İşsizlik Mart Verileri

İşsizlik Mart Verileri yazımızda en son açıklanan işsizlik ve istihdam verilerini, sektörlerin istihdama katkısını ve ekonomiye katkısını ayrıca geçen yıl ile bu yıl arasındaki işsizlik oranlarının farklarını yazdık.

İşsizlik Mart Verileri 2017

Şubat ayında %12,6 olan işsizlik oranı Mart ayında %11,7 olarak gerçekleşti. İstihdam paketinin etkileri hızlıca kendini göstermektedir. Gençlerde işsizlik ise %25’lerden %21’lere düşmüştür. Nisan ve Mayıs aylarında da işsizlik rakamlarının aşağıya doğru gerilemesi bekleniyor. Kariyer.net’de yapılan iş ilanlarında genel olarak %6 oranında artış gözlenmektedir. Eleman arayan şirketlerin ilan vermelerinde artışlar devam etmektedir. Son 2 aydır turizm sektöründe yoğunluk bulunmaktadır. Sıcakların gelmesiyle birlikte turizm sektöründe oldukça eleman ihtiyacı doğmuştur. Yıllık bazda turizm sektöründe eleman sayısı %3 oranında artmıştır. En çok işe alım turizm sektöründe Antalya İlimizde gerçekleşmiştir.

Mart 2016 yılında toplam işsiz sayısı 3 milyon 23 bin iken Mart 2017 yılında bu rakam 3 milyon 642 bin şeklinde artmıştır. 600.000 kişilik bir artış söz konusudur. Mart 2016 yılında toplam istihdam edilen kişi sayısı 26 milyon 993 bin kişi iken Mart 2017 yılında 27 Milyon 489 bin kişiye çıkmıştır. 500.000 kişilik bir artış görülmektedir. Genç nüfusta işsizlikte Mart 2016 yılında %17,0 iken Mart 2017 yılında %21,4 olarak gerçekleşmiştir. Tarım dışı işsizlik Mart 2016 yılında %11,9 iken Mart 2017 yılında %13,7’ye yükselmiştir.

En Çok İstihdam Sağlayan Sektörler

Türkiye ekonomisinin %5’lik bir büyüme gerçekleştireceği açıklanmıştır. Bu büyüme ile işsizliğin daha da düşeceği tahmin edilmektedir. En çok büyüyen sektörler inşaat, perakende ve turizm sektörleri olmuştur. Sanayi kısmında fazla bir artış görülmemektedir. Daha çok hizmet sektöründe artışlar yaşanmıştır. Yaz sezonu ile otelcilik hizmetlerinde büyüme hızlı gerçekleşmiştir. Hizmetin yanında sanayi ile de üretim yapmak ülkenin ekonomisinin gelişmesinde büyük etken olacaktır. Sanayinin hizmete oranla geride kalması ülkenin gelişimi konusunda bir eksiklik olmaktadır. Mayıs ayı itibariyle ülkemizde İstanbul dışında iş ilan artışları Ankara, İzmir ve Antalya’da gerçekleşmiştir. Tekstil, yapı ve üretim sektörlerinde de gözle görülür bir artış bulunmaktadır. İş arayışında insanlar Ramazan dolayısıyla sahur vakitlerinde iş başvurularını internet siteleri aracılığıyla yapmaktadır. Sahur vakitlerinde yapılan başvurularda inanılmaz artışlar gözlenmiştir. İş ararken iş bulma siteleri, sosyal medya üzerindeki iş ilanları ve işkur‘un iş ilanlarını takip etmek istihdam edilmeye büyük faydası vardır.

Yorum yapın