İstanbul’da Kurbanlık Fiyatları Ne kadar?

İstanbul’da Kurbanlık Fiyatları Ne kadar? yazımızda 11 Ağustos Pazar günü başlayıp 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek Kurban Bayramında; kurbanların fiyat aralıklarını, kurban alırken dikkat edilmesi gerekenleri ve kurbanlıklarda küpe sorgulama hizmetini yazdık.

İstanbul’da Kurbanlık Fiyatları 2019

Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlıklar İstanbul’a getirilmeye başlandı. Anadolu ve Trakya’dan gelen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kurban pazarlarında satışa çıktı, ilk pazarlıklar yapıldı. Büyükbaş kurbanlık fiyatları 8 bin-25 bin TL, küçükbaş kurbanlıklar ise 1000-1700 TL arasında satılıyor.

Kurban Alacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Öncelikle kurbanların Belediyelerin açmış olduğu kurbanlık çadırından alınması gerekir. Tanıdık yerden alınamıyorsa, belediyenin çadırları güvenli yerlerdir. Belediye denetiminde olduğu için sorumluluk onlardadır. Kurbanın pasaport, veteriner sağlık raporu ve küpesine dikkat edilmesi gerekir. Hayvanın sağlam olmasına, topallamamasına, uyuşuk olmamasına, boynuzunun kırık olup olmamasına, büyük baş hayvanların 2 yaşından büyük olmasına dikkat edilmelidir. Hayvanın duruşu normal olmalıdır. Hayvanın sağlıklı olarak kurban edilmesi gerekir. Kurban aldığınızda mutlaka ödediğiniz bedelinin makbuzunu alın. Çünkü hayvan hastalıklı çıkabilir ardından paranızı geri almak için makbuzu yetkili veterinerlere gösterebilir ve hayvanı satın aldığınız kişilerden paranızı geri alabilirsiniz. İlçe kaymakamlığına belgelerle başvurmanız gerekir. Size hayvanı satan satıcının telefon bilgilerini de alarak her türlü olumsuz duruma karşı haber verebilirsiniz.

Kurban Alırken Küpe Sorgulama

Küpe Sorgulama

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geliştirmiş olduğu internet sitesi ve mobil uygulaması ile kurbanlık hayvanların küpe numarası ile hayvanların türü, ırkı, cinsiyeti ve yaşı anında görüntülenebilecektir. hayvanbilgi.tarim.gov.tr internet sitesinden ve Haysag isimli mobil uygulamasından hayvana ait bilgileri küpe sorgulaması ile bulabilirsiniz.

Kurbanda Temizliğin önemi

Kurban keserken çevrenin temiz tutulması gerekir. Müslüman temizliğine önem verir ve ibadetini temiz bir şekilde yapar. Kurban kesilen ortamın temiz bırakılması önceliğimiz olmalıdır. Kurban derilerinin israf edilmemesi de önemli bir konudur. Her yıl binlerce deri ziyan edilmektedir. Deriyi düzgün etten ayırıp hayır kurumlarına bağışlamak da sevaptır ve israftan kaçınmış olursunuz.

İstanbul’da Kurbanlık Fiyatları Ne kadar?-Kaynak: NTV YouTube

Yorum yapın