Petrol Ürünleri İhracatı
Haber

Irak, Türkiye Aleyhindeki Tahkim Davasını Kazandıktan Sonra Kuzeyden Ham Petrol İhracatını Durdurdu

Irak, Türkiye Aleyhindeki Tahkim Davasını Kazandıktan Sonra Kuzeyden Ham Petrol İhracatını Durdurdu

Irak, Türkiye Aleyhindeki Tahkim Davasını Kazandıktan Sonra Kuzeyden Ham Petrol İhracatını Durdurdu

Türkiye, Irak’a karara saygı duyacağını söyledi. Türkiye, Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar ödeme talimatı verdi. Irak, Ceyhan üzerinden petrol ihracatını sağlamak için görüşmeler yapacak. Uluslararası Ticaret Odası Irak lehine karar verdi.

Reuters’e konuşan bir petrol yetkilisi, Irak’ın Türkiye’ye karşı uzun süredir devam eden bir tahkim davasını kazanmasının ardından Cumartesi günü yarı özerk Kürdistan bölgesi ve kuzey Kerkük sahalarından ham petrol ihracatını durdurdu.

Günde 450.000 varil (bpd) ham petrol sevkiyatını durdurma kararı, Bağdat’ın Türkiye’nin Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne (KBY) bir boru hattı aracılığıyla Türk limanına petrol ihraç etmesine izin vererek ortak bir anlaşmayı ihlal ettiğini iddia ettiği 2014 tarihli bir davayla ilgili.

Bağdat, KBY’nin Türkiye Ceyhan limanı üzerinden ihracatını yasa dışı buluyor. Irak petrol bakanlığından Cumartesi günü yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Ticaret Odası Perşembe günü Irak lehine karar verdi.

Bir kaynak, Türkiye’nin Irak’a tahkim kararına saygı duyacağını bildirdiğini söyledi.

Reuters tarafından görülen bir belgeye göre, Türk denizcilik yetkilileri Ceyhan petrol ihracat merkezindeki Iraklı çalışanlara Irak hükümetinin onayı olmadan hiçbir geminin Kürt ham petrolünü yüklemesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Reuters tarafından görülen ayrı bir belgeye göre, Türkiye daha sonra Ceyhan’a giden boru hattından Irak ham petrolünün pompalanmasını durdurdu. Bir yetkilinin Reuters’e verdiği demeçte, Cumartesi günü Irak, kuzey Kerkük petrol sahalarından geçen boru hattının kendi tarafına petrol pompalamayı durdurdu. Operasyonlarına aşina bir kaynağa göre Irak, boru hattı aracılığıyla günde 370.000 varil IKBY ham petrolü ve günde 75.000 varil federal ham petrol pompalıyordu.

İkinci bir petrol bakanlığı yetkilisi, “Petrol bakanlığından bir heyet, tahkim kararına uygun olarak Irak’ın kuzey ham petrolünü ihraç edecek yeni mekanizma üzerinde anlaşmak üzere enerji yetkilileriyle görüşmek üzere yakında Türkiye’ye gidecek.” dedi.

Irak petrol bakanlığından yapılan açıklamada, Irak’ın Ceyhan üzerinden petrol ihracatının devam etmesini sağlamanın yollarını ve devlete ait SOMO’nun petrol şirketleriyle olan yükümlülüklerini ilgili makamlarla görüşeceği belirtildi. KBY’nin doğal kaynaklar bakanlığı, “Türkiye’ye karşı Irak lehine tahkim kararının Bağdat hükümeti ile ilişkileri ve diyaloğun devam etmesini engellemeyeceğini” söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur ​​Barzani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, KBY heyetinin enerji konularını görüşmek üzere Pazar günü Bağdat’ı ziyaret edeceğini söyledi.

Türkiye’nin Irak’a faiz öncesi yaklaşık 1,5 milyar dolar ödemesinin emredildiği karar, medyayla konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan davaya aşina bir kaynağa göre 2014-2018 dönemini kapsıyor.

Kaynağın yaklaşık iki yıl sürmesini beklediği ikinci bir tahkim davası, 2018’den sonraki dönemi kapsayacak. Türk hükümet yetkilileri yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

ÜRETİM RİSKİ

Tahkim davasıyla ilgili son duruşma Temmuz 2022’de Paris’te yapıldı, ancak sürece aşina bir kaynak, hakemlerin, tahkim mahkemesi sekreteryasının ve Uluslararası Ticaret Odası’nın kararı onaylamasının aylar sürdüğünü söyledi.

Kaynaklar, KBY’nin petrol üretimi üzerindeki etkinin büyük ölçüde Irak Türk Boru Hattı’nın (ITP) kapalı kalma süresine bağlı olduğunu ve bunun Irak Kürdistan Bölgesi’nde (KBY) faaliyet gösteren petrol şirketleri için önemli bir belirsizliğe neden olacağını da sözlerine ekledi.

Bölgede faaliyet gösteren Dallas merkezli HKN Energy’nin ABD’li temsilcilerine geçen yıl yazılan bir mektuba göre, boru hattı yoluyla ihracatın durdurulması KRI ekonomisinin çöküşünü tetikleyebilir. Mektupta, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki petrol kaybını telafi etmek için İran ve Rusya’dan daha fazla ham petrol tedarik etmesi gerekeceği belirtildi. Analistler, çevre düzelmediği takdirde şirketlerin bölgeden çekilebilecekleri konusunda uyardılar. Aralarında HKN Energy ve Gulf Keystone’un da bulunduğu yabancı petrol firmaları, bu yılki yatırım planlarını, aylarca gecikmelerle karşılaşan IKBY ödemelerinin güvenilirliğine bağladılar.

Irak, Türkiye Aleyhindeki Tahkim Davasını Kazandıktan Sonra Kuzeyden Ham Petrol İhracatını Durdurdu-Kaynak: reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir