İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » İlk Kez Oy Kullanacak 6 Milyon Genç Seçmen, 2023 Seçimlerinde Büyük Rol Oynayacak

İlk Kez Oy Kullanacak 6 Milyon Genç Seçmen, 2023 Seçimlerinde Büyük Rol Oynayacak

Türkiye Erken Seçimleri Hakkında

İlk Kez Oy Kullanacak 6 Milyon Genç Seçmen, 2023 Seçimlerinde Büyük Rol Oynayacak

Türkiye Erken Seçimleri Hakkında

İlk Kez Oy Kullanacak 6 Milyon Genç Seçmen, 2023 Seçimlerinde Tüm Seçmenlerin Yüzde 12’sini Oluşturuyor

Altı milyon ilk kez seçmen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidarını üçüncü on yıla mı uzatmaya yoksa daha önce hiç bilmedikleri bir şeyi mi tercih etmeye karar verecek – farklı bir lider altında Türkiye.

Ülkenin modern tarihindeki belki de en büyük seçime 12 aydan kısa bir süre kala, genç Türklerin büyük bir çoğunluğu değişiklik istediklerini söylüyor ancak muhalefetin iş durumunu, okulları ve ifade özgürlüğü gibi özgürlükleri gerektiği gibi iyileştirebileceğine dair biraz şüpheci olmaya devam ediyor.

Anketörlere göre, Haziran 2023‘te yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde tüm seçmenlerin yaklaşık %12’si, gençlerin Erdoğan ve iktidardaki AK Parti için çok sıkı bir yarış olacak olanda belirleyici olacağını söylüyor.

Büyükşehir İstanbul’dan Orta Anadolu’ya kadar 18-23 yaşları arasında yaklaşık bir düzine Türk ile yapılan görüşmeler adalet, göç, liyakate dayalı işler ve şeffaf ekonomi politikalarının akıllarda ilk sırada olduğunu gösteriyor.

Soyadını vermeyi reddeden İstanbul’da tarih öğrencisi 19 yaşındaki Damla, “Kararımdan tam olarak memnun değilim ama kötünün en iyisini seçeceğimi (ve muhalefeti destekleyeceğimi) düşünüyorum” dedi.

Ekonomik çalkantılar ve yükselen enflasyon, ailesiyle birlikte yaşamasına ve arkadaşlarıyla pek dışarı çıkmamasına rağmen yaşam maliyetlerini artırdı.

Damla, “Yaşamıyormuşum gibi hissediyorum, sadece hayatta kalmaya çalışıyorum” dedi. “AK Parti bu seçimi kaybederse, yeni hükümet yine de halkın baskısını üzerlerinde hissetmeli.”

Anketler değişiyor, ancak Erdoğan’ın kıl payı kaybedeceğini ve AK Parti’nin (AKP) meclis üzerindeki hakimiyetinden vazgeçeceğini öne sürüyor.

Bununla birlikte, gayrı resmi bir muhalefet koalisyonu bir cumhurbaşkanı adayını açıklamadı, bu da bazı genç seçmenleri ikna edemedi ve otoriter Erdoğan, 2003’te başa geçmesinden bu yana uzun bir galibiyet serisine sahip.

Başkan, geleneksel olarak laik bir toplumu İslamcı bir yöne taşıdı, Türkiye’yi bölgesel bir askeri güce dönüştürdü ve mahkemeleri muhalefeti bastırmak için kullandı.

Lirayı tarihi en düşük seviyelerine ve enflasyonu Haziran ayında %78,62 ile 24 yılın en yüksek seviyesine çıkaran faiz indirimleri de dahil olmak üzere kendi alışılmışın dışında ekonomik politikaları nedeniyle, şimdilerde zorlu bir seçim savaşıyla karşı karşıya.

MOTİVASYON

İstatistik ofisi ve anketör verilerine göre, gelecek yıl oy kullanmaya hazırlanan 62,4 milyon Türk’ün yaklaşık 13 milyonunu “Z Kuşağı” oluşturuyor. Altı milyon kişi ilk kez oy kullanabilecek.

Anket firması Gezici’nin başkanı Murat Gezici, genç seçmenlerin genellikle hükümetten rahatsız olduklarını ancak belirli bir ideolojiye bağlı olmadıklarını ve muhalefete tamamen güvenmediklerini söyledi.

Anketler, 18-25 yaş arasındaki Z kuşağı seçmenlerinin yaşam tarzları, özgür ifade ve medya üzerindeki kısıtlamalara şiddetle karşı çıktığını gösteriyor. Bu kuşağın yüzde 80’i AK Parti’ye oy vermeyecek” dedi.

18 yaşındaki ve bir başka ilk kez seçmen olan Yusuf, dünya ekonomilerinin çoğunun koronavirüs pandemisi ve Ukrayna’daki savaşın ardından zor zamanlar geçirdiğini söyledi.

“Şu anda ülkemizi yöneten kişinin en iyi ve en uygun lider olduğunu düşünüyorum… AK Parti’ye oy vereceğim çünkü insanları rahat ettirmek için planlar yapıyorlar” dedi.

“Ekonomi iyi gitmiyor olabilir, ancak tüm ülkelerde durum böyle.”

Resmi verilere göre, Türkiye’nin genç işsizliği Nisan ayında %20, OECD ortalaması olan %10,87’ye kıyasla.

Anketçiler, genç seçmenlerin motivasyonunun bir joker karakter olduğunu ve seçimin öngörülemezliğine katkıda bulunduğunu söylüyor. Bu, ortak politika zeminleri üzerinde anlaşan altı muhalefet partisinin Erdoğan’a meydan okuyan olarak kimi seçeceğine bağlı olabilir.

Araştırmaları 18-29 yaşındakilerin %70’inin muhalefeti desteklediğini gösteren MAK Danışmanlık’ın başkanı Mehmet Ali Kulat, “Gençler değişim istiyor” dedi.

Genç seçmenlerin ekonomik beklentilerini yabancı akranlarıyla karşılaştırma eğilimindeyken, yaşlı seçmenlerin daha çok yollar ve hastaneler gibi altyapı yatırımlarına baktığını söyledi.

21 yaşındaki Helin, hükümet politikaları nedeniyle yaşam koşullarının kötüleştiğini, bu nedenle muhalefete oy verdiğini, ancak önerilerinin mevcut göç politikasındaki veya azınlık haklarındaki sorunları verimli bir şekilde çözemeyeceğinden endişe ettiğini söyledi.

Ankara’dan telefonla yaptığı açıklamada, “İktidar değişikliğinin en azından acil sorunları çözeceğine inanıyorum” dedi.

İlk Kez Oy Kullanacak 6 Milyon Genç Seçmen, 2023 Seçimlerinde Büyük Rol Oynayacak-Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir