İstanbulkarta Pet Şişe İle Dolum Dönemi

İstanbulkarta Pet Şişe İle Dolum Dönemi yazımızda İstanbulluların ulaşımda çokça kullandığı İstanbulkartlarına, akıllı dönüşüm makinelerine pey şişe atarak hem bakiye kazanacakları hemde çevre kirliliğinin önüne geçecekleri uygulamayı yazdık.

Akıllı Dönüşüm Konteynırları-İstanbulkarta Pet Şişe İle Dolum

Pet şişeler doğaya atıldığında 400 yıl, alüminyum kutular 100 yıl, pil 300 yıl, plastik tabak ise 500 yıl boyunca kaybolmamaktadır. Çevrenin temiz kalması için geri dönüşüm çok önemlidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bunun önüne geçebilmek, pet şişe ve alüminyumları dönüştürmek için akıllı dönüşüm konteynırları projesini hayata geçirdi. Proje İSBAK tarafından geliştirilmiştir. Bu proje ile pet şişe ve alüminyumlar geri dönüşüme kazandırıldıkça kişilerin İstanbulkartlarına bakiye yüklenecek. İstanbul Büyük Şehir Başkanı Mevlüt Uysal sistemin detaylarını anlattı. “İlk önce İstanbulkartı makinenin okuyucu kısmına koyarak başlıyoruz. Daha sonra sistemde internet olduğu için merkeze kart bilgileri hızlı bir şekilde gönderiliyor. Kişi pet şişesini makineye bıraktığı zaman makine hangi tür olduğunu algılıyor ve İstanbulkarta önceden belirlenen miktarda kuruş aktarılıyor.”

Akıllı Geri Dönüşüm Konteynırı Bakiye Fiyatları

  • Pet Şişe Kuruş
  • 0.33 ml 3
  • 0.50 ml 3
  • 1.0 litre 6
  • 1.5 litre 9
  • Alüminyum Kuruş
  • 0.33 ml 7
  • 0.50 ml 9
İstanbulkarta Pet Şişe İle Dolum
Pet Şişe Dolum

Akıllı Geri Dönüşüm Konteynırı Kullanımı

Akıllı dönüşüm cihazını kullanmak için öncelikle İstanbulkartı, İstanbulkart yazan bölmeye okutuyorsunuz. Ekranda bakiyenizin son halini ve ne kadar pet şişe koyduğunuzu görebiliyorsunuz. Mavi ışıklarla pet şişe koyacağınız bölme açılıyor ve pet şişeyi buradan bırakıyorsunuz. Bu arada ekranda kaç tane geri dönüşüm şişesi koyduğunuz gözükmektedir. Kartın üzerinde yer alan Onay tuşuna basarak kuruşlarınızın kartınıza aktarılmasını sağlıyorsunuz. Proje 17 Eylül 2018 tarihinde hayata geçirilecektir. Şuanda 10 makinenin hazır olduğu ve 1 ay içerisinde 100 makinenin daha hazır hale getirilip merkezi yerlere dağıtılacağı belirtilmektedir. Metro ve okullarda yer alması bekleniliyor. Belediyenin kültürel aktivitelerinden ücretsiz faydalanma gibi birkaç avantajda İstanbullulara sunulmaktadır.

İstanbulkarta Pet Şişe İle Dolum Dönemi-İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Yorum yapın