İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnternet Çetelerinin Web Kamerası Oyunu

İnternet Çetelerinin Web Kamerası Oyunu yazımızda yurt dışında başlayan web kamerası ile gençlerin uygunsuz fotoğraflarını çeken suç örgütlerinin tuzağını yazdık.

İnternet Çetelerinin Web Kamerası Oyunu ve Şantajlar

Online dünyanın suç örgütleri gençleri kandırarak uygunsuz resimlerini onlardan alarak tehdit yoluyla para karşılığı resimlerini yayınlamama başladı. Sextortion denilen cinsel içerikli saldırılar yayılmaya başladı. Eğer gençler istenen paraları vermez ise uygun olmayan görüntülerini sosyal medyada paylaşacaklarını söylüyorlar. 17 yaşındaki Daniel Perry isimli genç, şantajcıların web görüşmesini ailesine ve arkadaşlarına gönderme tehditi altında durumların kötüye gitmesi nedeniyle intihar ederek yaşamına son vermiştir. Siber güvenlik uzmanı Dr Jessica Barker, cinsiyet ihlalleri saldırılarında suçluların kullandığı rahatsız edici taktikler hakkında bilgilendirme konuşması yapmıştır.

Facebook, LinkedIn veya arkadaşlık sitelerinde bir arkadaş talebi aldığınız zaman sizi kandırmaya çalışıyor olabilirler. Çekici gözüküyorlar, dostluk kuruyorlar, çevrim içi sohbet ediyorlar ve sizi samimi resimler göndermeye ikna ediyorlar. Görüştüğün kişinin tüm isteklerini yaparsan, o zaman bu onun düşündüğün kişi olmadığını anlarsın. Seni kandırmaya çalıştığının farkına varmalısın. Bu kişilerin amacı sizin uygunsuz fotoğraflarınızı sizden almak ve sizi para ile tehdit etmektir. Bu suç örgütleri bu işten çok fazla para kazanmaktadır ve gençleri cinsellikle kandırmaktadır. Ulusal Suç Örgütü‘ne göre, online saldırılarla bağlantılı en az dört erkek intiharının olduğu geçen yıl, yaklaşık 900 kişi web kamerası dolandırıcılığı mağduru oldu.

daniel-perry

Ajans Modeli veya Genç Yetenek Olma Vaadiyle Kandırılan Genç Kızlar

Genç kızları kandırmak içinde aynı yola başvurmaktadırlar. Ajansa model veya yetenek aranıyor gibi sözlerle genç kızları kandırmayı başarıyorlar. İnstagram hesaplarını tarayan suç örgütleri kızlara sadece aradıkları kişinin kendileri olduklarını ve uygun olmayan resimlerini kendilerine göndermeleri gerektiğini söylüyorlar. Bu tuzağa da yakalanan oldukça fazla genç kız olduğu görülmektedir. Genç kızlarında arkadaş çevresini iyi seçmesi ve böyle tuzaklara kanmaması gerekir.

webcam-kizlar

Şantajlara Karşı Ailelerin Alacağı Önlemler

Ailelerin çocuklarını bu tür tehlikelere karşı yeterince uyarmadığı görülmektedir. Çok fazla kişinin bu dolandırıcılar yüzünden canının yandığı bilinmektedir. Ailelerin bu konu hakkında bilgi olması ve çocuklarının iyiliği için onlara nasihatte bulunması gerekiyor. Online arkadaş edinen gençlerin, gerçek hayatlarındaki arkadaşlarından hiçbir farkı yoktur. Onlarla buluşup bir şeyler yaptıkları ve arkadaş oldukları bir gerçektir. Bu yüzden çocukların kimlerle online arkadaşlık ettikleri de takip edilmelidir. Çocuğunuzda güzel bir şekilde konuşma yapmak onları bu tür tehlikelere önlem alması bakımından çok yararlı olacaktır. Çevrim içi şiddet ve pornografiye maruz kalma, çocuklara ciddi zararlar verebilmektedir. Ailelerin her zaman dikkatli olmaları ve aktif olmaları ve çocukların internete yönelik zararlı içeriklerden korunmalarını sağlamaları gerekiyor.

İnternet Çetelerinin Web Kamerası Oyunu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir