iOS İşletim Sisteminde Ekran Zaman Uygulaması

iOS İşletim Sisteminde Ekran Zaman Uygulaması yazımızda ebeveynlerin iPhone telefonlarıyla iOS işletim sistemli tabletleri uzaktan kontrol ederek uygulamalara sınırlamalar getirebildiği uygulamayı yazdık.

iOS İşletim Sisteminde Ekran Zaman Uygulamasıyla Çocuklara Tablet Kullanımında Sınırlama Getirme

Çocukların ellerine tablet ve telefonları verdiğinizde saatlerde bunların başından kalkmadan durabilmektedirler. Teknoloji bu soruna çözüm bulmak için bazı yenilikler geliştirmektedir. Bu yeniliklerden biride ekran zamanıdır. iOS işletim sistemleriyle birlikte kullanıcılara sunulmaya başlanacaktır. Aynı çözüm Android işletim sistemlerinde de bulunmaktadır. iOS işletim sisteminde çözüm Androide göre biraz daha farklı özelliklere sahiptir. Öncelikle iOS işletim sistemi kullanan cihazda kullanıcıların aile hesabı olmaktadır. iOS 12 ile birlikte gelen sürümde aile hesabı bulunmaktadır. Aile hesabında çocuğun hangi uygulamaları ne kadar kullanacağını, ekrandan ne kadar uzak kalacağını, hangi uygulamaları indirebileceğini, sınırlamaları ve diğer her şeyi ebeveynler buradan ayarlayabilmektedir.

iOS İşletim Sisteminde Ekran Zaman Ayarları

Ekran Zamanı Ayarları

Bunun için, çocuğunuza tablet verdiğinizde iPhone telefonunuzla tableti eşleştiriyorsunuz. Çocuğunuzun tabletinde bulunan uygulamalara günlük 5 dakika zaman vermek için; ekran zaman uygulamasından ayarlara giriyorsunuz. Burada 4 başlık karşınıza çıkıyor. Atıl süre, Uygulama sınırları, Her zaman izin verilen ve İçerik ve gizlilik sınırlamaları. Alt kısımda Aile sekmesinde sizin ve ailenizin aile hesabı bulunmaktadır. Ayarlamalar için önceden belirlediğiniz şifreyi girmek zorundasınız. Burada Ahmet Can Teknoloji ismi verilmiştir.

Atıl süre: Çocuğun ekrandan uzak durması istenilen süredir. Hangi saatler arasında ve ne kadar süre ile çocuğun ekrandan uzak tutulması gerektiği ayarlanmaktadır. İsterseniz cihazı otomatik olarak da kapatabilirsiniz.

Uygulama sınırları: Bu bölüme girdikten sonra sınır ekle bölümüne tıklıyorsunuz. Şifrenizi girdikten sonra karşınıza bir çok farklı uygulama kategorisinin sınırlamaları gelmektedir. iPad’de hangi uygulama yüklüyse karşınıza onlar çıkacaktır. Herhangi bir seçtiğiniz uygulamada kaç dakika sınır uygularsanız o süre geçtikten sonra uygulama kapanacaktır ve daha sonra açılmayacaktır. Süreyi attırmak için tekrardan ayarları güncelleyebilirsiniz. Sosyal medya uygulamalarına da aynı şekilde istediğiniz süre de sınırlama getirebilirsiniz.

Her zaman izin verilen: İstediğiniz uygulamalara sürekli erişim sağlanır.

İçerik ve gizlilik sınırlamaları: Uygun görmediğiniz içerikleri ve gizli kalmasını istediğiniz uygulamaları ayarlayabilirsiniz.

iOS İşletim Sisteminde Ekran Zaman Uygulaması.

Yorum yapın