Anasayfa » Sağlık » İnme Nasıl Oluşur?

İnme Nasıl Oluşur?

İnme-Felç Nasıl Oluşur? Baş ağrısı

İnme Nasıl Oluşur? yazımızda inme, halk arasında bilinen adıyla felç oluşmasının sebepleri, ivmenin değiştirilebilir faktörleri ve tedavisinde neler yapılabildiğini yazdık.

İnme Nasıl Oluşur? Kan damarının tıkanması
İnme Oluşumu

İnme Nasıl Oluşur?

Kan damarının tıkanmasına bağlı beyne şeker ve oksijenin gitmemesi, o damarın beslediği alandaki hücrelerin fonksiyonunu kalıcı veya geçici olarak bozduğunda felç (inme) oluşmasına neden olur. Aniden beynin fonksiyonlarının işlevini yapamaması ve ardından vücuda felç gelmesiyle oluşur. Yaş ile doğru orantılı olarak 45 yaşından sonra oluşma ihtimali daha yüksektir. Yaş, ırk ve cinsiyet değiştirilemeyen risk faktörleri arasında gösterilmektedir. Değiştirebileceğimiz risk faktörleri ile inme oluşmasını engelleyebiliriz. İnme aniden ortaya çıktığı için oluşmadan önce tedbirimizi almak zorundayız. Felçler vücudumuzun bir kısmının hareket edememesi, yüzümüzün bir kısmının hareketsiz kalması, görememe, gibi şikayetler felç oluşması durumunda görülür. Vücudumuzda ki beyin yönetimine bağlı olarak hangi damarın işlevi bozulduysa o bölgedeki işlevler bozulmuş olur. Damarların küçülmesi ve daralmasıyla oluşmaktadır. Zamanla oluştuğu için ve aniden ivme indiği için hazırlığınızı her zaman yapmalısınız.

İnme Nasıl Oluşur? Risk Faktörleri
İnme Risk Faktörleri

İnme Oluşmasına Karşı Değiştirebileceğiniz Risk Faktörleri

İnme risk faktörleri, toplumun bir çoğunda var olan ve her iki kişiden 1’inde bulunan hipertansiyon ivmenin oluşmasında çok etkilidir. Hipertansiyon kalp, damar ve beyin hastalıklarını artırmaktadır. Diğer risk faktörü diyabettir. Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetin felç olmanıza önemli etkisi vardır. Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirme de risk faktörleri arasındadır.Yüksek kolesterol de ivmeye neden olmaktadır. Sigara içimi de ivmeyi tetikleyici etkilerdendir. Alkol tüketimi de ivme riskini artırıcı faktörlerdendir. Obezite olan kişiler de felç geçirme ihtimali çok yüksektir. İnme risk faktörlerinde tüm hastalıklarla birlikte felç geçirme ihtimali obez olan kişilerde aşırı fazladır. Aşırı kilolu olmanın sağlığımızı tehdit ettiğinin farkına varıp tedavi görmemiz gerekiyor. Saymış olduğumuz risk faktörleri ivme oluşumunun %80’ini oluşturmaktadır, geriye kalan %20’sini ise değiştirilemeyen faktörler oluşturuyor. Yaş, ırk ve cinsiyet bu kategoridedir.

İnme Nasıl Oluşur? Kalp krizi
İnme

İnme Tedavisi ve Yapılması Gerekenler

2 dakika arayla bir ivme riski taşıyan hasta oluşmaktadır. Hareketsiz yaşam ve sağlıksız yeme alışkanlıklarından dolayı bu oran gittikçe artmaktadır. Her 20 dakika da bir ivme hastası yaşamını kaybetmektedir. Biz bu makaleyi hazırlayana kadar 3 ivme hastası hayatını kaybetmiş olacaktır. İvme geçiren yakınınız var ise hemen en yakın sağlık merkezine götürmeniz yapacağınız ilk iş olmalıdır. İvme geçirdikten sonra ki ilk 4,5 saat hastanın iyileşmesi için çok önemlidir. İyileşmede ki en önemli unsur hastayı hızlı bir şekilde uzman doktorların olduğu sağlık merkezine götürmenizdir. Her geçen dakika hastanın iyileşmesini olumsuz yönde etkiler. Tedavide tıkanan damar açılarak hastanın felçli olması durumu çözüme kavuşturulur.

İnme Nasıl Oluşur?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir