Sağlık

İmplant Nedir ve Tedavisi Nasıl Oluyor?

İmplant Nedir ve Tedavisi Nasıl Oluyor? yazımızda implant kısa tanımını, kimlere yapılabildiğini, implant tedavisinin nasıl olduğunu ve diş çekmenin zararını yazdık.

İmplant Nedir
İmplant Yapısı

İmplant Nedir ve Kimlere Yapılabilir?

İmplant titanyum vidaları, diş kökü yerine çene köküne yerleştirilir. Vücut bu vidayı kendinden bir doku olarak kabul eder ve çene kemiğine yapışıyor. Bunun üzerine aparatını takarak isterse tek diş istenirse protezler için tutunma yeri olarak kullanılır. Her dişi eksik olan hastaya implant tedavisi yapılamamaktadır. Hastanın ağız içi ve genel sağlığının uygun olması gerekiyor. Diyabet hastalığı, hipertansiyon hastalığı, ağız içi hastalıklar, ağız kemik yapısı uygun olmayanlara da implant yapılabilir.

Aşırı şeker hastası olanlar ve doktorun uygun görmediği hastalara bu tedavi yapılamamaktadır. İmplant sayesinde diş eksikliği giderilmiş oluyor ve rahat bir çiğneme duygusu kazanılmış oluyor. Kişinin dişi çekilebiliyor ise implant da yapılabilmektedir. Sıkıntı olabilecek durumlardan geçtiği için hasta implant tedavisi içinde uygun olmuş olur. Kişi implant tedavisinde ağrı duymamaktadır.

İmplant Nedir
İmplant

İmplant Yaptırmanın Önemi

Dişiniz çekildikten sonra en yakın zamanda diş boşluğuna implant yaptırmanız gerekir. Kemikler boş olan yeri zamanla kapatmak isteyeceği için çene yapısında bozulmalar meydana gelir. Ayrıca çene kemiklerinizde erimeler başlar. İmplantların takılmasıyla birlikte kişi rahatça yemeğini çiğneyerek yiyebilir ve estetik olarak da güzel bir görünüm kazanır. Protez dişler yapılacak ise çene yapısına bağlı olarak 4 adet implant takılır ve protez dişler buraya sabitlenir. Kişi kendi dişleriymiş gibi bu protezleri kullanmaya başlar ve ağızdan hiç çıkmadığı için öz diş kıvamında konfor sağlayan dişlere sahip olacaktır. Alt ve üst çenelere protez yapılacak ise toplamda 8 tane implant yerleştirmesi yapılır. İmplant yaptırmada her hangi bir yaş sınırı yoktur. Kemikleri gelişen tüm hastalara yapılmaktadır.

İmplant Tedavisi
İmplant Protez

En Son Çare Diş Çektirin

Uzmanlar dişlerin kesimini kesinlikle önermemektedir. Bu uygulama ile dişler zayıflamaktadır. Kesme yerine dolgu yöntemi kullanılarak dişlerin arası doldurularak diş yapısı ve estetiği sağlanmış olunur. Diş sağlığında mümkün olduğunca dişlerinizi çektirmeyin. Kanal tedavisiyle dişiniz düzelebiliyor ise onu uygulatın daha sonra üzerine porselen uygulatın. En son çare olarak kendi dişinizden vazgeçin. Diş beyazlatma işlemlerinde de kesme veya porselen işlemi yerine kısa zamanınızı alacak diş tonunu ayarlayan uygulamayı yaptırabilirsiniz.

İmplant Nedir ve Tedavisi Nasıl Oluyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir