Mutfak

İncir Uyutması Tatlısı

İncir Uyutması Tatlısı yazımızda kuru incir ve süt kullanılarak aynı yoğurt mayalama işlemi yapar gibi inciri süt ile birlikte muhallebi kıvamına getirilen İncir Uyutması Tatlısı Tarifi yazdık.

İncir Uyutması Tatlısı Yapılışı

Malzemeler

  • 7 adet kuru incir
  • 5 adet ceviz
  • 2,5 su bardağı süt
  • Tarçın

Hazırlanışı

Kuru incir kış aylarında sindirim sistemi için çok faydalı bir besindir. Sindirimin yanında cildi de güzelleştirdiği belirtilmektedir. Günlük 1-2 tane tüketilmesi yeterli olacaktır. Fazlası kilo alımına yol açmaktadır. Kuru incirde magnezyum, fosfor, B1 ve B2 vitaminleri de bulunmaktadır.

İncir uyutması yapımına geçersek 7 tane kuru inciri saplarından ayırın. Yedisini de bir cam kaba dökün üzerine sıcak su dökün. İncirlerin yumuşaması sağlanır. İncirleri sıcak suda 2 saat kadar bekletin. Kuru incirleri beklettikten sonra kesme tahtasında küçük parçalar halinde doğrayın. Bir cam kaseye parça incirleri boşaltın. 2,5 su bardağı kadar sütü kaynatın. Yoğurt mayalama kıvamına gelene kadar bekletin. Bu kıvama geldiği zaman kuru incirlerin üzerine sütü dökün. Bir blender ile incir ve sütü blenderdan geçirin. Küçük güveç kaplarına sütlü incirleri doldurun. İsteyenler cam kaselere de koyabilir. Güveç kaplarını fırın tepsisine dizin ve fırını açmadan 3 saat kadar içinde bekletin. Yoğurdu mayalarmış gibi inciri mayalıyorsunuz. 5 tane cevizi blenderda geçirin ve parçalar haline getirin. İncir uyutmasının üzerine dilediğiniz kadar ceviz parçası ve tarçın dökebilirsiniz. Tatlı çok lezzetli ve muhallebi kıvamında olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir