İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » İlişkinizin Sağlıklı Olduğunu Gösteren 9 Özel Şey

İlişkinizin Sağlıklı Olduğunu Gösteren 9 Özel Şey

İlişkinizin Sağlıklı Olduğunu Gösteren

İlişkinizin Sağlıklı Olduğunu Gösteren 9 Özel Şey

İlişkinizin Sağlıklı Olduğunu Gösteren Şeyler – 9 Çok Özel Şey Yaparsanız İlişkiniz Sağlıklıdır

1. Diğer kişiyi ararsınız

Her iki taraf da birbirini kolladığında, sonuçlar derindir, çünkü bu öncelikle ilişkinin temel taşı olan bir güven temeli oluşturur. Birinin arkanızda olduğunu bildiğinizde, bu size muazzam bir güvenlik sağlar ve sizi başka türlü ilişkilere zarar verebilecek kronik şüphe ve belirsizlik düşüncelerinden kurtarır. Partnerinizin iyiliğine olan bu güçlü güven ve bağlılık duygusu, ortaklarımıza verebileceğimiz en büyük hediyedir.

2. Ana yola çıkıyorsunuz

Kabul edelim. Bazen partnerinizden size zarar verdiği için intikam almak istersiniz. En iyi ilişkilerde bile incinme ve hayal kırıklığı kaçınılmazdır. Sihir, çiftlerin bu tür şeyleri nasıl yönettiğindedir. Her bireyin uzun vadeli bir bakış açısına sahip olma ve diğerine iyi davranmaya çalışma olgunluğuna ve yeteneğine sahip olduğu ilişkiler, ortakların her duygusal dürtü veya algılanan her ihlal üzerinde hareket ettiği ilişkilerden çok daha iyidir.

Yüksek yola çıkmak büyük güç ve düşünce gerektirir. Melankoliye, kibirliliğe, öfkeye veya bir dizi başka olumsuz ifadeye teslim olmak genellikle daha ödüllendirici geliyor. Yüksek yola çıkmak, en iyi ayağınızı aktif olarak öne koymak anlamına gelir – surat asmayı, yuvarlanmayı veya intikam almayı tercih ettiğinizde bile (küçük küçük şekillerde bile) bu geçerlidir.

3. Bazı Çatışmaların Normal ve Beklenen Olduğunu Biliyorsunuz

Bazılarının düşündüğünün aksine, sağlıklı bir ilişki, her zaman yüzde yüz mutlu olduğunuz anlamına gelmez. Zaman zaman tartışacaksınız—ara sıra çıkan çatışmalar aslında sağlıklıdır! Birbirleriyle yakın ilişkiler içinde yaşayan iki farklı insanın doğal yan ürünüdür.

Sağlıklı çiftler, tartışmalardan kaçınmak yerine, kaçınılmaz olarak ortaya çıktıklarında onlarla nasıl başa çıkacaklarını bilirler.

Araştırmalar, bu bilginin ilişkinizin ne kadar uzun ömürlü olacağıyla ilgili her şeye sahip olduğunu gösteriyor. Bir partnerin “takip etmesi” ve diğerinin “uzaklaşması” gibi zarar verici örüntülerin ilişkinin geleceği üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu gösterilmiştir (Levenson, Carstensen ve Gottman tarafından 1994 yılında uzun süreli evlilikler üzerine yapılan bir çalışmada kanıtlandığı gibi).

4. Savaşlarınızı Nasıl seçeceğinizi biliyorsunuz

Çatışmanın normal olması, ona sahip olmak için kendi yolumdan gitmen gerektiği anlamına gelmez. Bir şey söylemeden önce, bir yorumun olası olumsuz etkisinin ilk etapta söylemeye değer olup olmadığına karar verin. İyi bir kural: denediniz, ancak gitmesine izin veremezsiniz. Bu, çözülmemiş bir sorunun kalıcı bir kızgınlığa dönüşme potansiyeline sahip olduğunun ve açıkça tartışılması gerektiğinin bir işareti olabilir.

5. Karşınızdakinin dinleyebilmesi için konuşursunuz

Peki zor şeylerden nasıl bahsedersiniz? Çatışmanın sağlıklı çözümü şunları içerir: Dürüst ve saygılı iletişim, kendi katkınıza bakma isteği ve bir mola verip daha sonra geri dönmeniz gerekip gerekmediğini bilme yeteneği. Öfke ortaya çıkarsa, soğumak için zamana ihtiyacınız olabilir (genellikle 20-30 dakika iyidir), böylece anın hararetiyle sonradan pişman olabileceğiniz bir şey söylemezsiniz.

6. Misilleme Veya Yargılamadan Kendinizi Özgür Hissediyorsunuz

Sağlıklı ilişkiler, iyi hissettiren bir destek, cesaretlendirme, ekip çalışması ve sevgi atmosferi sağlar. Bu destek ve teşvik, misilleme veya yargılama korkusu olmadan kendinizi açıkça ifade edebileceğiniz daha yüksek bir rahatlık düzeyine yol açar.

7. Kendiniz gibi hissediyorsunuz – en iyi benliğiniz

Sağlıklı ilişkiler, temel inançlarınız, inançlarınız ve genel olarak seçilen yaşam tarzınızla uyumludur. Sağlıklı bir ilişkide, ilişkinin işleyişini sağlamak için asla kendinizi değiştirme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca bazı değişiklikler yapmaya karar verdiğinizde asla partnerinizi kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok.

Başka biri olmanıza, sizi rahatsız eden bir şey yapmanıza veya belirli bir şekilde davranmanıza gerek yok. Kendinizi sık sık şunu söylerken veya düşünürken duyarsınız, “Bu ilişki içimdeki en iyiyi ortaya çıkarıyor.”

8. Birlikte olduğunuz için yaşam kaliteniz daha yüksek

Sağlıklı ilişkiler yaşam kalitenizi artırır. Büyüyor musun daha akıllı mısın? Daha mı olgunsun? Davranışlarınızı daha olumlu bir şekilde değiştirdiniz mi? Yaşamınız ve hedefleriniz hakkındaki tutumunuz ve genel bakış açınız düzeldi mi? Bu sorulara evet diyorsanız, sağlıklı bir ilişki içindesiniz.

9. İlişkinizin Sağlıklı Olduğunu Gösteren Son Şey Kalçadan Bağlanmanız Gerekmez

Güven veren alışkanlıklar sağlıklı ilişkilerde kendini gösterir. Bu, onun telefonuna bakmayacağınız, e-postasını kontrol etmeyeceğiniz veya ne yaptığına göz kulak olmak için gittiği her yerde onun yanında olmanız gerekmediği anlamına gelir. Bunun yerine, yapmak istediği her şeyi yapmasına özgürce izin verebilirsiniz.

Buna karşılık, zamanınız yapmak istediğiniz şeyi yapmak için harcanır. Ve eğer bu ikisi anlaşmak istediğinde (yani, sen onunla vakit geçirmek ve o seninle vakit geçirmek istiyorsa) birlikte olacaksın… Ve bonus da bu. Kendinizi sık sık, “Karar vermenize güveniyorum” diye düşündüğünüzü veya dediğinizi duyarsınız.

İlişkinizin Sağlıklı Olduğunu Gösteren 9 Özel Şey-Kaynak: yourtango.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir