İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnsan Sağlığı İçin En Faydalı 10 Besin

İnsan Sağlığı İçin En Faydalı 10 Besin yazımızda turuncu, kırmızı, yeşil, mor her renginin ayrı vitamini ve faydası bulunmaktadır. Uzmanlar en faydalı yiyecekleri sıralamak için 1000 tane yiyecek arasından ilk 100’ünü seçti ve ilk 100 arasından en faydalı 10 tanesini yazdık. İlk 10’da yer alan yiyeceklerin besin puanlarına göre listesi hazırlanmıştır.

En Faydalı 10 Besin

bezelye
Bezelye

10.Bezelye

Bezelye yeşil renkli sebzeler arasındadır. Besin puanı 67 olarak belirlenmiştir. Yağsız ve düşük kalorili bir karbonhidrat olan bezelyede lif ve C vitamini bolca bulunmaktadır. Bezelye kan basıncı dengelemekte ve uzun süre tokluk sağlamaktadır.

mandalina
Mandalina

9.Mandalina

Mandalina turuncu renkli meyveler arasında yer almaktadır. Bolca C vitamini içeriğine sahiptir. Besin puanı bezelyeyle aynı 67 puandır. A vitamininin yanında soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi yüksektir. Mandalina aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Karaciğer kanseri riskini azaltmaktadır. Kan basıncını dengelemektedir. Aynı zamanda damar tıkanıklığına karşı da vücudu korumaktadır.

su-teresi
Su Teresi

8.Su Teresi

Su Teresi yeşil sebzeler arasında yer almaktadır. Su Teresinin besin puanı 68’dir. Su Teresinin içinde kükürt, demir, potasyum, fosfor ve iyot bulunmaktadır. Vücuttaki eksik maddelerin çoğunu karşılamayı sağlamaktadır. Cinsel gücü arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Zayıflatıcı özelliğinin yanı sıra karaciğeri de düzenlemektedir. Sinüziti önlemede de kullanılır.

zeytinyagli-kereviz
Kuru Kereviz

7.Kuru Kereviz

Kuru kerevizin besin puanı su teresi gibi 68’dir. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye ve kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı önlem almak için kerevizi tüketebilirsiniz.

maydanoz-kuru
Maydanoz

6.Maydanoz

Maydanoz yeşil sebzeler arasında yer alır. Maydanozun besin puanı 69’dur. Maydanoz antioksidan özelliği çok yüksek bir sebzedir. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında ciddi yararları olmaktadır. Karaciğer temizliği ve detoks yapmak için çokça kullanılmaktadır. Kalp sağlığı içinde çok yararlıdır.

pancar-hazirlama
Pancar

5.Pancar Yaprağı

Pancar Yaprağının besin puanı 70’dir. Kalsiyum ve demir içeriği oldukça yüksektir. Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Mide ve bağırsaktaki rahatsızlıkları tedavi edici özelliği bulunmaktadır. İçerisinde B vitamini ve fosfor bulunmaktadır. Strese karşı iyi gelmektedir. Karaciğeri korumaktadır.

pazi
Pazı

4. Pazı

Pazının besin puanı 78’dir. Yeşil renkli bir sebzedir. Salata, sarma ve yemeklik şekillerinde kullanılabilmektedir. Pazıda bolca A ve C vitamini bulunmaktadır. Pazı vücuttaki demir eksikliğini önlemektedir. Pazı öksürüğe iyi gelmektedir. Kan şekerini düzenlemede yararlıdır. Strese ve depresyona karşı etkilidir.

kabak_cekirdegi
Kabak Çekirdeği

3.Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğinin besin puanı 84’dür. Kabak çekirdeğinin birçok faydası vardır fakat, fazla yenmemesi gerekir. İçeriğindeki karbonhidrat kilo almanıza neden olacaktır. İçeriğinde çinko, kalsiyum, magnezyum ve omega 3 gibi değerli maddeler bulunmaktadır. Kabak çekirdeği kemik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kilo kaybına destek olmaktadır. Depresyona iyi gelmektedir.

chia-tohumu
Chia Tohumu

2.Chia Tohumu

Chia Tohumunun besin puanı 85’dir. Chia Tohumunun lif değeri oldukça yüksektir. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

ceviz-badem
Badem

1.Badem

Bademin besin puanı 97’dir. Badem kuruyemişler ve diğer besinler arasında en yüksek besin puanına sahip yiyecektir. Kalp sağlığına iyi gelmektedir. Badem kolon kanseri ve bağırsak kanseri oluşma riskini azaltmaktadır.

İnsan Sağlığı İçin En Faydalı 10 Besin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir