SağlıkYaşam

İlaçlarda Helalliği Dikkate Almak

İlaçlarda Helalliği Dikkate Almak yazımızda ilaçlarda kullanılan malzemelerin ne kadar helal olduğunu bilmenin önemini, ilaç sektörünün durumunu ve helali aramayı yazdık.

İlaçlarda Helalliği Önemsemek

Helal yemek ve içmek Müslümanların olmazsa olmazlarındandır. “Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyiniz.”(Bakara suresi, 168) ayet-i kerimesi de mümin kullar için bir uyarı mahiyetindedir. Midede moleküllerine ayrıldıktan sonra kana karışan her şeyde helallik mevzusunu dikkat almak gerektiği gibi ilaçlarında aynı şekilde dikkat edilmesi gerekiyor.

Kolesterol İlaçları

Helallik Hassasiyeti

Gündelik hayatta çeşitli rahatsızlıkların tedavisi veya önlenmesi için kimyasal işlemlerden geçirilen ilaçlar kullanılır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, ilaçların etken madde kaynağı ve ne tür yardımcı bileşenlerle beraber hazırlandığıdır. Özellikle şurup formunda olan ilaçlarda rastlanan ve etken madde için çoğunlukla çözücü olarak kullanılan etil alkol bileşeni, kapsül formundaki ilaçlarla kullanılan ve kaynağı belli olmayan jelatin maddesi, helal hassasiyeti olanlar için problem oluşturacaktır. Hayvani kaynaklı bazı ilaçlarda ise yardımcı maddeden ziyade, etken madde sıkıntılı olabilmektedir.

Sağlık Alanında Üniversite

İlaçların İçeriğini Sorun

Kimyasal ilaç endüstrisinde şuanda genel olarak ithal ham maddeler kullanılmaktadır. Üretilen ürünlerin çoğunu da yabancı firmalar yaptığı için ve denetlemeyi de onlar yaptığından bize göre olup olmadığı bilinmemektedir. Hastaların ilacın detaylı bilgisini doktordan veya eczacıdan alması gerekir.

İlaç Kullanımında Zaruret Hali

Helalliği şüpheli olan ilaçların kullanımı, hastalığın boyutu ile yakından ilgilidir. Mesela, basit bir soğuk algınlığı veya hafif bir öksürük için reçete edilen etil alkol içerikli şurupları kullanmak yerine, alternatif doğal ilaçlar hazırlanabilir. Hastalığın geçmesi için vücut güçlendirilir. Bol su içmek, vitamin desteği ve bitki çayları içilebilir. İlerlemiş bir enfeksiyon veya düşmeyen ateş gibi ilaçsız geçirilemeyecek kadar ciddi bir rahatsızlık durumunda ise Rabbimizin kolaylık sağladığını göz önünde bulundurarak, ilim sahiplerinin içtihatlarıyla, eşdeğeri ya da alternatifi olmayan ilaçlar tedavi de kullanılabilir. Bunların haricinde helalliği sürekli olarak aramalıyız.

İlaçlarda Helalliği Dikkate Almak-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir