HaberYaşam

İnsanların 3’te 1’i Sabırsızlıkla Yaşlanmayı Bekliyor

İnsanların 3’te 1’i Sabırsızlıkla Yaşlanmayı Bekliyor yazımızda dünya genelinde yapılan araştırma sonucunda yaşlanmak isteyenlerin hiç de az olmadığını ve dünyada ortalama yaşam süresini yazdık.

İnsanların 3’te 1’i Sabırsızlıkla Yaşlanmayı Bekliyor ve Onların Beklentileri

Her ne kadar insanoğlu yaşlılıktan korkup genç ve dinamik kalmak istese de araştırmalar bunun tersini düşünen insanların da olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, üç kişiden biri sabırsızlıkla yaşlılık çağının gelmesini bekliyor. Yaşlanmayı bekleyen ülkelerin başında Hindistan gelmektedir. Hindistan’ı %67 ile Türkiye takip etmektedir. Araştırma kapsamında bir an önce yaşlılık çağının gelmesini isteyenlerin yaşlılıktan beklentileri şöyledir:

  • Aile ve arkadaşlar için daha çok vakit geçirebilmek (%36)
  • Hobi ve boş zaman aktivitelerine daha çok zaman ayırabilmek (%32)
  • Tatil ve seyahatler için daha çok zamanın olması (%26)
Kadınların Erkeklerden Daha Uzun Yaşaması Gerçeği

İbadete Vakit Ayırma İhtiyacı

Ruhunu dinleme, ahirete hazırlık, ibadete vakit ayırma gibi sorular, anket soruları arasında yer almamış olabilir. Sorularda varsa bile cevaplar arasında dikkat çekici bir orana sahip değildir. Üç kişiden biri sabırsızlıkla yaşlanmayı bekliyorsa, bu insanların ibadete daha çok vakit ayırmayı düşünmesi gerekmez mi?

Ülkelerin Ortalama Yaşam Süreleri

Ülkelere göre ortalama yaşam süresi sıralamasında 79,16 yıl ile Türkiye 40. sırada yer almıştır. 2016 yılında kadınlarda ortalama ömür 82,3 erkeklerde ise 75,8 yıl olarak kaydedildi. 198 ülke içinde en uzun yaşam süresine sahip ülke 83,94 yıl ile Japonya oldu. Orta Afrika Cumhuriyeti ise 50,16 yıl ile sonuncu sırada yer aldı. 2016 doğumlu biri için dünya ortalaması 72,48 yıl olarak belirlendi. Kadınlarda bu rakam 75,33 erkeklerde ise 69,79 olarak öngörülüyor. Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) verilerine göre, ortalama ömrün en uzun süresini sağlıklı geçirme bakımından 73,62 yıl ile Singapur birinci, 73,16 yıl ile Japonya ikinci sırada yer alıyor. Dünya ortalamasının ise 63,12 yaş olduğu bu sıralamada Türkiye 67,60 yaş ile 55. sırada yer alıyor.

İnsanların 3’te 1’i Sabırsızlıkla Yaşlanmayı Bekliyor-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden ve bbc.com‘dan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir