Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaYaşam

Isınmak ve Serinlemek İçin Kullanılan Enerji Miktarı Farkı

Isınmak ve Serinlemek İçin Kullanılan Enerji Miktarı Farkı yazımızda ısınma ve serinleme için kullanılan elektrikli ev aletlerinin elektrik tüketim oranlarını ve elektrik faturasına olan etkilerini yazdık.

Isınmak mı Yoksa Serinlemek mi Daha Çok Elektrik Harcar?

Evimizde kullanmış olduğumuz birçok alet elektrik enerjisiyle çalışmaktadır. Fakat bu ev aletlerinin kullanmış olduğu elektrik miktarı saat başına birbirinden farklıdır. Günümüzde buzdolapları 24 saat çalıştığı ve yiyecekleri soğuttuğu için en fazla elektrik harcayan beyaz eşyadır. Orta boy buzdolabı ortalama 608 watt / 24 saat, büyük boy buzdolabı ortalama 962 watt / 24 saat elektrik harcar. Buzdolaplarından daha fazla elektrik harcayan kış aylarının vazgeçilmezi elektrikli ısıtıcıların güçleri 1.300 watt ile 2.600 watt arasında değişmektedir. Orta boy buzdolabının 24 saatte harcamış olduğu elektriği, düşük güçlü elektrikli ısıtıcı (1.300 watt) saatte harcamaktadır, bu da onun iki katına denk gelmektedir. Elektrikli ısıtıcı alırken en ekonomik olanından alırsanız elektrik faturanız çok fazla kabarmayacaktır.

Isınmak ve Serinlemek İçin Kullanılan Enerji Miktarları

Örnek vermek gerekirse; 2000 watt gücünde bir ısıtıcı 2 kW gücüne dahiptir. 1 kWh elektriği son durumda 0,44 TL olarak varsayarsak, 1 saatlik elektrikli ısıtıcının harcayacağı elektrik tüketimi 0,44 TL x 2 kWh = 0,88 TL olmaktadır. Yani 2000 wattlık ısıtıcının saatlik elektrik tüketimi 0,88 TL’dir. Bu güçteki klima 24 saat boyunca çalıştırıldığı zaman ise günlük elektrik tüketimi 21,12 TL olacaktır. Buzdolabı ise günlük 80-90 kuruş harcamaktadır. Isıtmak, soğutmaya göre çok daha fazla elektrik harcadığı için faturası da daha çok olacaktır.

Isınmak ve Serinlemek İçin Kullanılan Enerji Miktarı Farkı-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir