominik Cumhuriyeti ve Meksika’ya seyahat etti. Şikago’daki dairesi için hala kira ödediğini ve mümkün olduğunda arkadaşlarına kiraya verdiğini söyledi. Ancak kira ödemek zorunda olduğu aylarda bile, Windy City’de tam zamanlı çalışmaktan daha az para harcadığını, çünkü diğer şeylerin daha ucuza mal olduğunu söyledi.

İşverenleri Bilmeden Yurt Dışından Gizlice Çalışan 4 Uzaktan Çalışan
Peru’daki Colca Kanyonu’na bakan pazarlama uzmanı

Bazıları için tam zamanlı seyahat etmek gerçekten de ABD’de yaşamaktan daha ekonomiktir – İşverenleri Bilmeden Yurt Dışından Gizlice Çalışanlar

Eski bir Miami sakini, kirasının 2.150 dolardan ayda 2.700 dolara yükseltilmesinin ardından kocasıyla birlikte yüz yüze işlerini bırakıp Güney Amerika’ya taşındığını söyledi. Ekvador’da bir dükkân kurduklarında, ikisi de gizlice seyahat edebilmek için pazarlama ve danışmanlıkta tamamen uzak pozisyonları kabul ettiler. Şimdi iki yatak odalı Airbnb’ler için konut maliyetlerinin ayda ortalama 500 dolar olduğunu söyledi.

Pozisyonlar ABD’de yerleşik olmalarını gerektiriyordu, ancak aslında dünyayı dolaştıklarını açıklamadılar. Çiftin yeni işverenleri ve iş arkadaşları, hâlâ Miami’de yaşadıklarına inanıyor.

Eski sakin, eski Florida adreslerinden bir iş dizüstü bilgisayarı almak için uçuşlara 1000 dolardan fazla para ödediklerini söyledi. Ancak bir kerelik harcamanın, biriktirdikleri parayla karşılaştırıldığında hiçbir şey olmadığını ve gelirlerinin %75’ini borç ödemeye ayırabildiklerini ve bu mali yükün kendilerini geri planda hissetmelerine neden olduğunu da sözlerine ekledi.

“Aynı şeyi Miami’de yapmaya çalışsaydık, borcumuzu bu kadar hızlı ödersek, kelimenin tam anlamıyla ramen erişteleriyle yaşıyor olurduk” dedi. “Her gün 2,50 dolara öğle yemeği yiyebiliriz. Miami’de tam olarak aynı tabak yemek size 12 ila 15 dolar arasında kolayca mal olabilirdi.”

Düzenleme, Florida’da neden rüzgarlık taktığını birçok kez soran iş arkadaşlarıyla bazı garip karşılaşmalar için yapılmış olsa da, finansal tasarrufların buna değer olduğunu söyledi.

İş arkadaşları hafta sonunun nasıl geçtiğini sorduğunda, çiftin gerçekte volkanik kaplıcalarda yıkanıp And Dağları’nda yürüyüş yaptıkları geçmişteki brunch ve kumsal hayatına dayanan senaryolar hazırladığını söyledi.

Ancak, Temmuz ayında Ekvador’daki Airbnb’lerinin bir müşteri toplantısının ortasında depremden sallanmaya başladığı zaman gibi bazı senaryolara hazırlanmak imkansız.

“Florida’da ne yok biliyor musunuz? Depremler” diyerek müşteriye Güney Amerika’da “geçici olarak” bulunduğunu söylediğini ve bunun üzerinde fazla düşünmediklerini de sözlerine ekledi.

Yıpranmanıza Neden Olan Alışkanlık

Kanarya Adaları ve Portekiz’den gizlice çalışan, çok uluslu bir teknoloji şirketinde Berlin merkezli bir uzaktan çalışan, planı kaldırmanın anahtarının meslektaşlarına saygı duymak, çok çalışmak ve gösteriş yapma dürtülerine direnmek olduğunu söyledi.

“İş dışında arkadaş olduğum meslektaşlarıma bile kimseye söylemedim” dedi ve sosyal medyası olmadığını da sözlerine ekledi. “Her zaman iyi hissettirmiyor, ama bu yaşam tarzını sürdürebilmemin tek yolu bu.”

Şirketin konumunu takip edememesini sağlamak için kişisel bilgisayarını bir VPN ile kullandığını ve ekranını kendiliğinden paylaşmak zorunda kalması durumunda bilgisayarın saatini her zaman Berlin saatine ayarladığını söyledi. Kanarya Adaları’ndaki tropik kuşlar gibi, bulunduğu yeri belli edebilecek herhangi bir arka plan gürültüsünün de farkında olduğunu söyledi.

“Berlin’de kışın ortasında cıvıldayan kuş yok” dedi.

Yaz aylarında Berlin’e dönüyor ve haftada yaklaşık üç kez ofisten çalışıyor – uzaktan çalışma yeteneği kadar değer verdiğini söylediği bir seçenek.

“İşimi gerçekten seviyorum. Ekibimi gerçekten seviyorum. Bu yüzden mutlaka bırakmak istemiyorum” dedi. “Ama işimi seviyorum çünkü çok fazla soru sormuyorlar – çünkü esnek. Yani bunlar el ele gidiyor. Bunu kaldırır kaldırmaz zaten tutmaya değmez, bu yüzden beni kovsalar, olmaz.”

İşverenleri Bilmeden Yurt Dışından Gizlice Çalışan 4 Uzaktan Çalışan
Minneapolis’ten bir yazılım mühendisi, bir teknoloji girişimi için çalışmak üzere bu bahar kurumsal işinden ayrıldı

Birçok şirket çalışanlarının tam zamanlı olarak uzaktan çalışmasına izin verirken, çoğu vergi, sigorta, göçmenlik yasası ve siber güvenlikle ilgili düzenleyici endişeler ve riskler nedeniyle uluslararası olarak çalışmasına izin vermemektedir. Ayrıca, yerel yaşam maliyetini göz önünde bulundurarak ödeme hesaplayan şirketler için tazminat endişeleri yaratabilir.

Bu kış Porto Riko’dan sanal olarak çalışmaya çalışan Minneapolis’ten bir yazılım mühendisi, bir VPN’e bağlı olmasına rağmen, şirketinin BT ekibinin IP adresinin ABD dışından geldiğini bildirdiğini söyledi. Ekibinin direktöründen kendisine hemen Amerika’ya dönmesini söyleyen sert bir mesaj aldığını söyledi.

Bu bahar, daha yumuşak uluslararası seyahat politikalarına sahip bir teknoloji girişimi için şirketten ayrıldı.

İspanya’dan bir video görüşmesinde “Genel felsefem, nerede çalıştığımın önemli olmaması gerektiğidir” dedi. “Beklentileri aştığım sürece İspanya’da, Güney Afrika’da veya Minnesota’da olmam kimin umurunda?” dedi.

İşverenleri Bilmeden Yurt Dışından Gizlice Çalışan 4 Uzaktan Çalışan, Bunu Nasıl Sürdürdüklerini Anlatıyor-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir