İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » İsrail’in Muhalefet Lideri Benjamin Netanyahu, Putin’den Ukrayna’yı İşgalini Yeniden Düşünmesini İstedi

İsrail’in Muhalefet Lideri Benjamin Netanyahu, Putin’den Ukrayna’yı İşgalini Yeniden Düşünmesini İstedi

İsrail'in Muhalefet Lideri Benjamin Netanyahu

İsrail‘in Muhalefet Lideri Benjamin Netanyahu, Putin’den Ukrayna’yı İşgalini Yeniden Düşünmesini İstedi

İsrail'in Muhalefet Lideri Benjamin Netanyahu
Benjamin Netanyahu

İsrail’in Muhalefet Lideri Benjamin Netanyahu, Putin’den Ukrayna’yı İşgalini Yeniden Düşünmesini İstedi

İsrail’in muhalefet lideri ve bir sonraki başbakan adayı Benjamin Netanyahu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Ukrayna’yı işgal etme kararını eleştirdi ve savaşa yönelik şimdiye kadarki en doğrudan eleştirisinde onu yeniden düşünmeye çağırdı.

Netanyahu, USA Today’e verdiği bir röportajda, Putin’in Ukrayna’da savaşa girme kararının “büyük bir Rus krallığını yeniden inşa etme vizyonu tarafından yönlendirildiğini” düşündüğünü ve “Umarım bu konuda tereddüt ediyordur” dedi.

Hepimizin Ukrayna’ya sempatisi var, bu bir soru bile değil ve ben de farklı değilim” dedi.

Bakanlar, Suriye semalarında askeri koordinasyonun sürdürülmesinin önemine ve İsrail’in Rusya’nın Yahudi topluluğuyla olan bağlarına işaret ederek, İsrail çatışmada Rusya’yı kızdırmamaya çalıştı. Ukrayna, özellikle Rusya, İsrail’in önemli bir bölgesel düşmanı olan İran’dan insansız hava araçları satın almaya ve dağıtmaya başladığından beri, İsrail’den daha fazla yardım istiyor.

İsrail şimdiye kadar ABD, Ukrayna ve diğerlerinden Ukrayna’ya saldırı ve savunma silahları tedarik etme çağrılarına direndi ve bunun yerine Ukrayna’yı insani yardım, miğfer ve uçaksavarlarla destekledi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Rusya’nın Ukrayna’da İran insansız hava araçlarını kullandığının kamuoyuna açıklanmasının ardından, İsrail’in “İran’ın savaşa katılımını takip ettiğini” söyledi ve İran’ın yakın gelecekte Rusya’ya “ilave gelişmiş sistemler de sağlayabileceğini” ekledi.

İsrail’in eski başbakanı Naftali Bennett, çatışmanın ilk günlerinde Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yapmaya çalışmıştı ve Bennett, Putin ile görüşmek için Moskova’ya uçmuştu. Bennett’in halefi Yair Lapid, işgale karşı daha eleştirel bir tavır alarak Rusya’dan sert eleştiriler aldı.

Netanyahu’nun Likud partisi, 1 Kasım’daki seçimler öncesinde – İsrail’in 2019’dan bu yana beşinci – anketlerde önde gidiyor, ancak olası sağcı ve dini parti koalisyonunun parlamentoda çoğunluğa sahip olmak için gereken 61 oyu alıp almayacağı belirsizliğini koruyor.

Kaynak: bloomberg.com/middleeast

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir