İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » İş Dünyasına Katılabilme

İş Dünyasına Katılabilme

İş Dünyasına Katılabilme Başarısı

İş Dünyasına Katılabilme yazımızda üniversiteden mezun olan gençlerin iş hayatına atılmada yaşadıkları zorlukları ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu eleman kriterini yazdık.

İş Dünyasına Katılabilme Üniversiteli

Üniversite Okurken Kendini Geliştirmenin Önemi

Üniversite okurken kişilerin kendilerini alanlarında en iyi şekilde geliştirmesi gerekiyor. Geliştiremeyenler sadece diploma ile mezun olmuş olurlar. Üniversiteye başlayan bir kişinin hayat ile bağlantısı da başlamıştır. Kişi artık büyümüştür ve kendi kararlarını alabilecek yaşa gelmiştir. Kendi hayatına yön verecek kapasiteye geldiği için hayatını nasıl kazanacağını üniversite yıllarında kavraması gerekir. Ayrıca iş dünyasına giriş yapacak kişilerin sadece akademik birikimleri yeterli olmayacaktır. İş dünyasının istekleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeleri esas konudur. Gençler üniversiteye giderken orada öğrendikleriyle yetinmemeleri gerekir. İş hayatına bir ucundan bağlanmaları onları okurken iş hayatına da adapte edecektir. İş dünyasının ihtiyaçlarını bilecek ve ona göre kendini geliştirme fırsatı bulacaktır. Üniversitede alınan teorik bilgi ile iş dünyasında ki pratik bilgi çoğunlukla uyuşmamaktadır. Kişi mezun olduktan sonra eğer, iş dünyasına uzak ise o ortama alışması zaman alacaktır. Öğrendikleri ona yetmeyecektir. Sürekli olarak kendini geliştirmesi ve iş dünyasının isteklerini karşılaması gerekir.

İş Dünyasına Katılabilme-İşi Öğrenmede Mücadelenin Önemi

Mücadele eksikliği iş yaşamında olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Genel olarak gençlerde hemen vazgeçme durumu söz konusudur. Mücadele yapılmadan ve çalışmadan başarı gelmemektedir. Gençlere mesleki eğitim verilerek uzman bir meslek edinmesi sağlanmalıdır. Küçük yaşlardan itibaren çocuk bir mesleğe yönlendirildiğinde o meslekte ustalaşması sağlanır. 20 yaşına gelmiş birisine bir yerde çırak olarak çalış ve öğren dediğinizde bunu yapmayacaktır. Genç yaşta mesleğe yönelenler o konuda kendini geliştirip mesleğinde ilerlemektedir. Şuanda iş dünyasıyla alakası olmamış sadece üniversiteden mezun olmuş ve diplomasıyla iş arayanlar, iş dünyasına girmekte çok zorlanmaktadır. İş verenler, işi öğretmek istemiyor ve hazır eleman istiyorlar. İşi öğretmek onlara maliyetli olduğu için kimse şirketine yeni mezunları almak istemiyor.

İş dünyası genel anlamda nitelikli eleman aramaktadır. Büyüyen ekonomi doğrultusunda çalışacak nitelikli çalışanlar, iş dünyasına pozitif katkı sağlayacaktır. Üreten kişiler her zaman kazanmaktadır. 2017 yılında devletinde başlatmış olduğu istihdam seferberliğiyle gençlerin daha çok üretmesi ve ekonomiye katkı yapması sağlanmıştır. Yeni istihdam paketiyle birçok genç yeni işlere kavuşmuştur.

İş Dünyasına Katılabilme.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir