Anasayfa » Psikoloji » İnternette Karşınıza Çıkan Öncesi ve Sonrası Fotoğraflar Neden Sorunlu?

İnternette Karşınıza Çıkan Öncesi ve Sonrası Fotoğraflar Neden Sorunlu?

İnternette Karşınıza Çıkan Öncesi ve Sonrası Fotoğraflar

İnternette Karşınıza Çıkan Öncesi ve Sonrası Fotoğraflar Neden Sorunlu?

İnternette Karşınıza Çıkan Öncesi ve Sonrası Fotoğraflar

Öncesi ve sonrası fotoğraflar bir nedenden dolayı her yerde bulunur. Pazarlamacıların “sosyal tetikleyici” olarak adlandırdıkları şeydir. Görenleri belirli bir şekilde hissetmeye veya hareket etmeye teşvik eden bir içerik türüdür. İzleyicilere, bir durumun (“sonra”) diğerinden (“önce”) daha arzu edilir olduğunu açıkça gösterirler.

Örneğin, kilo vermeye odaklanan fotoğrafların öncesi ve sonrası düşünün. Bir grup insan, mayo giymiş birinin tek bir fotoğrafına baksa, o gruptaki her kişinin farklı bir tepkisi olabilir. Bazıları kişiye ilgi duyabilir, diğerleri kişi hakkında kayıtsız hissedebilir ve diğerleri tamamen başka bir şeye odaklanabilir. Kişinin ne giydiği veya gün batımının arkasından nasıl göründüğü gibi.

Ancak aynı fotoğraf, aynı kişinin benzer bir mayo giydiği ancak daha büyük bir vücuda sahip olduğu başka bir fotoğrafın yanında gösterilirse, fotoğrafa bakan grubun tepkileri çok daha homojen hale gelir. Her iki fotoğrafta da kişinin vücudunun büyüklüğünü her şeyden önce fark ediyorlar. Bu karşılaştırma tetikleyicidir.

Öncesi ve sonrası fotoğrafları pazarlamacılar ve içerik oluşturucular için işe yarayabilirken, geri kalanımız için genellikle zehirlidir. Elbette bazıları zararsızdır. Kirli bir tabağın bulaşık deterjanıyla temizlenmeden önceki ve sonrasına karşı çekilmiş bir fotoğrafı veya düzenli bir tabağın yanında dağınık bir kitaplık. Bununla birlikte, bir insanı gösteren herhangi bir çift öncesi ve sonrası fotoğrafı tehlikeli bir mesaj gönderir: Belirli vücut türlerinin (veya yüzlerin, saç tiplerinin, cilt tonlarının, dudak şekillerinin vb.) diğerlerinden daha iyi olduğunu algımıza aktarırlar. Bu tür fotoğraflar düşündüğünüzden daha sinsidir.

Çinli Vlogger Bayan Zhang

Sağlıksız Karşılaştırmayı Tetiklerler

Ulusal iletişim direktörü Chelsea Kronengold, “Bazen iyi niyetli olsa da, öncesi ve sonrası fotoğrafların etkisi, herkese zarar verebilecek, sosyal ve vücut karşılaştırmalarına katkıda bulunmaktadır. Özellikle vücut imajı ve yeme endişeleri ile mücadele eden insanlar daha çok etkilenmektedir.

Bu fotoğrafları gören birçok kişi, “sonra”dan çok “öncesi” gibi görünecek. Ve öncesi-sonrası karşılaştırmasının bütün amacı “sonranın” daha iyi olduğunu söylemek olduğu için, muhtemelen sonunda daha az hissedecekler veya vücutlarının “sabitlenmesi” gerektiği gibi hissedecekler. Zamanla, bu gerçek zarara yol açabilir.

Kronengold, “Vücut memnuniyetsizliği ve zayıf ideal içselleştirme, her tür yeme bozukluğu için potansiyel risk faktörleridir.” Dedi. “Olumsuz beden imajına sahip insanların sadece yeme bozukluğu geliştirme olasılığı daha yüksek değil, aynı zamanda depresyon, izolasyon, düşük benlik saygısı ve kilo verme takıntılarından muzdarip olma olasılıkları da daha yüksek.”

Toksik Kilo-Zayıflama

Kilolu Damgasını ve Yağ Karşıtı Önyargıyı Güçlendirirler

Sosyal medyanın her köşesinde öncesi ve sonrası fotoğrafları var, ancak en yaygın olanı kilo verme alanında. Genellikle bu gönderiler, “çok ilham verici!” gibi olumlu görünen yorumlara yol açar. Ya da “harika görünüyorsun!” Ancak bu yorumların sorunlu bir ters tarafı var: Bunun anlamı, kişinin daha büyük vücudunda harika görünmediği ve daha ince olmanın her zaman daha iyi olduğudur.

Kronengold, “Bu ince ve açık mesajlar kilo damgalanmasına katkıda bulunur ve vücudunuzu değiştirmenin, kilo vermenin veya daha zayıf olmanın ‘ahlaki açıdan üstün‘ bir başarı olarak görüldüğü sağlıksız diyet kültürü mesajlarını sürdürür” dedi.

Bu kilo damgası (bir kişinin kilosuna dayalı ayrımcılık) toplumumuzda inanılmaz derecede yaygındır ve ciddi olumsuz etkileri vardır. Bir 2018 yorum içinde Dergisi İleri Hemşirelik ağırlığı stigma yaşandığı bozuklukları, depresyon, anksiyete ve vücut memnuniyetsizliği yeme, diyabet bir kişinin riskini arttırdığı bulunmuştur. Aynı zamanda kronik stres ve kronik inflamasyonda bir artış ve benlik saygısında bir azalma ile bağlantılıydı.

Kilo damgası, tinerin daha iyi olduğu ve şişmanlığın sağlıksız olduğu inancından kaynaklanır. Ama durum gerçekten böyle değil. JAMA‘da yayınlanan bir 2016 incelemesi, “fazla kilolu” vücut kitle indeksi kategorisindeki kişilerin en uzun yaşadığını buldu. International Journal of Obesity‘de yayınlanan bir başka 2016 araştırması, “fazla kilolu” olarak sınıflandırılan kişilerin %50’sinin ve “obez” olarak sınıflandırılan kişilerin yaklaşık yüzdesinin metabolik olarak sağlıklı olduğunu buldu. Bu arada, “normal” kilo olarak sınıflandırılan kişilerin %30’u metabolik olarak sağlıksızdı.

Duygusal Açlıktan Yemek

Kilo ve sağlık arasındaki ilişki inanılmaz derecede karmaşıktır, ancak birinin fotoğrafına bakarak sağlıklı olup olmadığını belirleyemeyeceğinizi söylemek doğru olur.

Kronengold ayrıca kilo alımını gösteren öncesi ve sonrası fotoğrafların bile kilo damgasını güçlendirdiğine dikkat çekti. Yeme bozukluğu iyileşme alanı, daha az ince (ama yine de nispeten küçük) bir “sonra” vücudun yanında son derece ince bir “önce” gövde sergileyen öncesi ve sonrası ile doldurulur.

Kronengold, “Fotoğraflardan önce ve sonra bu yeme bozukluklarının çoğu, anoreksiya [nervoza] ve / veya düşük BMI öyküsü olan bireylerin yeme bozukluklarından etkilenen tek kişi olduğu mesajını veriyor.” Dedi. “Bu, yeme bozukluklarının belirli bir ‘görünüşe’ sahip olduğu klişesini güçlendiriyor ve diğer yeme bozukluğu tanıları olan ve/veya daha kilolu bedenlerdeki insanları yabancılaştırabilir.”

“Bu öncesi ve sonrası fotoğrafları paylaşan kişilerin, vücutları zaman içinde kaçınılmaz olarak değiştiğinde, görsel ‘başarı hikayeleri‘ tarafından sık sık hapsolmuş hissetmeleri çok gerçek bir olgudur.”

-Ashley Seruya, New York merkezli terapist ve yazar

Zayıflatıcılar-Beslenme-diyet

İnternette Karşınıza Çıkan Fotoğraflar Bütün Hikayeyi Göstermiyor

Konu bedenler olduğunda, öncesi ve sonrası ile ilgili bir başka büyük sorun, zaman içinde yalnızca iki anı göstermeleridir. Bedenler her zaman değişiyor. Fotoğrafları yayınlayan kişi bile sonsuza kadar “sonra” gibi görünmeyecek.

New York’ta yaşayan bir terapist ve yazar olan Ashley Seruya, “Bu öncesi ve sonrası fotoğraflarını paylaşan kişilerin, vücutları zaman içinde kaçınılmaz olarak değiştiğinde, görsel ‘başarı hikayeleri’ tarafından sık sık hapsolmuş hissetmeleri çok gerçek bir fenomendir” dedi.

Vücutlarını değişmesi kaçınılmazdır, çünkü insanların büyük çoğunluğu kaybettiği ağırlığı birkaç yıl içinde geri kazanacaktır. Kalıcı kilo kaybının nadir olması ve olumsuz fiziksel ve zihinsel sağlık yan etkilerinin yaygın olması nedeniyle diyetlerin yarardan çok zarar verdiği sonucuna varılmıştır.

Kış Aylarında Uygulayabileceğiniz Saç Canlandırıcı Maske

Dış Görünüşe Çok Fazla Değer Veriyorlar

Birinin “sonra” fotoğrafında gülümsemesi, zihinsel olarak sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Aslında, hem Seruya hem de Kronengold, birinin sadece “daha ​​iyi göründükleri” için olumlu yaşam değişiklikleri yaşadığını varsaymanın zarar verici olabileceğini söyledi.

Seruya, “Bence öz değerimizi insan vücudu gibi kontrol edilemez ve öngörülemez bir şeye yerleştirmek neredeyse her zaman tehlikeli olacaktır.” Dedi. Çünkü, doğrusu, birinin nasıl göründüğü, nadiren onun iyi olduğunun bir göstergesidir.

Kronengold, “Vücut dönüşümlerini vurgulamak yerine, zihinsel sağlık kazanımlarını, önemli yaşam olaylarını ve görünüm ve / veya ağırlıkla ilgisi olmayan başarıları kutlamalıyız” dedi.

İnternette Karşınıza Çıkan Öncesi ve Sonrası Fotoğraflar Neden Sorunlu?-Kaynak: huffpost.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir