İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » İnsanların Aile Üyelerini Hayatlarından Çıkarmalarının 10 Nedeni

İnsanların Aile Üyelerini Hayatlarından Çıkarmalarının 10 Nedeni

Kuşak Çatışmasının İlerlemesi

İnsanların Aile Üyelerini Hayatlarından Çıkarmalarının 10 Nedeni

Kuşak Çatışmasının İlerlemesi

Klinik Psikolog Barbara Greenberg: 25 yılı aşkın bir süredir muayene odamda her yaştan bireyi görüyorum. Çeşitli tetikleyicilerden kaynaklanan her türlü duygusal olarak sıkıntılı durumu duyuyorum, ancak en büyük acı kaynaklarından biri aile üyeleri tarafından ilişkisi kesilmek.

Sebepleri ne olursa olsun, kesilen insanlar utanç, kafa karışıklığı, stres ve hatta bazen depresyon ve güçsüz hissetme duygusu hissederler. Bu, özellikle kesinti için herhangi bir açıklama yapılmadığında geçerlidir. Akrabalar birbirlerini aylarca, yıllarca ve hatta bazen çok az açıklama ile veya hiç açıklama yapmadan bir ömür boyu kesebilirler.

Aşağıdakiler, bir akrabanın bir başkasını kesmesinin veya aile yanından dondurmasının muhtemel olmasının en sık görülen nedenlerinden bazılarıdır. Bu kapsamlı bir liste değildir. Ayrıca kesintilerin sağlıklı olduğunu söylemiyorum. Korkunç bir şekilde ters giden bu kafa karıştırıcı aile dinamikleri setine girerken lütfen bunu aklınızda bulundurun.

Evli Çiftlerin Kendi Aileleriyle Görüşmesi

İnsanların Aile Üyelerini Hayatlarından Çıkarmalarının 10 Trajik Ama Gerçek Nedeni

1. Hayal kırıklığına uğradılar.

Bazı ailelerin, hayal kırıklığına uğradıklarında, sinirlendiklerinde veya onlara karşı hoş olmayan başka duygular yaşadıklarında üyelerinden ayrılma geçmişi vardır. Belki siz büyürken annenizin kayınvalidesine bunu yaptığına şahit olmuşsunuzdur.

Daha sonra akrabaları kesmenin bir seçenek olduğunu öğrenirsiniz ve aile çevrenizdeki biri tarafından benzer şekilde hayal kırıklığına uğradığınızı hissettiğinizde davayı takip edebilirsiniz. Hepimiz evde model olarak gördüklerimizden öğreniyoruz.

2. Güç ve kontrol uygulamak isterler.

Tüm ailelerde baskın ve baskın olmayan üyeler vardır. Dominant, aileyi, yüksek düzeyde güç ve kontrol uygulamak için bir akrabayı kesmeye yönlendirebilir.

Çocukların zorbalığın oyun alanı dinamiklerini nereden öğrendiğini düşünüyorsunuz? Zorbalar genellikle aynı güç ve kontrol biçimlerini evlerinde sergiliyor.

3. Toksik bir durumdan bitkin düşerler.

Bazen aile üyeleri bir akraba tarafından basitçe tükenir. Belirli davranışlara çok uzun süre katlandıklarını hissedebilirler ve bir şeylerin değişebileceği konusunda umutsuz hissedebilirler.

Bir akrabayı aşamalı olarak devre dışı bırakarak ve ardından bu kişiyi kolayca “etkileşime girme” listesine yerleştirerek başlayabilirler. Herkesin kendi acı tolerans düzeyi vardır ve ancak bu kadarını kaldırabilir.

4. Geçmişin hatırlatılmasını istemezler.

Geçmişiniz ve genç benliğiniz hakkında çok şey bilen her türden aile üyesi var. Belki de geçmişinizin hatırlatılmasını istemezsiniz. Tarihinizi yeniden yazmaya ve anlatınızı değiştirmeye nasıl gidiyorsunuz?

Bir yol, geçmişiniz hakkında her şeyi bilen aile üyelerini dışlamaktır. Onları hayatınızdan çıkarın ve kimsenin meşhur kediyi çantadan çıkarmasına izin vermeden hikayenizi yeniden yazabilirsiniz. Bu akrabadan kaçının ve geçmişinizin ait olduğunu düşündüğünüz yerde – geçmişte – kalması daha olasıdır.

5. Belli bir kişiye sadıktırlar.

Bazılarınız muhtemelen eski evliliğinizden bir çocuk  veya yeni bir partner arasında seçim yapmak zorunda kalacağınız bir duruma zorlanıyor. Ya da ebeveyn veya eş arasında seçim yapmak zorunda hissediyor olabilirsiniz.

Bunlar korkunç durumlar, ancak hepiniz bu pozisyonda olan birini tanıyorsunuz. Yaygın? Evet. Kolay? Kesinlikle değil.

6. Hafiflikleri algıladılar.

Bazen akrabalar arasında bir takım yanlış anlamalar meydana gelir. Tartışılmazlarsa, ilişkiler kurulabilir ve sonunda bozulabilir. Bu tür birikimlerin arızalara yol açması trajiktir.

Hiçbir zaman kaçınma taraftarı olmadım, ancak birçokları için tartışma yüzleşmeyle eş anlamlıdır ve kaçınma talihsiz bir seçimdir.

7. Mali sorunlar var.

Mali sorunlar genellikle ilişki zorluklarının kaynağıdır. Para her zaman aşkı satın alamayabilir, ancak kesinlikle birçok kötü duyguya yol açabilir. Bir ailenin mirası bölüşmesinin dinamiklerini veya aileler birlikte iş kurduklarında sıklıkla neler olduğunu düşünün.

8. Hasta ebeveynlere bakmak konusunda anlaşmazlık var.

Bir ailenin dağıldığını görmek ister misin? Bir grup kardeş, hasta bir ebeveyni tıbbi randevulara götürmenin ve/veya artık kendine tam olarak bakamayacak durumda olan yaşlı bir ebeveyni ziyaret etmenin sorumluluklarını paylaşmaya çalıştığında ne olduğunu izleyin.

Kesinlikle bir araya gelen ve bu tür durumları güzelce ele alan aileler vardır, ancak bu aynı zamanda aile tarafından kesilebilmenizin nedenleri listesinde de üst sıralarda yer almaktadır.

9. İstismar var.

Ne yazık ki, birçok insan akrabaları tarafından duygusal ve/veya fiziksel olarak istismar edilmiştir. Bu hasar mutlaka onarılamaz. Bu vakaların hepsinde olmasa da çoğunda kesintiler, uzun bir dizi acı verici etkileşimin sonucu olacaktır.

10. Aile, genel olarak, çatışmadan kurtulamıyor.

Bazı aileler, esneklik olarak adlandırmayı sevdiğim şeyden yoksundur. Zorluklardan kurtulma yeteneklerinden yoksundurlar ve bir lastik bant gibi, çok fazla gerildiğinde kırılırlar.

Bir klinik psikolog olarak ailelerin farklılıkları tartışmasına ve sınırları düzeltmesine yardımcı olmayı umuyorum. Bununla birlikte, o kadar çok geçmişin ve hasarın olduğu zamanlar vardır ki, ilişkileri onarmak için çok az istek ve enerji vardır.

İnsanların Aile Üyelerini Hayatlarından Çıkarmalarının 10 Nedeni-Kaynak: yourtango.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir