İçeriğe geç
Anasayfa » Psikoloji » İnsanlar Terapistlerinin Onlara Söylediği En İyi Şeyi Paylaşıyorlar

İnsanlar Terapistlerinin Onlara Söylediği En İyi Şeyi Paylaşıyorlar

Genel Olarak Düşen Psikolojimiz

İnsanlar Terapistlerinin Onlara Söylediği En İyi Şeyi Paylaşıyorlar

Genel Olarak Düşen Psikolojimiz

İnsanlar Terapistlerinin Onlara Söylediği En İyi Şeyi Paylaşıyorlar ve Bunlar Ciddi Bilgelik İçeriyor

Terapinin iyi bir zihinsel sağlığın korunmasına yardımcı olmak için harika bir araç olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Birçok durumda hayat kurtarır. Terapide olsanız da olmasanız da, zaman zaman biraz profesyonel bilgi edinmek her zaman güzeldir.

Uyarı: Bu gönderi aile içi istismardan bahseder.

1. “Terapi lineer değildir ve artık beni görememeniz, benimle kaydettiğiniz tüm ilerlemeyi kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Sen yaptın, ben sadece destekledim. Sen güçlüsün ve ne kadar ilerlemiş olduğunla gurur duyuyorum.’ Son seansımızda benimle gurur duyduğunu söylediğinde beni ağlattı.”

2. “‘Bu aile içi şiddet. Çocukken aile içi şiddete maruz kaldınız.’ Çok fazla görünmüyor, ama gerçekten benim için bir şeyleri perspektife soktu.”

3. “İnsanların sizin hakkınızda söylediklerinden kendinizi korumak zorunda değilsiniz. Sadece bunun doğru olup olmadığını inceleyin. Eğer doğruysa, neyin değişmesi gerektiğini biliyorsunuz. Değilse, acısız bir şekilde atabilirsiniz.”

4. “Yanıt vermeden önce beşe kadar say. Bu benim hayatımı değiştirdi. Şu anda içinden hangi duygu geçiyorsa öyle cevap verme. Birkaç saniye büyük bir fark yaratır. Sakin ol, ne olduğunu düşün, kelimeleri söyleme zamanını kendin seç.”

5. “Çoğu durumda diğer insanların duygularından ben sorumlu değilim. Duyguları kendilerine aittir.”

6. “Ona kendimden nefret ettiğimi söyledim çünkü artık kendimi bile tanıyamıyordum. Bana öyle bir içtenlikle baktı ki ‘Seni tanıyorum’ dedi. Bana hala benim olduğumu, sadece travmaya tepki verdiğimi söyledi. Yargılanmadan ya da beni ‘çılgın’ hissettirmeden, işitildiğimi ve anlaşıldığımı hissettirdi.”

7. “Amaç geçmişi düzeltmek değil – zaten berbat durumda. Amaç, geleceği olabildiğince iyi yaşayabilmektir.”

8. “Kimsenin seni daha hızlı iyileştiremeyeceği, senin bile. Bu, zaman alan şeyleri zorlayamadığımı tam olarak anlamama yardımcı oldu. Ne kadar istesem de.”

9. “‘Bu duruma çok insani ve makul bir yanıt.”

10. “‘Aileden olmalarına rağmen, çevrenizde sağlıksızlarsa onlarla ilişkinizi kesebilirsiniz.’ Bu birçok şeyden biri. Terapistim birkaç yıl önce emekli oldu ve onun kadar iyi bir terapist bulamadım.”

11. “Açıklama, ancak, ‘Başkalarını tutmadığınız standartlara uymayı bırakın. Başkalarını affedeceğiniz şeyler için kendinizi affedin.’ Tabii ki dinlemedim, ama yine de bu bir bilgelik.”

12. “Keşke bu kadar ertelemeseydim diyordum. İşimi veya teslim tarihlerimi hiç etkileyip etkilemediğini sordu, ben de hayır dedim. En iyi işlerimden bazıları son anda yapıldı, hatta. Yani, ‘İşte böyle çalışıyorsun öyleyse. Bunda bir sorun görmüyorum’ dedi. Bağımlıları iyileştirmek için rüya gibi bir işe sahip olmasına sevindim, ama kahretsin, o şimdiye kadar sahip olduğum en iyi terapistti. Adamı özlüyorum.”

13. “Birkaç yıllık çalışma, gelişme ve başıma gelen kötü şeylerden sonra: ‘Bunu pek çok müşteriye söylemiyorum, ama bunların hiçbirinde senin suçlu olduğunu düşünmüyorum. Kendinden emin ol, geçmişteki hatalarına sahip çıktın ve onları düzeltmek için çaba harcadın. İlk randevumuzda olduğundan tamamen farklı bir insansın, elinden gelenin en iyisini yaptın. Suistimal edildin. Erkek olmak değil’ Suistimal edilemezsin demek. Bu senin hatan değildi, asla senin hatan olmayacak. Başkalarının sorumluluklarını üstlenmekten vazgeçebilirsin. Seninle gurur duyuyorum.'”

14. “‘Yağmurda dışarıda yürüyorsan, ıslanacaksın.’ Gerçekten yardımcı oldu. Babama 4. evre kanser teşhisi konduğunda ve anneme miyastenia gravis teşhisi konduğunda stabil olamamaktan endişelendim. Kız kardeşim de yeni bir Stiff-person sendromu teşhisi konmuştu. Bana bunun sorun olmadığını söylüyordu. İşler karıştığında darmadağın ol. Bunu asla unutmayacağım.”

15. “O zamanki kocam ve ben bir terapi seansımız vardı. Çok tarafsızdı ve her iki tarafı da dinledi. İkinci hafta gelmeyince, “Hiç kayıtsız birini görmedim. Gözleri” dedi. Cansızdı. Düzeltilemeyecek bir şeyi düzeltmeye çalışmak yerine, dışarı çıkabilmek için bir plan yapmalısın.’ Evlilik danışmanlarının bu kadar açık sözlü olabileceğini bilmiyordum ama beni zaten bildiğim gerçekle yüzleştirmeseydi daha uzun süre uğraşırdım.”

16. “’Yardımı kabul etmeye ve aktif olarak değişmeye istekli değilseniz, size yardım edilemez.’ Herhangi bir ilerleme bekliyorsam, hedeflerime ulaşmak için kişisel aracıya sahip olmak için hayatıma gerçekten dahil olmam gerektiğini anladım.”

17. “Her ilişki evlilikle bitmez. Her ilişkiden bir şeyler öğrenin ve bittiğinde kendinizi hırpalamayı bırakın. Bu bir başarısızlık değildi, bir deneyimdi.”

18. “Artık bana ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum.”

19. “Sayamayacağım kadar uzun süredir terapistlerle görüşüyorum. Duyduğum hiçbir şey ve hiçbir konuşma, annemin 50+ yıllık sözlü tacizinin bana verdiği zararın üstesinden gelemedi. Fiziksel istismarı daha çok tercih ettim çünkü en azından ondan kurtuldum.”

20. “Terapistimin bana söylediği bir şeyi paylaşacağım. İlerlemen hakkında başkalarıyla övünüyorum. Çalışma arkadaşlarıma, hatta diğer hastalara bile, dışarı çıkmak şöyle dursun, kendi odasından çıkmaktan korkan biri, topluma yeniden katılmak için gerekli adımları atabilirse, istediği yere gidebilir ve istediğini yapabilir. O zaman onlar da kafalarına koydukları her şeyi yapabilirler. Terapistimi haftada 3 kez görmekten, şimdiki programıma 2 haftada bir ve yakında ayda bir kez gittim.”

İnsanlar Terapistlerinin Onlara Söylediği En İyi Şeyi Paylaşıyorlar-Kaynak: buzzfeed.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir