İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » iOS 17 iPhone İçin Büyük Değişiklikler Anlamına Geliyor!

iOS 17 iPhone İçin Büyük Değişiklikler Anlamına Geliyor!

iOS 17 iPhone

iOS 17 iPhone İçin Büyük Değişiklikler Anlamına Geliyor!

iOS 17 iPhone İçin Büyük Değişiklikler Anlamına Geliyor!

Apple‘ın iOS 17‘si geliyor ve bu, iPhone‘unuzu bir sonraki açışınızda büyük değişiklikler göreceğiniz anlamına geliyor. Apple’ın akıllı telefonuna güç veren yazılımın en son sürümü olan iOS 17, diğerlerinin yanı sıra Mesajlar, Telefon, FaceTime ve Sağlık uygulamalarına yönelik güncellemeleri içerir. Bu aynı zamanda, iPhone’unuzu gece boyunca şarj ettiğinizde bir tür yüksek teknolojili alarm saatine dönüştüren StandBy‘nin de ilk çıkışına işaret ediyor.

Yazılımın en yeni sürümüne sahip olmak için iPhone XS veya daha yeni bir modele ihtiyacınız olacağını unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, iPhone’unuzun iOS 17 ile nasıl değişeceği aşağıda açıklanmıştır.

Telefon, Mesajlar ve FaceTime – iOS 17 Değişiklikleri

Apple, arama, mesajlaşma ve görüntülü sohbet uygulamalarından oluşan üçlüsünde iOS 17’deki en büyük yükseltmelerden bazılarını yapıyor. Hayır, Telefon uygulaması en havalı yazılım parçası değil, ancak iOS 17 ona değerli ve etkileyici özellikler kazandırmayı başarıyor.

Bunlardan ilki, Apple’ın yeni Kişi Posterleri; kişilerinizi aradığınızda, Mesajlaştığınızda veya FaceTime yaptığınızda iOS 17 cihazlarında görünen tam ekran, özelleştirilebilir kişi kartlarıdır. Fotoğrafları, Memojileri veya yalnızca normal metni kullanabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafınızın arka planını değiştirebilir, yazı tipini ayarlayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Buradaki fikir, İletişim Gönderinizi mümkün olduğunca kişisel hale getirmektir.

İletişim Posterleri eğlenceli olsa da, Telefon uygulaması için daha önemli gelişme Canlı Sesli Posta’dır. Sesli mesajın transkripsiyonu zaten mevcuttur, ancak Canlı Sesli Mesaj, arayan mesaj bırakırken transkripsiyon işlemini gerçekleştirir.

Kimin aradığından ve söyleyeceklerinin önemli olup olmadığından emin değil misiniz? Canlı Sesli Posta size hemen söyleyebilir. Dahası, eğer çağrı önemli görünüyorsa, arayan kişi hâlâ sesli mesaj bırakırken çağrıyı yanıtlayabilirsiniz. Temel olarak aramalarınızı taramanın yüksek teknoloji ürünü bir versiyonudur. Daha da önemlisi Apple, operatörleriniz tarafından spam olarak tanımlanan aramaları tercüme etmeyeceğini söylüyor.

Mesajlar aynı zamanda bir arkadaşınıza veya aile üyenize bir varış noktasına doğru gittiğinizi bildirmenize olanak tanıyan yeni Check In işlevi aracılığıyla da güncelleniyor. Yanlış yöne gidiyormuş gibi görünüyorsanız veya belirli bir süre içinde oraya varmadıysanız, Check In size her şeyin yolunda olup olmadığını soran bir bildirim gönderecektir. Yanıt vermezseniz, kişinize bir şeyler ters gittiğini bildiren bir mesaj gönderilir.

Bu arada FaceTime, aradığınız kişi telefonu açmadığında görüntülü mesaj bırakmanıza olanak tanıyan şık bir yükseltme alıyor. Bu seçenek beni kişisel olarak heyecanlandırıyor çünkü yeğenimin bana ilk kez mesaj göndermesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Merhaba, Standby (Beklemede)

İOS 17’de iPhone’a yapılan en benzersiz eklemelerden biri Apple’ın StandBy (Bekleme modudur). Bu özellik, telefonunuzu şarj sırasında yan çevirdiğinizde bir nevi akıllı ekrana dönüşüyor. Widget’ları, bildirimleri ve hatta çağrıları incelemek için bunu kullanabilirsiniz.

Gece modu, ekranın parlaklığını ve renklerini, uyurken sizi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlayacaktır. iPhone’unuzu, örneğin yatağınıza getirdiğiniz bir bardak suya dayayarak destekleyebilirsiniz, ancak Bekleme modu en iyi şekilde üçüncü taraf bir şarj standıyla kullanılır.

Apple, MagSafe şarj standının aynı zamanda belirli oda konumunuza ilişkin tercihlerinizi de kaydedeceğini söylüyor. Yani yatağınızın yanında bir MagSafe varsa, bu her zaman çalar saatiniz olacaktır, mutfağınızdaki ise takviminizi görüntüleyebilir.

Akıl Sağlığı

Apple bir süredir Sağlık uygulamasını geliştiriyor ve bu yıl şirket Ruh Sağlığı adında yeni bir özellik ekliyor. Adından da anlaşılacağı gibi Mental Health, zihinsel sağlığınızı takip etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Şu andaki ruh haliniz gibi bilgileri, çok rahatsız ediciden çok hoşa kadar değişen bir ölçekte gireceksiniz. Apple, nasıl hissettiğinizi daha iyi anlamanız için yıldız şeklinde bir görsel ekledi. Ayrıca iş, arkadaşlarınız, eşiniz veya başka bir şey olsun, ruh halinizi etkileyen şeyleri de ekleyebilirsiniz.

Bildirimler gün boyunca zihinsel durumunuzu kaydetmenizi isteyecek ve bir takvim, haftalar ve aylar boyunca ruh halinizi planlamanıza yardımcı olacak. Apple ayrıca depresyon ve anksiyete riski altında olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olmak için zihinsel sağlık değerlendirmeleri de içeriyor ve tedavi almak için bu bilgileri doktorunuzla paylaşmanıza olanak tanıyor.

İOS 17’ye, başka şeylerin yanı sıra, kesinlikle başka bir kelimeyi kastettiğinizde cümlelere “duck” kelimesini koymayı nihayet durduracak gelişmiş klavye özellikleri de dahil olmak üzere çok sayıda başka değişiklik geliyor.

IOS 17 büyük olasılıkla 12 Eylül’den itibaren iPhone’lara gelecek. Dikkatli olun.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: