İspanya’da Girişimcilerin Piyasaya Girebilmesini Sağlayan Clusterlar

İspanya’da Girişimcilerin Piyasaya Girebilmesini Sağlayan Clusterlar yazımızda bilgisayar kümeleri olarak geçen cluster merkezlerinin start-uplara olan katkısını ve bazı iyi örnekleri yazdık.

İspanya’da Girişimcilerin Clusterları Kullanması

İspanya‘nın Valensiya şehrinde girişimcilerin piyasaya girebilmesine yardımcı “Clusterlar“bulunmaktadır. Çevreci start-uplar cluster yani bilgisayar kümeleri aracılığıyla marketlere erişimi yapılmaktadır. Avaesen.es Cluster yöneticisi Bianca Dragomir yılın cluster yöneticisi seçildi. Bianca kendi clusterlarının özelliklerini anlattı. Start-up ve kobilerin kendi çözümlerini test etmeleri için endüstri, belediye ve büyük şirketlerle bağlantı kurmalarını sağlamaktadırlar. Daha sonrada girişimleri için kaynak sağlamak adına yatırımcılarla irtibata geçmeleri için yeni pazarlara erişebilmeleri için imkan sağlamaktadırlar.

İspanya'da Girişimciler Bianca Dragomir
Bianca Dragomir

Aerox Girişiminin Rüzgar Enerjisi Tribünlerini Yenilemesi

Örneklerden birinde, rüzgar enerjisi tribünlerinin bıçakları genellikle kendi hızları ve hava koşulları nedeniyle bozulmaktadır. Valensiya merkezli start-up Aerox, kaplama sistemini koruyan yenilikçi bıçaklar geliştirmektedir. Aerox’un bu icadı sayesinde rüzgar tribünlerinin verimi %30 oranında artmış ve maliyetler önemli ölçüde azalmıştır. Bu proje Avrupa Birliği çevre programları 2020 kapsamında 1 milyon Euro fon almıştır.

Aerox Ceo’su Raul Cortes: Son 20 yıldır daha fazla güç üretmek için rüzgar tribünlerinin boyutu büyümektedir. Sonuç olarak rüzgar tribünlerinin boyutundan ve hızından dolayı bıçaklarda yağmur damlacıklarının oluşturduğu aşınma tribünler için büyük bir sorun teşkil etmekteydi. Bu soruna çözüm bularak girişimlerini başarıya ulaştırmışlardır. Aerox bünyesinde bulunduğu Avaesen cluster sayesinde büyük şirketlerle çalışma fırsatı bulmuştur. Böylece müşterilerinin sorunlarını derinlemesine anlama şansı bulmuşlardır. Bu durumda çözüm geliştirmelerine yardımcı olmuştur. Küçük şirketler sorunlarla daha yakın olduğu için çözüm geliştirmeleri daha kolay olabilmektedir.

İspanya'da Girişimciler

Avaesen Cluster’ın Çalışma Biçimi

Avaesen Valensiya’da 30’dan fazla belediyeyle çalıştığı akıllı şehir düşüne projesi bulunmaktadır. Belediyelerin ihtiyaçlarına özgü çözümler sunmaktadırlar. Cluster bünyesinde üretilen projelerin markete girmesi için girişimciler finansal kaynaklarla eşleştirilmektedir. Avrupa Komisyonu clusterlar aracılığıyla gruplaşan şirket ve kurumsal aktörleri destekleyerek finansal kaynak sağlamaktadır. Potansiyel girişimcileri ulusal ve uluslararası müşterilerle ve fon veren kurumlarla etkili bir şekilde birleştirmektedirler. Girişimcilerin bu tür merkezlere oldukça ihtiyacı bulunmaktadır. Ülkemizde de kuluçka merkezleri aynı görevi üstlenmektedir.

İspanya’da Girişimcilerin Piyasaya Girebilmesini Sağlayan Clusterlar.

Yorum yapın