İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » İş Verenin ve İş Arayanın Farklı Kanallarla Bağlanması

İş Verenin ve İş Arayanın Farklı Kanallarla Bağlanması

İş Verenin ve İş Arayanın Buluşması

İş Verenin ve İş Arayanın Farklı Kanallarla Bağlanması iş verinin çalışandan beklentisi, iş arayanın sosyal medyayı kullanması, sosyal sorumluluk projelerinde yer almanın önemi, sosyal medya sayesinde yükselişte olan meslekler ve insan kaynaklarının kendilerini geliştirmesi gerektiğini yazdık.

İş Verenin Çalışandan Beklentileri

Çalışma hayatında iş verenler iş arayanlardan teknik özelliklerin yanında bir takım özelliklere bakmaktadır. İletişim, birlikte çalışma, iş birliği yapma konuları çok fazla önem kazanmıştır. Öğrenme isteği, motivasyon, kişinin hızlı bir şekilde şirkete adaptasyon olabilmesi, şirketin yönünün değiştiği noktada çalışanın da yönünün değişme gücünü sorgulamaktadır. İnsanların adaptasyon güçlerinin arttırılması beklenmektedir. İletişim gücü ve uyum sağlama günümüzde aranan en büyük özellikler arasında yer almaktadır.

Beykoz Üniversitesi Lisans Bölümleri İçeriği

İş Aramada Sosyal Medyanın Desteği

İş arayanlar artık çeşitli yerlerden iş arayışlarını sürdürmektedir. Sosyal bağlantıların artması ile Facebook, Linkedin, Instagram, Twitter gibi ortamlarda insanlar çeşitli mesleki gruplar açarak iş ilanları vermektedir. Buralardan çok fazla kişi istediği işlere başvuru yapıp iş sahibi olabilmektedir. İnsanlar işlerle ilgili her yerden bilgi sahibi olabilmektedir. Artık gazeteler ve iş arama siteleri iş bulmak için tek kaynak değildir. İş arayanlar sosyal medyalar aracılığı ile çalışmak istedikleri şirketler hakkında bilgi alabilir ve ona göre seçimlerini daha doğru yapabilirler. Şirketlerinde sosyal medyayı kullanarak kendilerini iyi bir şekilde tanıtması ve anlatması çok daha iyi olacaktır.

Reklamcılığın Büyük Değişimi

Sosyal Sorumluluk Görevlerinin Öz geçmişe Etkisi

İnsan kaynakları uzmanları özgeçmişlerde teknik özellikler ve yetkinliğin yanında artık sosyal sorumluluk projelerinde görev yapanlara ve hobilerine zaman ayıranlara dikkat etmektedir. Yeni nesilde var olan sivil toplum kuruluşlarında gönüllü işler yapmak, işe alımlarda artı bir değer katmaktadır. Amerika’da bu özgeçmişlere bakılırken sosyal sorumluluk ve hobilere çok dikkat edilirken, ülkemizde bu dikkat yavaş yavaş dikkate alınmaktadır.

Dijital Pazarlama Önemi

Sosyal Medya İle Yükselen Meslekler

Gençler arasında sosyal medyanın popüler olmasıyla birlikte dijital pazarlama mesleği gözde hale gelmiştir. Bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerine talepler artmıştır. Verilerin çok değerli olduğu yaşamda veri bilimciliği, veri madenciliği, veri güvenliği, veri işleme ile ilgili tüm işler popülerliğini hızla arttırmaktadır. Şirketler bu tür işlerde çalışacak yetkinlikte eleman bulamama sıkıntısı yaşamaktadır. Halen yeterli eğitimler verilmediği için bu tür meslekleri yapacak yetkinlikte elemanlar bulunamamaktadır. Online eğitimler ile özellikle bu tür mesleklere ilgi duyanlar, piyasanın ihtiyacı olan gereksinimleri kendilerinde toplamalıdır. Rahatlıkla güzel işlerin sahibi olabilirler.

En Yaygın Ofis Çalışanı

İş Verenin Tarafında Olan İnsan Kaynaklarının Kendini Geliştirmesi

İnsan kaynaklarının da işe alımlarda yeterli seviyelere kendilerini çıkartmaları gerekmektedir. İş arayanlar sürekli olarak kendilerini geliştirirken, insan kaynakları uzmanları da yenilikleri takip etmeli ve iş görüşmelerinde dikkatli olmalıdır. İnsan kaynaklarının sürekli olarak kişisel gelişim kitapları okuması ve alanında kendisini geliştirmesi gerekir. İnsan kaynaklarının kalitesi, şirketinin kalitesini göstermektedir. Çalışan profilinin hepsi insan kaynaklarından geçtiği için insan kaynakları uzmanlarının çok daha dikkatli olması gerekir.

Ücret Belirleme: İş görüşmelerinde ücret belirlerken kişinin kendisini iyi tanıması ve sektörde kendisi gibi olanların ne kadar ücret aldığını bilmesi gerekir. Ücret belirlenirken bu kriterler önemlidir.

İş Verenin ve İş Arayanın Farklı Kanallarla Bağlanması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir