İşsizliğin Yükselmesi

İşsizliğin Yükselmesi ve Yeni İstihdam Paketi

Ekonomi ve Para Haber

İşsizliğin Yükselmesi ve Yeni İstihdam Paketi yazımızda en son açıklanan işsizlik oranı ve işsizliğe çözüm olarak getirilen istihdam paketini yazdık.

İşsizliğin Geçen Yıla Göre Yükselmesi

Kasım 2015 istatistiklerine göre işsizlik %10,5’lerdeydi. Kasım 2016 verilerine göre %12,1 oranına yükseldi. Genç nüfusta bu oran kasım 2015’te %19,1 iken kasım 2016’da %22,6’ya yükselmiştir. Tarım dışı işsiz sayısı kasım 2015 yılında 12,4 iken kasım 2016 da 14,3’e yükseldi. Kasım 2016’da toplam işsiz sayısı 3 milyon 715 bin kişi oldu. Geçen yıl bu rakam 3 milyon 125 bin kişiydi. Genç nüfusun 5/1 inden fazlası işsiz durumdadır. İstihdam verilerinde kasım 2015 yılında 26 milyon 801 bin kişi istihdam ediliyordu şu anda 27 milyon 67 bin kişi istihdam ediliyor. İstihdam oranı %45,8 de sabit kalmıştır.

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar-Çalışanlar

İşsiz Gençlere Doğru İş Bulunması Gerekir

Gençlerin iş ararken doğru seçimler yapması sağlanmalıdır. İş sektöründe ara eleman eksikliği çok fazla vardır, fakat gençler bu işlerde çalışmak istemiyorlar. Bu da işsizliğin fazla olmasına neden oluyor. Ara elemanların iyi yönlerini ön plana çıkartabilirlerse, gençlerin tercihleri de bu yönlerde artmaya başlar. Ara mesleklerin gençlere tanıtılması gerekir. Bazı gençler ne iş için eğitim alıyor nede iş arıyorlar. Hepten işsizliğe alışıyorlar. Bu tutum Türkiye’nin gelişmesi açısından ve ekonominin gelişmesi açısından olumsuz bir durum oluşturuyor. İşsiz olan gençler, İşkur‘un düzenlemiş olduğu meslek edindirme kurslarına başvurabilirler. İşkur’un hem kişiye katkısı hem de iş verene teşvikleri vardır. Okul eğitimi almış kişilere de kendi dallarında uzmanlık eğitim veriyorlar hemde üniversite okumamış kişilere de eğitim kursu açarak istihdama yönelik eğitim veriyor.

is-kur
İşkur

1,1 Milyon Kişiye Yeni İş

Her yıl iş dünyasına girmek isteyen yeni mezun gençler de bu işsizlik oranını artırmaktadır. Aralarında iş dünyasına girenler oluyor fakat yeterince istihdam olmadığı için işsiz olan kişi sayısı artıyor. Aralarında nitelikli olanlarında tecrübe kurbanı oldukları bir iş yaşamında işsizlik oranlarının artması durdurulamıyor. Yeni başlatılan istihdam paketi ile büyük şirketler tam 1.1 milyon kişiyi işe alma sözü verdi. Cumhurbaşkanının başlattığı bu girişimle birlikte bir çok firma bünyesine yeni elemanlar katacaktır. İstanbul Ticaret Odası 500 bin, Türkiye İhracatçılar Meclisi 300 bin, MÜSİAD 250 bin, İnşaatçılar Derneği 200 bin, Bursa Ticaret Sanayi Odası 80 bin, Yıldız Holding 7 bin, Turkcell 2 bin 300, Decovita Seramik 600, Abdi İbrahim Holding 400, TUSAŞ Motor 374, Garanti Bankası 300 kişilik bir eleman alımı yapacaktır.

İşsizliğin Yükselmesi

İşsizliğin Yükselmesi ve Yeni İstihdam Paketi

Bu şirketlere destek olarak devlet, şirketlere yardımcı olmak amacıyla istihdam yardımı sağlıyor. Devlet, sigorta ödemeleri ve vergilerde indirim gibi iş verenleri rahatlatacak paket desteği vereceğini duyurdu. Sigortanın bedeli olarak günlük 22 lira devlet şirketlere yardımda bulunacak. Vergi indirimiyle birlikte şirketlere 773,41 tl avantaj sağlayacaktır. Asgari ücretlinin 773 lirasını devlet karşılayacaktır. 2017 yılında yeni işe alınan elemanlar için geçerli olacaktır. 3 ay boyunca işsiz olan bir kişiyi işe aldığınızda bu teşviklerden yararlanabilirsiniz. Bu teşviklerle beraber istihdam oranlarının %10’lar civarına düşmesi bekleniyor. Bahar aylarıyla birlikte yeni işe alımlar başlayacaktır.

İşsizliğin Yükselmesi ve Yeni İstihdam Paketi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir