Haber

İranlı Yetkililer, Ülkenin En Ünlü Aktrislerinden Olan Taraneh Alidoosti’yi Protestolar Hakkında Yalan Yaymak Suçlamasıyla Tutukladı

İranlı Yetkililer, Ülkenin En Ünlü Aktrislerinden Olan Taraneh Alidoosti’yi Protestolar Hakkında Yalan Yaymak Suçlamasıyla Tutukladı

İranlı Yetkililer, Ülkenin En Ünlü Aktrislerinden Olan Taraneh Alidoosti’yi Protestolar Hakkında Yalan Yaymak Suçlamasıyla Tutukladı

İranlı yetkililer, ülkenin en ünlü aktrislerinden birini Cumartesi günü ülkeyi saran ülke çapındaki protestolar hakkında yalan yaymak suçlamasıyla tutukladı.

IRNA’nın haberine göre, Oscar ödüllü “Satıcı” (“The Salesman,”) filminin yıldızı Taraneh Alidoosti, protestolar sırasında işlendiği iddia edilen suçlardan kısa süre önce idam edilen ilk kişiyle dayanışma ifade eden Instagram’da bir gönderi paylaştıktan bir hafta sonra gözaltına alındı.

Duyuru, üçüncü ayına giren hükümet karşıtı gösterilere açık destek sergilemelerine yanıt olarak aralarında futbolcuların, aktörlerin ve nüfuz sahibi kişilerin de yer aldığı bir dizi ünlünün tutuklanmasının sonuncusu.

Devlet medyasının resmi Telegram kanalında yayınlanan habere göre Alidoosti, “iddiaları doğrultusunda herhangi bir belge sunmadığı” için tutuklandı.

Diğer birkaç İranlı ünlünün de “tahrik edici içerik yayınladığı için yargı organı tarafından çağrıldığını” ve bazılarının tutuklandığını söyledi. Daha fazla ayrıntı vermedi.

38 yaşındaki oyuncu yaptığı paylaşımda, ”Adı Mohsen Shekari’ydi. Bu kan dökülmesini seyreden ve harekete geçmeyen her uluslararası örgüt, insanlığın yüz karasıdır.”

Shekari, İran mahkemesi tarafından Tahran’da bir sokağı kapatmak ve ülkenin güvenlik güçlerinden birine palayla saldırmakla suçlandıktan sonra 9 Aralık’ta idam edildi.

Kasım ayında, diğer iki ünlü İranlı aktris olan Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi, sosyal medyada protestocularla dayanışma ifade ettikleri için yetkililer tarafından tutuklandı. İranlı futbolcu Voria Ghafouri de geçen ay “milli futbol takımına hakaret ve hükümet aleyhinde propaganda yapmaktan” tutuklandı. Üçü de serbest bırakıldı.

Eylül ayından bu yana Alidoosti, Instagram’da en az üç gönderide protestocularla dayanışma içinde olduğunu açıkça ifade etti. 8 milyona yakın takipçisi olan hesabı askıya alındı.

Geçen hafta İran, protestolarla bağlantılı olarak ikinci bir mahkum olan Majidreza Rahnavard’ı idam etti. Rahnavard’ın cesedi, diğerlerine korkunç bir uyarı olarak bir inşaat vincinde asılı bırakıldı. İranlı yetkililer, Rahnavard’ın paramiliter gücünün iki üyesini bıçakladığını iddia etti.

Hem Shekari hem de Rahnavard, suçlandıkları tarihten bir aydan kısa bir süre sonra idam edildiler ve bu, İran’ın gösterilerle ilgili olduğu iddia edilen suçlara verilen idam cezalarını şimdi ne kadar hızlı uyguladığının altını çiziyor. Aktivistler, en az bir düzine kişinin kapalı kapılar ardında ölüm cezasına çarptırıldığını söylüyor. İran, dünyanın en iyi cellatlarından biridir.

İran, ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de öldürülmesinden bu yana protestolarla sarsılıyor. Protestolar, o zamandan beri, 1979 İslam Devrimi tarafından kurulan İran teokrasisine yönelik en ciddi meydan okumalardan biri haline geldi.

Alidoosti daha önce bu yılki protestolardan önce İran hükümetini ve polis gücünü eleştirmişti

Haziran 2020’de, 2018’de Twitter’da polisi başörtüsü çıkaran bir kadına saldırmakla eleştirdiği için ertelenmiş beş ay hapis cezasına çarptırıldı.

Protestoları başladığından beri izleyen İran’daki İnsan Hakları Aktivistlerine göre, sert güvenlik önlemlerinin ortasında gösterilerde en az 495 kişi öldürüldü. Yetkililer tarafından 18.200’den fazla kişi gözaltına alındı.

Alidoosti’nin oynadığı diğer tanınmış filmler arasında “Güzel Şehir” ve “Elly Hakkında” yer alıyor.

Kaynak: ap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir