İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » İngiliz Araştırma Şirketi Airfinity’e Göre, Çin’de COVID Ölümleri Günde 9.000’e Çıkıyor

İngiliz Araştırma Şirketi Airfinity’e Göre, Çin’de COVID Ölümleri Günde 9.000’e Çıkıyor

Çin'deki Apple iPhone Fabrikasındaki Çalışanlar

İngiliz Araştırma Şirketi Airfinity’e Göre, Çin’de COVID Ölümleri Günde 9.000’e Çıkıyor

İngiliz Araştırma Şirketi Airfinity’e Göre, Çin’de COVID Ölümleri Günde 9.000’e Çıkıyor

İngiltere merkezli sağlık veri şirketi Airfinity Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin‘de muhtemelen her gün yaklaşık 9.000 kişinin COVID-19‘dan öldüğünü söyledi ve enfeksiyonlar dünyanın en kalabalık ulusunu kasıp kavururken bir hafta öncesine göre tahminini neredeyse ikiye katladı.

COVID enfeksiyonları, Kasım ayında Çin’i kasıp kavurmaya başladı ve Pekin’in nüfusu üzerinde düzenli PCR testi ve asemptomatik vakalarla ilgili verilerin yayınlanması dahil olmak üzere sıfır COVID politikalarını kaldırmasının ardından bu ay hız kazandı.

Airfinity yaptığı açıklamada, Çin’de 1 Aralık’tan bu yana kümülatif ölümlerin muhtemelen 100.000’e ulaştığını ve toplam enfeksiyon sayısının 18.6 milyona ulaştığını söyledi. Raporlama vakalarında yapılan son değişiklikler uygulanmadan önce Çin eyaletlerinden alınan verilere dayalı modelleme kullandığını söylüyor. Airfinity, Çin’deki COVID enfeksiyonlarının günde 3,7 milyon vakayla 13 Ocak’ta ilk zirvesine ulaşmasını bekliyor.

Bu, yetkililer enfeksiyonları önlemekten onları tedavi etmeye döndükçe, ülke çapındaki bir PCR test siteleri ağının büyük ölçüde dağıtılmasının ardından sağlık yetkilileri tarafından günde birkaç bin vakanın bildirilmesiyle çelişiyor.

Airfinity, ölümlerin 23 Ocak’ta günde yaklaşık 25.000 kişiyle zirveye ulaşmasını ve Aralık ayından bu yana kümülatif ölümlerin 584.000’e ulaşmasını bekliyor.

Çin’in ani politikasında U dönüşü yaptığı 7 Aralık’tan bu yana yetkililer 10 COVID ölümü bildirdi

Sağlık yetkilileri geçtiğimiz günlerde COVID-19’un neden olduğu solunum yetmezliğinden ölen bir kişi olarak bir COVID ölümü tanımladıklarını söylediler, ölen kişi virüs için pozitif test yapmış olsa bile diğer hastalıklardan ve koşullardan ölümler hariç. 28 Aralık itibarıyla Çin’in resmi COVID ölüm sayısı, 2020’de pandeminin başlamasından bu yana 5.246 olarak gerçekleşti.

Airfinity, yaptığı açıklamaya göre Nisan ayı sonuna kadar Çin genelinde 1,7 milyon ölüm bekliyor. Web sitesine göre, 2020’de “dünyanın ilk özel COVID-19 sağlık analitiği ve istihbarat platformunu” kurdu. Çin’in baş epidemiyoloğu Wu Zunyou Perşembe günü Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ndeki bir ekibin ölümleri farklı şekilde değerlendirmeyi planladığını söyledi. Wu bir brifingde gazetecilere verdiği demeçte, ekibin mevcut enfeksiyon dalgasındaki ölüm sayısı ile salgın hiç yaşanmamış olması beklenen ölüm sayısı arasındaki farkı ölçeceğini söyledi. Wu, sözde “fazla ölüm oranını” hesaplayarak, Çin’in potansiyel olarak hafife alınabilecek şeyleri çözebileceğini söyledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir