İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » İran’ın Ülkemize Gaz Akışını Durdurması Eşi Görülmemiş Elektrik Kesintilerine Neden Oluyor

İran’ın Ülkemize Gaz Akışını Durdurması Eşi Görülmemiş Elektrik Kesintilerine Neden Oluyor

Doğalgaz Tüketimi

İran‘ın Ülkemize Gaz Akışını Durdurması Eşi Görülmemiş Elektrik Kesintilerine Neden Oluyor

İran’ın Ülkemize Gaz Akışını Durdurması Sorun Oluşturuyor

Türkiye, İran‘dan yapılan ithalatın kesintiye uğramasının ardından ülkenin doğal gaz arzının düşmesinin ardından bu hafta endüstriyel müşterilere daha önce görülmemiş bir düzeyde büyük elektrik kesintileri yaşıyor. İran’ın geçen hafta sonunda teknik sorunlar nedeniyle Türkiye’ye doğal gaz ihracatını on gün süreyle durduracağını açıklamasının ardından, yabancı otomobil üreticileri de dahil olmak üzere büyük sanayi bölgeleri ve kümeleri ile büyük üretim tesisleri elektrik kesintilerine maruz kalıyor.

Cuma günü İran gaz akışının düzeldiğini duyurdu, ancak Türkiye arzın çok düşük ve düşük basınçta olduğunu söyledi. “Miktar ve basınç düşüklüğü nedeniyle sistem bozuluyor. Bir Türk yetkili Cuma günü Reuters’e verdiği demeçte, Türkiye tarafındaki kompresör istasyonları hazır, çalışır durumda ve Türkiye tarafında herhangi bir teknik sorun yok” dedi.

Bloomberg’in aktardığına göre, Türkiye’nin ana elektrik dağıtım şirketi TEİAŞ‘a göre, İran’dan Türkiye’ye gaz arzı henüz tam olarak yeniden başlamadı, bu da büyük sanayileri bu hafta elektrik kesintilerine sokar.

Daily Sabah’ın Pazar günkü haberine göre, Pazartesi gününden itibaren Türkiye’nin sanayi üretimi en az üç gün boyunca tamamen duracak.

Elektrik Üretiminde Gazın Yeri

Gaz, ülkenin elektrik üretiminin yarısından fazlasını oluşturuyor ve İran’ın akışı durdurması, Türkiye’nin, Türk para birimi liranın değer kaybetmesi nedeniyle çok daha pahalı hale gelen gaz ithalatının arttığı bir zamanda geliyor.

Bloomberg tarafından aktarılan Türk basınında yer alan haberlere göre, otomobil üreticisi Renault, Bursa’daki fabrikasında üretimi 15 gün süreyle durduracağını zaten duyurdu.

Memi, “Bölgeler şu anda bu süreci yönetmek ve sanayicimizin üretim kayıplarını minimumda tutmak için olağanüstü çaba gösteriyor” dedi. Organize Sanayi Bölgeleri Yüksek Teşkilatı (OSBÜK) Başkanı Kütükcü, Daily Sabah’a verdiği demeçte.

Ancak buna rağmen üretimin ve ihracatın hızlandığı bir dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin ekonomiye ve sanayi üretimine zarar vereceğini biliyoruz” dedi.

Kaynak: oilprice.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir