Anasayfa » Sağlık » İsrailli Bilim Adamları, D Vitamininin Covid-19’a Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olduğunu Söyledi

İsrailli Bilim Adamları, D Vitamininin Covid-19’a Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olduğunu Söyledi

İsrailli Bilim Adamları

İsrailli Bilim Adamları, D Vitamininin Covid-19‘a Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olduğunu Söyledi

İsrailli Bilim Adamları, D Vitamininin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olduğunu Belirtti

Bir çalışma, COVID-19’a yakalanmadan önce düşük D vitamini seviyelerinin daha kötü hastalıklarla bağlantılı olduğunu buldu. Araştırmacılar, D vitamininin akciğerlere saldıran virüslerle mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu söyledi. Bilim adamları, D vitamininin şiddetli COVID-19’un altında yatan “karmaşık bulmacanın bir parçası” olduğu konusunda uyardı.

İsrailli bilim adamları, hastalığa yakalanmadan önce yeterli D vitamini seviyesine sahip hastaları, olmayanlarla karşılaştırdıklarında, COVID-19’dan ciddi şekilde hastalanma şanslarında “çarpıcı” farklılıklar bulduklarını söylediler.

PLOS One araştırma dergisinde Perşembe günü yayınlanan bir araştırma, COVID-19’a yakalanmadan önce D vitamini eksikliği olan kişilerin yaklaşık yarısının ciddi hastalık geliştirdiğini, kanlarında yeterli düzeyde vitamin bulunan kişilerin %10’undan daha az olduğunu buldu. D vitamininin kemik sağlığı için hayati olduğunu biliyoruz, ancak şiddetli COVID-19’a karşı korunmadaki rolü daha az anlaşılmış durumda.

Çalışma yazarları, en son araştırmanın, COVID-19’a yakalanmadan önce insanlarda D vitamini düzeylerini inceleyen ilk araştırma olduğunu söyledi. Galilee Tıp Merkezi’nde bir araştırma yazarı ve doktor olan Dr. Amiel Dror, bulgular hakkında şunları söyledi: “D vitamini eksikliğiniz olduğunda ciddi bir hasta olma şansınızdaki farkı görmek için dikkate değer ve çarpıcı kanıtlar bulduk. Bulgular, 7 Nisan 2020 ile 4 Şubat 2021 tarihleri ​​arasında İsrail’in Nahariya kentindeki Galilee Tıp Merkezine kabul edilen 253 kişiden geldi. Son derece bulaşıcı Omicron varyantının ortaya çıkmasından önceki bir dönem.

Dror, bulguların D vitamininin solunum sistemine saldıran virüslerle başa çıkmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu öne sürdüğünü söyledi. Dror, “Bu, önceki varyantlar için olduğu gibi Omicron için de aynı derecede önemlidir.” Dedi.

D Vitamini Depolama Önemi

Araştırma, D vitamininin COVID-19’a karşı koruma sağladığını ve aşılardan kaçınmak ve bunun yerine vitamin almak için yeşil ışık olmadığını kanıtlamıyor.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, aşıların, özellikle bir takviye sonrasında Omicron’un hastaneye yatış riskini %90’a kadar azalttığını söyledi. D vitamininin çoğu cilt üzerindeki doğrudan güneş ışığından gelir. Ayrıca yağlı balıklar, mantarlar ve yumurta sarısı gibi gıdalarda bulunur.

Mililitrede 20 nanogramdan fazla D vitamini seviyelerinin çoğu insan için yeterli kabul edildiğini söyledi. (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri— Bar-Ilan Üniversitesi ve Galilee Tıp Merkezi’nden araştırmacılar tarafından kullanılan kriterdir.).

COVID-19 için erken bulgular tutarsız: Bazı çalışmalar düşük D vitamini seviyeleri ile şiddetli COVID-19 arasında bir bağlantı buldular. Diğerleri vitaminin koruyucu olmadığı sonucuna varmışlardır.

İsrailli araştırmacılar, düşük D vitamini seviyeleri ile şiddetli COVID-19 arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösteren sonuçları olan çalışmalarda bile, D vitamini eksikliğinin insanlar hastalanmadan önce mi yoksa sonra mı ortaya çıktığının net olmadığını söyledi.

D Vitamini İçin Güneş

İsrail’den gelen yeni verilere rağmen, düşük D vitamini seviyelerinin COVID-19’lu kişilerde ciddi hastalık geliştirmesine neden olup olmadığını hala bilmiyoruz.

D vitaminini azaltan temel koşullar, örneğin insanları ciddi COVID-19’a karşı daha savunmasız hale getirebilir. İsrailli araştırmacılar, D vitamininin eşlik eden hastalıklar, genetik yatkınlık, beslenme alışkanlıkları ve coğrafi faktörlere ek olarak şiddetli COVID-19’un altında yatan “karmaşık bulmacanın bir parçası” olduğu konusunda uyardı.

“Çalışmamız, toplumdaki D vitamini eksikliği olan bireyler arasında D vitamini takviyesinin nihai bir COVID-19 bölümünün sonucunu etkileyip etkilemediğini ve ne zaman etkilediğini araştıran daha fazla çalışmayı garanti ediyor” dediler.

İsrailli Bilim Adamları, D Vitamininin Covid-19’a Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olduğunu Söyledi-Kaynak: businessinsider.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir