Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Intel’in Kurucu Ortağı Gordon Moore 94 Yaşında Öldü

Intel’in Kurucu Ortağı Gordon Moore 94 Yaşında Öldü

Intel'in Kurucu Ortağı Gordon Moore

Intel‘in Kurucu Ortağı Gordon Moore 94 Yaşında Öldü

Intel’in Kurucu Ortağı Gordon Moore 94 Yaşında Öldü

Moore Yasası” on yıllardır bilgi işlem gücünde istikrarlı bir artış öngören yarı iletken endüstrisinde bir öncü olan Intel Corp‘un kurucu ortağı Gordon Moore, Cuma günü 94 yaşında öldü.

Intel ve Moore’un aile hayırsever vakfı, onun Hawaii’deki evinde ailesiyle çevrili bir şekilde öldüğünü söyledi.

1968’de Intel’in ortak lansmanını yapan Moore, sonunda dünyadaki kişisel bilgisayarların %80’inden fazlasına “Intel Inside” işlemciler yerleştiren bir teknoloji dünyasının önde gelen üçlüsünün içinde sarılı mühendisti.

Moore, 1965’te yazdığı bir makalede, birkaç yıl önce entegre devrelerin icat edilmesinden bu yana, teknolojideki gelişmeler sayesinde mikroçiplerdeki transistör sayısının her yıl kabaca iki katına çıktığını gözlemledi.

Eğilimin devam edeceğine dair tahmini “Moore Yasası” olarak bilinmeye başlandı ve daha sonra her iki yılda bir değiştirilerek, Intel ve rakip yonga üreticilerinin bu pratik kuralın gerçekleşmesini sağlamak için araştırma ve geliştirme kaynaklarını agresif bir şekilde hedeflemesine yardımcı oldu.

Moore, PC devriminden yirmi yıl önce ve 40 yılı aşkın bir süredir makalesinde, “Entegre devreler, ev bilgisayarları – veya en azından merkezi bir bilgisayara bağlı terminaller – otomobiller için otomatik kontroller ve kişisel taşınabilir iletişim ekipmanı gibi harikalara yol açacaktır” diye yazmıştı. Apple iPhone’u piyasaya sürmeden yıllar önce.

Moore’un makalesinden sonra, çipler katlanarak daha verimli ve daha ucuz hale geldi ve yarım yüzyıl boyunca dünyadaki teknolojik ilerlemenin çoğunun yönlendirilmesine yardımcı oldu ve yalnızca kişisel bilgisayarların değil, internetin ve Google, Apple, Facebook ve Facebook gibi Silikon Vadisi devlerinin de ortaya çıkmasına olanak sağladı.

Moore, 2005 civarında bir röportajda “Doğru zamanda doğru yerde olmak kesinlikle güzel” dedi

“Yarı iletken endüstrisine emekleme döneminde girdiğim için çok şanslıydım. Tek bir silikon transistör üretemediğimiz ve 1,7 milyar transistörü tek bir çipe koyduğumuz zaman! Olağanüstü bir yolculuktu.”

Son yıllarda, Nvidia Corp gibi Intel rakipleri, çip üretimindeki gelişmeler yavaşladığından Moore Yasasının artık geçerli olmadığını iddia ettiler.

Ancak Intel’in son yıllarda pazar payını kaybetmesine neden olan üretimdeki tökezlemelere rağmen, mevcut İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger, şirket geri dönüş çabalarına milyarlarca dolar yatırım yaptığı için Moore Yasasının hala geçerli olduğuna inandığını söyledi.

Dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd’nin (TSMC) kurucusu Morris Chang, Moore’un altmış yılı aşkın süredir harika ve saygın bir arkadaş olduğunu söyledi.

Chang, TSMC aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Gordon’un gitmesiyle, ilk nesil yarı iletken meslektaşlarımın neredeyse tamamı gitti” dedi.

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi-İntel
Robert Noyce, Gordon Moore ve Andy Grove

‘TESADÜF GİRİŞİMCİ’

Moore, PC hareketini tahmin etmesine rağmen, Forbes dergisine 1980’lerin sonlarına kadar kendisine bir ev bilgisayarı almadığını söyledi.

San Francisco yerlisi olan Moore, doktora derecesi aldı. 1954’te California Teknoloji Enstitüsü’nde kimya ve fizikte.

Gelecekteki Intel’in kurucu ortağı Robert Noyce ile tanıştığı Shockley Yarı İletken Laboratuvarı’nda çalışmaya gitti. “Hain sekizli”nin bir parçası olarak, 1957’de Fairchild Semiconductor’ı piyasaya sürmek için yola çıktılar. 1968’de Moore ve Noyce, yakında Integrated Electronics’in kısaltması olan Intel olarak adlandırılacak olan bellek yongası şirketini kurmak için Fairchild’den ayrıldı.

Moore ve Noyce’un işe aldığı ilk kişi, Intel’in 1980’ler ve 1990’lardaki patlayıcı büyümesinin büyük bölümünde liderlik edecek olan başka bir Fairchild meslektaşı Andy Grove‘du.

Moore, Fortune dergisine kendisini bir şirket kurma dürtüsü olmayan “tesadüfi bir girişimci” olarak tanımladı – ancak o, Noyce ve Grove güçlü bir ortaklık kurdu.

Noyce’un çip mühendisliği problemlerinin nasıl çözüleceğine dair teorileri olsa da, Moore kolları sıvayan ve transistörleri ince ayar yaparak ve Noyce’un geniş ve bazen kötü tanımlanmış fikirlerini rafine etmek için sayısız saat harcayan kişiydi; Grove, grubu Intel’in operasyon ve yönetim uzmanı olarak doldurdu.

Moore’un bariz yeteneği onun için çalışan diğer mühendislere ilham verdi ve onun ve Noyce’un liderliğinde Intel, kişisel bilgisayar devriminin yolunu açacak mikroişlemcileri icat etti.

O ve CEO Noyce kendilerini eşit görmelerine rağmen, 1975 yılına kadar icra başkanıydı. 1979’dan 1987’ye kadar Moore başkan ve CEO idi ve 1997’ye kadar başkan olarak kaldı.

2023’te Forbes dergisi net servetinin 7,2 milyar dolar olduğunu tahmin etti.

Moore uzun süredir sportif bir balıkçıydı ve tüm dünyada tutkusunun peşinden gidiyordu ve 2000 yılında eşi Betty ile birlikte çevresel nedenlere odaklanan bir vakıf kurdu. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Rusya’daki Amazon Nehri havzası ve somon akıntılarının korunması gibi projeleri üstlenen vakıf, Moore’un yaklaşık 5 milyar dolarlık Intel hissesi bağışıyla finanse edildi.

Ayrıca mezun olduğu California Institute of Technology’ye teknoloji ve bilimin ön saflarında yer alması için yüz milyonlarca dolar verdi ve SETI olarak bilinen Dünya Dışı Zeka Arayışı projesini destekledi.

Moore, 2002’de Başkan George W. Bush’tan ülkenin en yüksek sivil onuru olan Özgürlük Madalyası aldı. O ve eşinin iki çocuğu vardı.

Intel’in Kurucu Ortağı Gordon Moore 94 Yaşında Öldü-Kaynak: reuters

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir